آثار تاریخی مربوط به تاریخ تمدن یاس بنفش در موزه ملی ایران نگهداری می شود


غفوری رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دهگلان در گفت وگو با خبرنگار فارس در دهگلان با بیان اینکه قدمت فرهنگ و تمدن دشت لیلاخ به اندازه تاریخ است، اظهار داشت: آثار و اسناد به دست آمده در موزه ملی نگهداری می شود. ایران. در تهران

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دهگلان به برنامه های میراث فرهنگی در توسعه گردشگری در این منطقه اشاره کرد و افزود: در دو سد سنگ سیاه و سورهال مقدمات ایجاد مجموعه های گردشگری و در دو سنگ نیز فراهم شده است. سد سیاه و سورهال. در محدوده سد سورحال، طرح بررسی تکمیل شده و هم اکنون در حال انجام است. در حال رایزنی برای ایجاد مجتمع گردشگری در محل این سد هستیم.

غفوری به مشکلات فرهنگی در این شهرستان اشاره کرد و افزود: حفاری های غیرمجاز در شهرستان انجام می شود و علاوه بر آن شایعاتی وجود دارد که کار در شهرستان را بسیار سخت کرده است.

غفوری در پاسخ به سوالی مبنی بر شایعه کاوش در روستای حسینی بخشدار مرکزی دهگلان افزود: با توجه به اینکه در تمامی روستاها مدیران میراث داریم به زودی از کاوش در روستای حسینی مطلع خواهیم شد. ما حضور داشتیم محل در حین حفاری و شکایتی علیه حفاران تشکیل شد و پرونده در جریان است.

وی در ادامه افزود: بر اساس یافته های کارشناسی در روستای حسینی آثار باستانی و عتیقه وجود ندارد و گاهی افراد سودجو در این منطقه دست به کلاهبرداری می زنند.

غفوری در ادامه به ظرفیت این شهرستان اشاره کرد و افزود: بیش از ۱۲۰۰ بافنده در شهرستان مشغول تولید صنایع دستی، قالی و فرش هستند که این شهرستان را به ظرفیت مهمی در قالی بافی در استان کردستان و در سطح کشور تبدیل کرده است. انجام داده اند.

غفوری در ادامه به اتمام پروژه پیمایش قلعه های کاکیجوب اشاره کرد و گفت: پس از تهیه گزارش رسانه ای و پیگیری های نمایندگان مردم قروه و دهگلان در شورای اسلامی و دستور مدیرکل میراث فرهنگی در در استان، کارشناسانی به محل اعزام شدند و برای تعیین منطقه، نقشه قلعه های مربوطه انجام شد. و اربابان قلعه ها مراحل قانونی خود را برای تعیین وضعیت انجام داده و می گذرانند.

غفوری در پایان از مردم خواست تا اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را برای حفاظت از میراث فرهنگی لیلک یاری کنند.

انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۰
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید