آخرین اخبار تحولات عراق/ هشدار به زائران اربعین


به گزارش تجارت نیوز، آخرین اخبار از توسعه عراق به شرح زیر می باشد.

به گزارش ایسنا، مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت از توقف اعزام کاروان های زیارتی به عراق به دلیل ناآرامی ها در کشور خبر داد.

حمیدرضا محمدی درباره وضعیت اعزام زائران به عراق به دلیل ناآرامی های این کشور و همچنین شرایط زائرانی که همچنان در این کشور هستند، توضیح داد: فعلا اعزام کاروان ها لغو شده است. زائران ایرانی در عراق نیز در سلامت هستند و اقدامات لازم انجام شده است.

وی همچنین گفت: اقدامات لازم برای بازگشت زائران به کشور انجام خواهد شد.

وزارت کشور و ستاد اربعین از زائران اربعین خواست فعلا از سفر به عراق خودداری کنند. همچنین اعلام شد مرزهای زمینی و هوایی با ایران و عراق بسته شد.

پرواز به عراق ممنوع شد

به گزارش تسنیم، سازمان هواپیمایی از برنامه ریزی برای انجام یک پرواز فوق العاده به نجف برای بازگرداندن مسافران ایرانی خبر داد. وی گفت: طبق قانون هزینه پروازهای لغو شده به مسافران مسترد می شود.

میراکبر رضوی تصریح کرد: با توجه به لغو این پروازها، شرکت های هواپیمایی طبق قانون اقدامات لازم را برای بازپرداخت هزینه بلیت به مسافران انجام می دهند.

وی افزود: بسیاری از کشورها پرواز می کنند عراق لغو شده است. بر اساس اعلام سازمان هواپیمایی کشوری، پروازهای داخلی به مقصد عراق فعلا لغو شده است.

وی بیان کرد: در خصوص ایرانیانی که در عراق هستند، سازمان هواپیمایی در نظر دارد یک پرواز فوق العاده به شهر نجف برقرار کند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری یادآور شد: این پرواز هم اکنون توسط یکی از شرکت های هواپیمایی داخلی انجام می شود.

کویت و بحرین نیز سفر به عراق را ممنوع کردند

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رسمی کویت (KUNA)، سفارت کویت در بغداد در خصوص وضعیت فعلی عراق از اتباع کویتی که قصد سفر به عراق را دارند درخواست می شود سفر خود را به تعویق بیندازند.

این سفارت همچنین از شهروندان کویتی که هم اکنون در عراق به سر می برند، خواست تا عراق را ترک کنند.

سفارت بحرین در بغداد در بیانیه‌ای از تمامی شهروندان بحرینی که در حال حاضر در عراق هستند، خواست تا اقدامات احتیاطی را رعایت کرده و از محل تجمع خودداری کنند و دستورات مقامات محلی را رعایت کنند.

صدر دست به اعتصاب غذا زد

به گزارش ایسنا، حسن الذاری، رئیس فراکسیون مستعفی جنبش صدر در پارلمان عراق گفت که مقتدی صدر اعلام کرده است «تا زمانی که خشونت و استفاده از سلاح متوقف نشود» اعتصاب غذا خواهد کرد.

این اطلاعیه صدر پس از مهلت ۷۲ ساعته ای که به دیوان عالی کشور برای انحلال مجلس در روز جمعه داده بود، اعلام شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در درگیری های روز دوشنبه در منطقه سبز بغداد، پایتخت عراق، ۲۰ نفر کشته شدند که گفته می شود برخی از آنها نیروهای امنیتی هستند.

همچنین تعداد مجروحان این درگیری ها به ۳۵۰ نفر رسیده است.

سازمان ملل از وضعیت عراق نگران است

از سوی دیگر، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به درگیری ها در منطقه سبز بغداد اعلام کرد که با نگرانی این اخبار را دنبال می کند.

گوترش خواستار “آرامش و خویشتن داری” در عراق شد.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه ای اعلام کرد: دبیرکل اعتراضات جاری در عراق را دنبال می کند که معترضان با نگرانی وارد ساختمان های دولتی شدند.

وی گفت: گوترش «به ویژه نگران گزارش‌های مربوط به تلفات در درگیری‌ها است و از همه طرف‌های درگیر می‌خواهد تا اقدامات فوری برای توقف تشدید و پرهیز از هر گونه خشونت انجام دهند».