آشتی سهامداران حقیقی با بورس پس از ۵۴ روز / ۲ اتفاق مهم در بورس


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه و بورس تهران امروز به تعطیلی دو روزه رفتند که مهمترین اتفاق این روزها را به خود دید. آخرین روزی که بازار سهام شاهد ورود پول واقعی بود به ۲۳ ژوئن برمی گردد. حالا بعد از ۵۴ روز سهامداران خرد با بورس آشتی کرده اند و بالاخره وجوه پارک شده به بورس آمده است.

بازار سهام امروز در حالی آغاز به کار کرد که معامله گران سه روز پایانی هفته گذشته را با رشد پشت سر گذاشتند و روز چهارشنبه تعداد نمادهای سبز در بازار بیش از روزهای گذشته و بیشتر از سهام قرمز بود.

تقاضای بازار از ابتدای معاملات امروز رشد قابل توجهی داشت و شاخص های عملکرد بورس از همان دقایق ابتدایی روند صعودی را نشان دادند. هر دو شاخص اصلی بورس یعنی شاخص کل و شاخص کل متوازن تا پایان روند صعودی خود را ادامه دادند.

* خودروها دلیل سبزتر شدن بازار سهام هستند

به طور کلی روندهای داخلی بازار نشان دهنده تمایل به صعود در بورس است. برخی از تحلیلگران معتقدند که قیمت سهام بسیاری از شرکت ها کمتر از ارزش ذاتی آنهاست و بازار در میان مدت رشد خواهد کرد.

از سوی دیگر برخی معتقدند تزریق پول به بورس اثر کوتاه مدت دارد و مشکل بورس که همان بی اعتمادی سهامداران است را حل نمی کند. این گروه معتقدند با افزودن پول، قیمت ها در کوتاه مدت رشد خواهند کرد. اما در میان مدت مشکل برداشت پول واقعی حل نخواهد شد.

حال باید منتظر ماند و دید سهامداران در روزهای آینده چه خواهند کرد و کدام یک از تحلیل ها مورد استقبال قرار خواهد گرفت. در جریان معاملات روز، قیمت سهام در اکثر نمادهای بازار افزایش یافت. اما نمادهای بزرگ پالایشی با کاهش قیمت مواجه شده و قرمزترین گروه بورس بودند. امروز همه نمادهای خودرو سبز هستند و همگی با افزایش قیمت مواجه شدند.

* تزریق پول در بورس مهمترین اتفاق این روزهای بازار سرمایه است

علی مومنی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس می گوید: این روزها بازار با مشکل کمبود نقدینگی و کاهش ارزش معاملات دست و پنجه نرم می کند. امروز دو اتفاق مهم در بازار سرمایه رخ داد. سوال اول مربوط به بازگشت سهامداران خرد به بازار است که پس از مدت ها جریان پول واقعی برعکس شد و پول وارد بازار سرمایه شد.

وی ادامه داد: سوال دوم مربوط به واریز هزار میلیارد تومانی صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار است. به گفته مدیرعامل صندوق تثبیت بازار سرمایه، از روز شنبه هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت تزریق می شود که به نظر می رسد باعث رشد بازار شود.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: تزریق پول به بورس در شرایطی اتفاق می افتد که بورس با کمبود تقاضا و نقدینگی پایین مواجه است. باید از تزریق پول به بازار استقبال کرد. زیرا این تزریق تریلیون دلاری نیروی لازم برای رشد قیمت را فراهم خواهد کرد.

* رشد یکپارچه شاخص های بورس

شاخص کل بورس در پایان معاملات روز شنبه با ۱۱ هزار و ۵۶۳ واحد افزایش نسبت به روز چهارشنبه به رقم یک میلیون و ۴۴۸ هزار و ۹۲۴ واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت ۸ دهم درصد بود. امروز شاخص کل بورس بیشترین رشد را در تابستان امسال داشته است.

شاخص کل هم وزن در بورس با رشد ۶ هزار و ۸۸ واحدی در سطح ۳۹۰ هزار و ۱۴۳ واحد قرار گرفت. بازدهی این شاخص نیز مثبت ۱.۵۹ درصد بود که دو برابر بازدهی شاخص کل بود. همچنین شاخص کل بورس با رشد ۱۸۸ واحدی به سطح ۱۹ هزار و ۵۰ واحدی رسید.

* افزایش ارزش معاملات موجودی کوچک

ارزش کل معاملات بورس به ۱۴۷ هزار و ۸۷۱ میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات با ابزار بدهی در بازار دوم ۱۴۱ هزار و ۳۶۴ میلیارد تومان بود که ۹۵ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را شامل می شود.

ارزش معاملات خرد امروز با ۲۵ درصد افزایش نسبت به روز کاری قبل به ۲ میلیارد و ۷۷۹ میلیون تومان رسید. سهم این معاملات تقریباً ۲ درصد از کل معاملات بازار سرمایه بوده است.

* پول واقعی پس از ۳۷ روز کاری وارد بورس می شود

امروز پس از ۳۷ روز کاری ارزش خالص تغییر مالکیت قانونی به پول واقعی در بازار مثبت شد و ۱۷۹ میلیارد تومان پول واقعی وارد بورس شد.

گروه‌های فرآورده‌های نفتی و کک و فعالیت‌های چند رشته‌ای بیشترین جریان نقدی را به خود اختصاص داده‌اند و گروه‌های خودروسازی و قطعه‌سازی و بانک‌ها و مؤسسات مالی بیشترین جریان نقدی را به ثبت رسانده‌اند.

در معاملات روز شنبه، بیشترین ورود پول واقعی به سهام فاذر (شرکت پویا زرکان آق دره)، وبملت (بانک ملت) و تاسیکو (شرکت سرمایه گذاری صدر تهینم) و نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا بود. (پالایش نفت اصفهان) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) بیشترین خروجی پول واقعی را داشتند.

* ارزش صف های خرید نهایی بازار

در جریان معاملات روز شنبه ۴۹۶ سهم افزایش قیمت داشتند و ۱۲۲ نماد نیز با کاهش قیمت مواجه شدند. در پایان معاملات روز، اکثر صف های فروش تجمیع شده و تنها دارای یک نماد صف فروش بودند. ارزش صف فروش هپترو (حمل و نقل پتروشیمی) ۱.۴ میلیارد تومان بود.

ارزش صف های خرید نیز در پایان معاملات به ۲۲۳ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز چهارشنبه ۲۶ درصد رشد نشان می دهد. آب خاورمیانه) بیشترین صف خرید را داشت.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید