آمریکای قطری همان آمریکای وین است!


به گزارش خبرگزاری پدر، حسین شریعتمداری، مدیر عامل روزنامه کیهان در یادداشتی با عنوان آمریکای قطر، آمریکای وین است! نوشت:

۱- مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ (روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان منهای آمریکا) که در وین برگزار شد، به دلیل مخالفت آمریکا با لغو تحریم ها و امتناع از لغو تحریم ها به حالت تعلیق درآمد. تضمین معتبر برای انجام تعهدات خود را اعطا کند. . نزدیک به چهار ماه پس از توقف مذاکرات وین، ایالات متحده از طریق جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیشنهاد مذاکره غیرمستقیم با ایران در قطر را داد. اگرچه مقامات کشورمان به مذاکرات قطر خوشبین نبودند، اما با این توجیه که از میز مذاکره خارج نشوند و بستری برای تبلیغات آمریکا و متحدانش ایجاد کنند، با این پیشنهاد موافقت کردند. جولای در دوحه برگزار شد و همانطور که انتظار می رفت مذاکرات قطر تا کنون با عدم تضمین آمریکا مبنی بر اجرای تعهداتش همراه بوده و بعید به نظر می رسد که به نتیجه مطلوبی برسد!

۲- بر خلاف ادعای آمریکا و اروپا، برنامه هسته ای ایران مشکل آنها نیست و به صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای کشورمان اطمینان کامل دارند. عدم هدایت مجدد فعالیت های هسته ای ایران به سمت سلاح های هسته ای توسط آژانس حداقل ۱۰ بار تایید شده است، اما به قول جورج فریدمن: «مشکل ماست. [ آمریکا ] ایران برنامه هسته ای خود نیست، مشکل اینجاست که ایران نه تنها بدون رابطه با آمریکا، بلکه در درگیری با آمریکا نیز به بزرگترین قدرت نظامی و فناوری منطقه تبدیل شده است. کریس بک مایر وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با پولیتیکو گفت: ایران به دلیل انقلاب اسلامی تحت تحریم است و اصل تحریم ها به انقلاب ۱۹۷۹ برمی گردد. بنابراین به جرأت می توان گفت لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا غیرممکن است زیرا تحریم ها را به عنوان اهرمی علیه ایران اسلامی استفاده می کنند و فعالیت های هسته ای کشورمان را محدود نمی کنند.

۳- نگاهی به گزارش «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که در ۷ خرداد ۱۴۰۱ به کمیته روابط خارجی سنای آمریکا تقدیم شده است:
نتیجه این است که ما و همه شرکای اروپایی معتقدیم که می‌توانیم در ازای برداشتن گام‌های مهم برای حمایت و محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران، در حالی که همچنان به طیف گسترده‌ای از تحریم‌های باقی‌مانده و سایر تحریم‌ها دسترسی داشته باشیم، در قبال تحریم‌ها امتیازات محدودی بدهیم. سازها.” که در اختیار داریم تا از آن برای فشار و هدف قرار دادن سایر فعالیت های خطرناک آن (ایران) استفاده کنیم! همانطور که مشاهده می شود رابرت مالی به صراحت اعلام می کند که هرگز تحریم ها را لغو نمی کنیم!
نماینده آمریکا به ایران گفت: ما خواهان توافق هسته ای با برجام برای فشار بیشتر بر ایران هستیم. خواندن! این توافق ما را در موقعیت بسیار قوی تری برای اعمال فشار بیشتر بر ایران قرار می دهد! رابرت مالی پس از اشاره به اهمیت برجام برای آمریکا، ترامپ را به شدت مقصر خروج از برجام می داند و معتقد است ترامپ با خروج از برجام، اهرم هایی را که برای مقابله با ایران در اختیار داشت، از آمریکا کوتاه کرده است. .

۴. با توجه به این قسمت از سخنان رابرت مالی (خروج ترامپ از برجام) باید گفت که ترامپ نیز مانند اوباما و دیگر مقامات آمریکایی برجام را سند طلایی برای آمریکا می دانست که در آن صدها امتیاز پول دریافت کرد. از ایران و در ازای آن فقط چند وعده اعتباری داده بودند! اما خروج ترامپ از برجام برای کسب امتیاز بیشتر بود و خانم فدریکا موگرینی نماینده وقت اتحادیه اروپا یک هفته پس از خروج آمریکا از برجام و زمانی که روحانی گفت «شیطنت مهمان ناخوانده از برجام کم شده است»! وی فاش کرد که «به روحانی قول دادم حتی در صورت خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران، به برجام پایبند باشد»! و اینگونه بود که ترامپ از برجام خارج شد تا امتیازات بیشتری بگیرد! و امیدوار بود که دولت آقای روحانی با دولت ایشان برای بازگرداندن آمریکا به برجام مذاکره کند و بیش از یازده بار و در مناسبت های مختلف این درخواست را تکرار کرد. اما با تغییر ترکیب مجلس شورای اسلامی و تصویب طرح «اقدام راهبردی رفع تحریم‌ها و حفظ حقوق ملت ایران»، امیدهای ترامپ (بخوانید امیدهای مشترک دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان) به او رسید. در مقابل انجام داد و به تدریج تعهدات برجامی خود را کاهش داد. گفتنی است دولت آقای روحانی به شدت با طرح مجلس مخالف بود اما در نهایت چاره ای جز تسلیم شدن در برابر این طرح که مراحل قانونی خود را سپری کرده بود نداشت! مذاکرات وین پس از این مصوبه هوشمندانه مجلس شورای اسلامی آغاز شد و پس از برگزاری جلسات متعدد، دولت قوه مجریه را در دست گرفت و تیم هسته ای کشورمان با نگاهی متفاوت مذاکرات وین را دنبال کرد.

۵. تیم هسته ای کشورمان با اقتدار و هوشمندی مثال زدنی در مذاکرات وین حضور داشته و نتیجه این است که اولاً; ریل مذاکرات را از انفعال ایران به اعتبار حریف تغییر داده است، ثانیا. به آمریکا اجازه پیوستن به شورای امنیت سازمان ملل را بدون پذیرش شروط ایران نداده است. مانند دولت گذشته همه امور کشور را به مذاکره بند نگذاشته است، بلکه علاوه بر رویکرد قانونی و مقتدرانه برای رفع کامل تحریم ها، در صدد خنثی سازی و دور زدن تحریم ها نیز برآمده است که در آن دولت به موفقیت های چشمگیری دست یافته است. این نتایج و نمونه‌های دیگر از این دست، استفاده از اهرم تحریم‌ها علیه ایران را برای آمریکا و اروپا بسیار دشوار کرده است و منکر این نیستند که مقاومت و اصرار تیم هسته‌ای ما بر روی خطوط قرمزی که برای آنها تعیین شده، آمریکاست. دولت ها و متحدانش با شرایط شکننده ای مواجه شده اند و بدیهی است که در فکر راه خروج از بن بست پیشرفت هستند. پیشنهاد مذاکرات قطر از سوی آمریکا با این مقدمه مطرح شد!

۶. همانطور که اشاره شد و چالش ۲۰ ساله هسته ای به عنوان دلیلی مسلم بر صحت این دیدگاه، آمریکا هرگز به دنبال لغو کامل تحریم ها نبوده و از سوی دیگر به وضوح دریافته است که این بار برعکس. برای مذاکره به بریکس با یک مخالف. معلوم می شود که او امتیاز پول را با وعده های اعتباری مبادله نخواهد کرد. حال این سوال با توجه به دو نکته ذکر شده این است که هدف از مذاکرات پیشنهادی قطر چیست؟ نزدیکترین حدس به این واقعیت این است که آمریکا به خود مذاکره نیاز دارد و نه نتیجه ای که پس از مشورت و توافق طرفین حاصل می شود! آمریکا و متحدان اروپایی اش به «مذاکرات بی ثمر» ادامه می دهند! کشورمان را با عواقب زیانبار آن مانند مشروط شدن به قیمت ارز و طلا درگیر کنند! پریسورو و ده ها تلاطم دیگر ناشی از این فراز و نشیب ها در اقتصاد کشورمان ضروری است! ‌ … و در نهایت باید گفت؛ آمریکای قطری همان آمریکای وین است!

انتهای پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید