آمریکا ۴۰۰ میلیون دلار تجهیزات نظامی جدید به اوکراین می فرستد


آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا همزمان با تشدید جنگ در اوکراین اعلام کرد که کشورش ۴۰۰ میلیون دلار تجهیزات نظامی جدید به این کشور ارسال خواهد کرد.

به گزارش ایرنا؛ آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در بیانیه ای گفت: ایالات متحده با ارائه ۴۰۰ میلیون دلار کمک نظامی جدید به اوکراین که شامل تسلیحات، مهمات و تجهیزات دفاع هوایی است، موافقت کرده است.

وی افزود: مهمات توپخانه، مهمات خوشه ای، موشک های ضدهوایی و خودروهای تاکتیکی که ما تهیه می کنیم کمک زیادی به اوکراین در میدان نبرد خواهد کرد.

ارسال این تجهیزات نظامی در حالی انجام می شود که گروهی از سناتورهای آمریکایی بر دولت جو بایدن فشار آورده اند تا در مخالفت خود با درخواست اوکراین برای دریافت پهپادهای مرگبار برای استفاده در جنگ با روسیه تجدید نظر کند.

به گزارش وال استریت ژورنال، رونوشتی از نامه ۱۶ سناتور از دو حزب دموکرات و جمهوری خواه نشان می دهد که آنها همچنین از وزارت دفاع آمریکا خواسته اند که دلیل بی توجهی به این موضوع را توضیح دهد.

سناتورهای آمریکایی تا ۳۰ نوامبر به لوید آستین وزیر دفاع آمریکا فرصت دادند تا توضیح دهد چرا پنتاگون با ارسال این پهپادهای پیشرفته مخالف است.

دولت بایدن تاکنون درخواست ارسال پهپاد MQ-1C Gray Eagle را رد کرده است، این پهپاد قادر است در ارتفاع ۸۸۰۰ متری کار کند و یک جهش فناوری به جلو برای اوکراین است. دلیل عدم تمایل واشنگتن به ارسال این پهپادها می تواند ترس از سرنگونی آنها یا تشدید درگیری باشد.

علیرغم مخالفت اولیه آمریکا با تحویل این تسلیحات، اوکراین چندین درخواست برای داشتن آنها در نیروی هوایی خود ارائه کرده است.