ائتلاف می گوید که نبرد ماریب شدت گرفت و دست کم 150 شورشی حوثی کشته شدندمنتشر شده در :

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در یمن پنجشنبه 14 اکتبر اعلام کرد که در حملات جدید در جنوب شهر استراتژیک ماریب بیش از 150 شورشی حوثی را کشته است. این نبرد در روزهای اخیر صدها نفر را در آنجا کشته است و به گفته سازمان ملل ، ده ها هزار غیرنظامی آواره شده اند.

« در این عملیات 11 خودروی نظامی منهدم شد و بیش از 150 نفر از عناصر تروریستی کشته شدند ائتلاف به نقل از خبرگزاری رسمی سعودی SPA گفت: “در العبادیه ، در جنوب شهر ماریب.”

ماریب ، مرکز استان با همین نام ، در قلب یک نبرد خشونت آمیز قرار دارد. این آخرین پایگاه دولتی در شمال یمن است که عمدتا تحت سلطه حوثی ها است.

العبادیه در حدود 100 کیلومتری جنوب شهر واقع شده است اما در منطقه نفت خیز و از نظر جغرافیایی استراتژیک استان ماریب بین شمال و جنوب یمن واقع شده است.

تأیید ارقام دشوار است

حوثی ها در ماه فوریه کمپینی را برای بردن ماریب به جایی که در حال پیشروی هستند آغاز کردند. در هفته های اخیر حملات خود را تشدید کرده اندبه ائتلاف طی چهار روز گذشته با حملات هوایی پاسخ داده است که به گفته وی بیش از 500 شورشی کشته شده اند.

این ارقام را نمی توان از منبع مستقل تأیید کرد. حوثی ها به ندرت در مورد قربانیان در صفوف خود ارتباط برقرار می کنند.

دو اردوگاه درگیر می شوند جنگی ویرانگر از سال 2014، تاریخی که حوثی ها ، نزدیک به ایران ، صنعا ، پایتخت این کشور را در شمال یمن تصرف کردند. از سال 2015 ، ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی برای حمایت از نیروهای وفادار مبارزه کننده با شورشیان مداخله کرده است.

خروج حوثی ها از مواضع خاصی در جنوب ماریب

به گفته منابع نظامی در دولت یمن ، حوثی ها به دلیل حملات و درگیری های شدید مجبور شدند از برخی مواضع تحت کنترل خود در اوایل هفته جاری در جنوب ماریب خارج شوند.

علیرغم تلفات آنها ، شورشیان ” در حال پیشبرد تقویت های جدید هستند “و” هزاران جنگجو را به کام مرگ بفرستید “، به گفته یکی از مقامات.

به گفته منابع نظامی ، در طرف وفادار ، دست کم 23 جنگنده ، از جمله سه افسر ، در 48 ساعت گذشته کشته و ده ها نفر زخمی شده اند.

در کشوری که هست فقیرترین در شبه جزیره عربستان ، در بدترین بحران بشردوستانه جهان فرو رفت، سازمان ملل متحد نسبت به وخامت اوضاع به دلیل نبرد ماریب هشدار می دهد. او روز پنجشنبه گفت که ده ها هزار نفر بر اثر درگیری ها در استان آواره شده اند.

“55000 آواره”

« IOM از 1 ژانویه تا 30 سپتامبر [l’Organisation internationale pour les migrations] بیش از 55 مورد ثبت شده است 000 آواره در استان ماریب “، سازمان ملل به خبرگزاری فرانسه گفت. و این ارقام فقط مربوط به ” مناطقی که تیم های نظارت و واکنش سریع جنبش ما به آنها دسترسی دارند »، او تصریح کرد.

بر اساس گزارش IOM ، با تشدید درگیری ها ، تنها در ماه سپتامبر نزدیک به 10 هزار نفر آواره شدند که بیشترین آمار ماهانه امسال در استان است.

روز چهارشنبه 13 اکتبر ، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد متاسف شد که ” زیرساخت های حیاتی مانند پل ها و جاده ها نیز آسیب دیده یا تخریب شده اند ».

ماریب قبل از جنگ بین 20 تا 30 هزار نفر ساکن بود. این شهر در حال حاضر محل زندگی صدها هزار نفر است که عمدتاً یمنی ها در پی درگیری هفت ساله آواره شده اند.

به گفته دولت ، بیش از 130 اردوگاه پناهندگان میزبان تقریبا 2.2 میلیون نفر در استان است.

از زمان آغاز درگیری ، ده ها هزار نفر ، که اکثر آنها غیرنظامی بودند ، کشته و میلیون ها نفر آواره شده اند.

با AFP

همچنین بخوانید: مصاحبه: از هر هشت نفر یمنی یک نفر در درگیری های فزاینده ای آواره می شود

دیدگاهتان را بنویسید