ابهام در واگذاری چند جریب زمین در «اشکردشت» چالو.


به گزارش خبرگزاری فارس از چالوس، در روزهای اخیر صحنه عجیبی از تقسیم حریم جنگلی در شهر چالوس فاش شده است، قطعه ای که قدمتی ۲۵ ساله دارد.

واگذاری چندین هکتار از مساحت جنگلی مجاور آرامگاه شهدای «اشکردشت» از توابع شهرستان چالوس به دامدار آملی برای اجرای طرح توسعه دام در حالی که هیچ بهره برداری بر اساس نوع انتقال صورت نگرفت. و در حال حاضر محوطه مورد نظر با دیوار، پارتیشن و تعدادی قطعه نیز به فروش می رسد.

این منطقه جنگلی در حاشیه روستای اشکردشت شهرستان چالوس به گفته اهالی منطقه ای است که عمدتاً مورد استفاده عموم مردم برای تفریح ​​و طبیعت گردی بوده است.

از دهه ۷۰ طبق قانون، حذف دام های پراکنده از جنگل ها آغاز شد و دامداران سنتی تحت عنوان طرح جابجایی دام در مناطق حاشیه جنگل ساماندهی شدند. بر اساس این طرح، دامداران در ازای واگذاری مراتعی که مجوز بهره برداری از آن ها را داشتند، بر اساس تعداد دام هایی که داشتند، مقداری زمین برای دامداری و زراعت علوفه دریافت می کردند.

پیگیری های فارس از واگذاری نشان می دهد که دامداری مورد تایید اداره کل منابع طبیعی مازندران- ساری که به لحاظ تنش های اجتماعی در حوزه منابع طبیعی شهرستان عامل، دارای زمینی را برای اسکان طرح تحول دامپروری فراهم کرد و مزرعه را به اداره کل منابع طبیعی استان مازندران – نوشهر به وی تحویل داد.

محوطه مذکور در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۷۴ به مساحت ۱۵۰۰۰ متر مربع در قالب قرارداد منابع طبیعی تحویل گردید.

در شهریور همان سال، بر اساس توافق نامعلومی، ۵۰ درصد مزرعه را در ازای دریافت سندی برای مابقی مزرعه پس داد که به دستور اداره کل منابع طبیعی کلارآباد در طبیعت رهاسازی شد. مساحت ۷۵۰۰ متر مربع با انباشته، جداسازی و سیم کشی. . اکنون رابطه بین دامدار و منابع طبیعی در هاله ای از عدم قطعیت است.

این فرد در اسفند ۷۴ با ارائه دفترچه طرح و همچنین دریافت تایید موضوع از معاون وزیر جهاد و رئیس سازمان جنگلبانی، درخواست تغییر کاربری از علوفه کاری به کاشت مرکبات را دریافت کرد. مشارالیه زمینی به مساحت ۴ هزار و ۲۰۰ مترمربع را اشغال کرد و در زمینی به مساحت ۲۶ هزار مترمربع به طور کامل قطع شد.

در ادامه این فرد در ادامه عمل مجرمانه خود در نامه بعدی خود مساحت ۲۶ هزار متر مربع را ذکر می کند که به دلیل اینکه مساحت مورد نظر ۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع است نه ۲۶ هزار متر مربع مساحت مورد توجه قرار نگرفته است. متر و این مورد باعث شد که هر بار منطقه دیگری را مطالبه کند و با این ترفند ۲۶۰۰۰ متر خود را به ۴ جریب رسانده بود و در آن زمان هیچ پاسخی از سوی رهبران صورت نگرفت.

در محتوای پرونده، قطعه زمینی به مساحت ۲۳ متر مربع فروخته شد و فروش یک هزار و ۵۰۰ متر مربع به اداره آب یکی از این واگذاری ها برای تغییر مسیر کانال زهکشی آب از غرب بود. به شرق استان

در این انتقال ابهامات و حذفیات از جمله تغییرات آشکار اولیه ۱۵۰۰۰ متر مربع به نقشه فعلی و محل نقشه های اجرای ماده ۵۶ مساحت ۱۴۰۰ متر مربع در ضلع شمالی کانال آب می باشد. فروخته شده به یک نفر به نام “A” در زمان تحویل این منطقه شامل نمی شود.

در سال ۱۳۵۳ طی صورتجلسه ای سازمان جنگل ها زمینی به مساحت ۱۵۰۰۰ متر مربع را تحویل و تبدیل کرد و همین اداره جنگل به عنوان مدیر کل بعد از چند سال ۲۲۰۰۰ متر مربع را در دفتر اسناد رسمی تحویل داد اما نشد. واضح است که این افزایش برای چه بوده است.

البته این نکته حائز اهمیت است که فرد مذکور سال‌ها از حوزه‌های مختلف به‌ویژه برای انتقال سند استفاده کرده است، زیرا مسئولان آن زمان واکنش مشخصی از خود نشان نداده‌اند.

در قرارداد نهایی فقط برای کشت علوفه در قالب طرح خروج دام طبق ماده ۶۹ قانون برنامه چهارم توسعه وارد مزرعه شده بود اما حتی یک مترمربع هم علوفه کشت نشده است. چرا انتقال قطعی بدون تعهد به انجام تعهدات ترک دام وجود دارد؟

از آنجایی که طرح مجدد موضوع در کمیسیون تعیین و تخصیص زمینه ها مبنای و منشأ مشخصی نداشت چرا موافقت اصولی صادر و محقق نشد و دلایل بسیار دیگری در این واگذاری مشخص است که از تکرار آن خودداری می کنیم و منتظر می مانیم. پاسخ اداره کل منابع طبیعی مازندران-نوشهر.

انتهای پیام/۸۶۰۶۱/ح
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید