اثرات الکل بر روی کبد که باید نگران آن باشید


اثرات مصرف الکل بر کبد

الکل باعث آسیب کبدی می شود

وقتی پزشکان درباره پیوند کبد بحث می کنند، الکل همیشه در یک نور منفی قرار می گیرد. وقت آن رسیده است که به مسئله الکل و عواقب آن برای کبد بپردازیم. کبد به دلایل مختلفی ممکن است آسیب ببیند که الکل یکی از رایج ترین آنهاست.

پزشکان اکیدا به بیماران توصیه می کنند که از مصرف الکل خودداری کنند. بحث های زیادی در مورد الکل وجود دارد که در مورد بیماری قلبی تا حدودی مثبت تر است و همچنین به بهبود کلسترول خوب در بدن کمک می کند. با این حال، در دراز مدت، مزایای نوشیدن الکل، در صورت وجود، در مقایسه با آسیبی که می تواند به بدن وارد کند، ناچیز است. کبد تنها عضوی نیست که ممکن است آسیب ببیند. الکل همچنین با سرطان لوله غذا مرتبط است. نه تنها این، بلکه استفاده منظم از الکل می تواند منجر به تعداد زیادی از بیماری های اضافی شود.

میزان مصرف الکل چقدر است؟

وقتی صحبت از الکل و کبد می شود، برخی مطالعات نشان می دهد که افرادی که تقریباً ۳۰ میلی لیتر الکل در روز یا ۱۰۰ میلی گرم الکل در هفته می نوشند ممکن است خود را ایمن بدانند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که ممکن است بسته به وضعیت سلامت فعلی فرد و همچنین بین مردان و زنان متفاوت باشد.

هنگامی که الکل می نوشید، جریان خون به پوست شما افزایش می یابد و به شما احساس کرم بودن می دهد. ممکن است فکر کنید، “الان یک نوشیدنی خوردی، من راحت هستم”، اما آنچه واقعاً اتفاق می افتد این است که پوست شما به عنوان بخشی از سیستم دفاعی بدن برای حفظ گرما سرد می شود، بنابراین، اگر فردی خیلی سرد است و الکل می نوشد. ، به قیمت از دست دادن بیشتر بدن از گرما احساس گرما می کنند. در نتیجه، نوشیدن الکل در یک منطقه خنک برای گرم نگه داشتن می تواند واقعا مضر باشد.

علم آسیب به کبد با نوشیدن الکل:

طبق تحقیقات، تمام افرادی که به دلیل الکل دچار آسیب کبدی می شوند، سیروز دارند. در حال حاضر، حدود ۲۰ درصد از این افراد آسیب کبدی دارند که ممکن است به دلیل مصرف بیش از حد معمول الکل باشد. بنابراین شایان ذکر است که کبد ممکن است به دلایل دیگری نیز آسیب ببیند. در ۴ نفر از ۵ نفر، کبد در اثر هر چیزی غیر از مصرف زیاد الکل آسیب می بیند.

هنگامی که فردی به طور منظم الکل مصرف می کند، نه تنها سلول های کبد از بین می رود، بلکه ساختار کبد (نحوه ساخت کبد) نیز تغییر می کند و زمانی که این اتفاق می افتد، کبد سفت می شود و در مراحل پیشرفته رشد می کند. سیروز پس از رسیدن به این سطح، هیچ راهی برای بازگشت به وضعیت قبلی یا بهتر کبد خود وجود ندارد. در این مرحله، کبد قادر به بهبودی نیست. برای چنین بیمارانی، پزشک ممکن است پیوند کبد را تجویز کند.

اگر هر روز الکل مصرف شود چه اتفاقی می افتد؟

کبد یکی از فعال ترین اندام های بدن انسان است و عضو مهمی است زیرا گلوکز را ذخیره می کند و در صورت نیاز به بدن انرژی می دهد. برای حفظ سلامت این ممبر الان باید چکار کنم؟

بسیاری از ما با وجود توجه زیادی که به آن می شود، از این موضوع غافل هستیم. علاوه بر این، آسیب کبدی ناشی از سلامت ضعیف و سبک زندگی سالم و همچنین انتخاب نامناسب مواد غذایی است. از آنجایی که رژیم غذایی شما داروی شماست، باید به طور روزانه ماهی، گوشت، میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید تا کبدتان سالم بماند. اگر نمی توانید چیزی را بخورید که کاملاً پخته یا نیمه پخته نشده باشد، باید مقدار زیادی آب بنوشید. ورزش منظم همچنین خطر آسیب کبدی را کاهش می دهد و به کبد اجازه می دهد تا به طور طبیعی کار کند. هر روز حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید و دویدن سریع را در حین انجام آن به یک عادت تبدیل کنید.
آلاینده ها به ویژه برای کبد خطرناک هستند، بنابراین برای حفظ سلامت کبد، به خصوص هنگام استفاده از آئروسل ها، از محیط خصمانه خودداری کنید. کبد در اثر الکل به شدت آسیب می بیند. احتمال تخریب بافت کبد و آسیب دیدن کبد وجود دارد.
پس سعی کنید از مصرف انواع نوشیدنی های الکلی مانند قهوه خودداری کنید، این نوشیدنی ها برای کبد مفید هستند. مشخص نیست که چرا نوشیدن قهوه به هر دلیلی خطر ابتلا به اختلالات کبدی را کاهش می دهد، اما شکی نیست که برای سلامت کبد می توانید به طور منظم در صبح و بعد از ظهر قهوه بنوشید. بسیاری از مردم گوشت های فرآوری شده را ترجیح می دهند که گاهی اوقات به عنوان چرخ روزانه شناخته می شود زیرا دارای سدیم بالایی است و باعث افزایش فشار خون می شود. در نتیجه سعی کنید تا حد امکان کمتر از این نوع غذا مصرف کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/