ارتباط بین چاقی و دیابت ثابت شده است

ارتباط بین چاقی و شروع دیابت نوع ۲ توسط مطالعه ای در دانشگاه موناش ثابت شده است. این کشف در نهایت می تواند منجر به طراحی دارویی برای پیشگیری از این بیماری شود.

محقق اصلی این مطالعه، استادیار متیو وات، کشف کرد که سلول های چربی پروتئین خاصی به نام فاکتور مشتق از اپیتلیوم رنگدانه (PEDF) را آزاد می کنند. مشخص شد که این پروتئین باعث ایجاد زنجیره ای از رویدادها و فعل و انفعالات می شود که منجر به ایجاد دیابت نوع ۲ می شود.

پروفسور وات اظهار داشت که وقتی PEDF در جریان خون آزاد می‌شود، باعث می‌شود ماهیچه و کبد نسبت به انسولین حساسیت‌زدایی کنند و سپس پانکراس انسولین بیشتری تولید کند تا این اثرات را خنثی کند.

پروفسور وات همچنین اظهار داشت که هرچه بافت چربی فرد بیشتر باشد، حساسیت او به انسولین کاهش می یابد. این منجر به نیاز به مقدار بیشتری انسولین برای حفظ تنظیم گلوکز خون در بدن می شود.

علاوه بر این نشان دادند که نه تنها افزایش PEDF باعث ایجاد عوارضی شبیه دیابت نوع ۲ می شود، بلکه توانستند نشان دهند که مسدود کردن این پروتئین این اثرات را معکوس می کند. این به بدن اجازه می دهد تا به انسولین حساس شود و بنابراین نیازی به تولید انسولین اضافی ندارد.

به گفته پروفسور وات، دانشمندان قبلاً ظن قوی داشتند که ارتباطی بین چاقی و دیابت نوع ۲ وجود دارد، اما آنها الگوی واضحی از آنچه این ارتباط مستلزم آن است نداشتند. با این پیشرفت، دانشمندان اکنون می توانند توضیح دهند که چرا چاقی باعث شروع بیماری می شود و با این دانش می توان شروع به طراحی داروهای جدید برای بهبود درمان این بیماری کرد.

ناگفته نماند که این خبر خوبی برای کسانی است که از دیابت نوع ۲ رنج می برند، اما پروفسور همچنین گفت که آنها از قبل می دانند که کاهش وزن به طور کلی مدیریت سطح گلوکز خون را برای کسانی که از این بیماری رنج می برند بهبود می بخشد.

همانطور که گفته شد، صرف نظر از زمانی که این دارو منتشر می شود، رژیم غذایی مناسب و کاهش وزن همیشه یک نسخه خوب برای کسانی است که از دیابت نوع ۲ رنج می برند. علاوه بر این، حتی اگر به این بیماری مبتلا نیستید اما چاق هستید، امیدواریم این اطلاعات به شما انگیزه دهد که در برنامه کاهش وزن خود بمانید تا بتوانید پروتئین های PEDF تولید کننده چربی دیابت نوع ۲ را از دست بدهید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر