اردوغان در سازمان ملل؛ یونان را متهم می کند و امیدوار است بحران قفقاز را حل کند


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه سه شنبه شب به وقت تهران در سخنرانی خود در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک خواستار حل بحران در نیمکره جنوبی و البته حل بحران شد. ، یک موضع سخت در مورد مصرف یونان.

به گفته منابع خبری، اردوغان خواستار انعقاد سریع توافقنامه صلح جمهوری آذربایجان و ارمنستان در خصوص وضعیت قفقاز جنوبی شد.

وی در مورد یونان نیز مدعی شد که یونان با فشارهای غیرقانونی خود خشونت علیه مهاجران در دریای اژه را افزایش می دهد. اردوغان گفت یونان دریای اژه را به قبرستان مهاجران تبدیل می کند. اردوغان به تبعیض یونان علیه جامعه مسلمانان این کشور اشاره کرد.

وی گفت: ترکیه از حقوق و منافع خود در دریای اژه و مدیترانه شرقی دفاع خواهد کرد و در بازی کسانی که استراتژی تنش آفرینی را برای منافع سیاسی دنبال می کنند گرفتار نخواهد شد.

در همین حال، کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان روز سه شنبه در آستانه سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت که موضع تهاجمی فزاینده ترکیه با مسائل سیاسی داخلی این کشور مرتبط است.

میتسوتاکیس در مصاحبه با یک شبکه رادیویی گفت: ما از هیچکس نمی ترسیم. من همچنین در مورد مرزهایی که تعیین می کنم بسیار سختگیر خواهم بود. همه می دانند که نمی توان با یونان بازی کرد. از طرفی باید صحبت کنیم و اختلافاتمان را حل کنیم و بدون درگیری مذاکره کنیم. آیا واقعاً هر روز به این میزان هیجان نیاز داریم؟

میتسوتاکیس افزود: موضع تهاجمی ترکیه قطعا بازی قبل از انتخابات این کشور است.

این دو کشور همسایه از مدت ها پیش با یکدیگر تنش داشتند و هر دو طرف یکدیگر را به نقض حریم دریایی و هوایی خود متهم می کردند. یونان و ترکیه در زمینه انرژی و موضوع پناهجویان نیز اختلافاتی دارند. در ماه های اخیر، ترکیه انتقادات خود را از استقرار نیروهای یونانی در جزایر شرق دریای اژه افزایش داده است. بر اساس معاهده لوزان ۱۹۲۳ و معاهده پاریس ۱۹۴۷، این جزایر باید غیرنظامی شوند، بنابراین هرگونه استقرار نیروهای نظامی یا سلاح در جزایر اکیدا ممنوع است.

به گزارش منابع خبری، اردوغان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل درباره بحران کشمیر همچنین خواستار تنش زدایی میان هند و پاکستان و بازگشت صلح به کشمیر شد.

انتهای پیام/.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید