استفاده نادرست از آب در شرایط کم آبی! / مایع زندگی در دستشویی ها و قالیشویی ها هدر می رود.


خبرگزاری پدر از تهران، آب یکی از منابع طبیعی و ماده حیاتی مورد استفاده در زندگی روزمره است، طبق آمار حدود ۱۸ درصد از آب کشور در شهر تهران مصرف می شود.

بحران کم آبی باعث شده حجم مخزن سد تهران با افت ۲۰ درصدی نسبت به سال گذشته از ۸۰۰ میلیون مترمکعب در مقایسه با ۱۴۰۰ به ۶۴۰ میلیون مترمکعب در سال جاری برسد، در حالی که این حجم در سال ۱۳۹۸ حدود ۹۰۰ میلیون مترمکعب بوده است. اره

به گفته محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، میزان بارندگی امسال ۱۸۰ میلی متر بوده که نسبت به سال قبل ۲۲ درصد کاهش داشته و روزانه حدود ۳.۵ میلیون مترمکعب آب در تهران مصرف شده است.

سیدرسول باقری، معاون نظارت بر درآمد و امور مشترکان استان تهران نیز با اشاره به اینکه ۵ درصد از مشترکان تهرانی بدمصرف هستند و حدود یک میلیون مشترک را پوشش می دهند، گفت: ۴۰ درصد از مشترکان بر اساس مدل و آب مصرف می کنند. ۲۰% مصرف کننده آنها کمی بیشتر از مدل دارند و حدود ۳۵% کاربران سنگین و ۵% کاربران بد هستند.

وی ادامه داد: مصرف سرانه در تهران ۱۴۰ لیتر در روز است در حالی که مصرف کنندگان آب بیش از ۲۸۰ لیتر در روز مصرف می کنند در حالی که سرانه مصرف آب در دنیا حدود ۱۵۰ لیتر در روز است و اگر رفتار مشترکان پرمصرف چنین باشد. بدون تغییر، علاوه بر محدودیت ساعتی و افزایش تعرفه، توزیع آب قطع می شود.

نمونه هایی از جابجایی نادرست مایع حیاتی

در غرب استان تهران به دلیل تراکم بالای جمعیت، حفر چاه های غیرمجاز و برداشت تصادفی و کاهش سطح آب زیرزمینی؛ پدیده فرونشست خاک و فروچاله در برخی نقاط ظاهر شده است و این مشکل بر کاهش کیفیت و حجم آب نیز تاثیر می گذارد.

محمدرضا گیتی پژوه، مدیر امور منابع آب شهریار، قدس و ملارد با اشاره به مسدود شدن ۷ حلقه چاه غیرمجاز به عمق ۲۴۰ متر در غرب استان طی هفته گذشته، گفت: جریان آب در این چاه ها مسدود شد. ۳ لیتر در ثانیه است که برای بازیافت و تعادل می باشد. بخشی از آب های زیرزمینی و حفظ منابع آب این اقدام با همکاری قانون و تخلیه سالانه ۵۷۴۲۰ مترمکعب آب در زیرزمین انجام شد. از مخازن آب زیرزمینی جلوگیری شد.

کنترل آب در دستشویی ها

بر اساس آمارهای جهانی به طور متوسط ​​بیش از ۸ میلیون خودرو در مراکز کارواش شسته می شود و هر خودروی سواری به روش سنتی بیش از ۲۰۰ لیتر آب مصرف می کند که می توان گفت این میزان آبی است که برای شستشوی آن مصرف می شود. تعداد خودروها در روز حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون لیتر در روز است.

میزان مصرف آب در کارواش ها زیر ۵۰ متر مکعب در روز یا بین نیم تا یک لیتر در ثانیه و میانگین مصرف در ماه بیش از هزار متر مکعب است که نیاز به کشت دارد.

گفته می شود استفاده از شستشوی نانوداپور در کارواش ها می تواند در کاهش هدر رفت آب به میزان قابل توجهی موثر باشد، اما نکته مهم روش سنتی و جدید آبی است که بازیافت نمی شود و به صورت آب جاری هدر می رود. مراکز وارد فاضلاب شهر می شود و این آب حاوی مواد شوینده، ذرات چربی و سایر مواد است که پس از پاکسازی در صورت بحران کم آبی قابل بازیافت هستند.

رضا شعیشته رئیس اداره محیط زیست شهرستان قدس با اشاره به اینکه کارواش ها واحدهای دریافت کننده آب هستند که فاضلاب آنها باید کنترل شود، گفت: این واحدهای مصرف کننده آب جزو خطوط قرمز هستند و با توجه به اینکه واحدهای غیرمجاز در سطح شهر فعالیت می کنند. دقیقاً آماری از آنها وجود ندارد و نظارت و کنترل کارخانه های شستشوی بزرگ و کوچک در دستور کار قرار دارد.

مدیریت آبیاری در مناطق سبز

حجم قابل توجهی از آب در بخش آبیاری مناطق سبز هدر می رود که لازم است با توجه به بحران آب، مسئولان شهری نسبت به تجهیز و بهبود سیستم تجهیزات و تاسیسات آبیاری و مدیریت بهینه منابع آب اقدامات جدی انجام دهند.

یکی از شهروندان قدسی ضمن گلایه از هدر رفت آب در آبیاری فضاهای سبز گفت: میزان آب مصرفی چمن های بلوار زیاد است و زمان آبیاری روزانه آب سرازیر شده از جداول و تنظیم اشتباه آب. سیستم آبیاری در این شرایط کم آبی باعث ضایعات زیادی شده است باید انجام شود و در هنگام آبیاری گل ها و درختان سطح و معابر خیابان نیز شسته شده و مقدار زیادی آب از بین می رود.

وی ادامه داد: وضعیت آبیاری در پارک ها نیز نیازمند توجه است و گاهی حوضچه آب در پارک ها ایجاد می شود.

استفاده بهینه از پساب

با توجه به افزایش جمعیت، افزایش شبکه های آبرسانی، کاهش بارندگی، پدیده خشکسالی و کاهش میزان آب در منابع زیرزمینی و سطحی، استفاده از ذخایر آبی جایگزین و استفاده از پساب به عنوان منبع آب تصفیه شده باید مورد توجه قرار گیرد. برای آبیاری مناطق سبز و کشاورزی، صنایع و سایر مصارف غیر شرب که می تواند در چرخه مصرف آب قرار گیرد.

مدول تصفیه خانه فاضلاب شهرقدس یکی از منابع جایگزین فاضلاب است که در سال ۱۳۹۲ با حضور معاون اول رئیس جمهور افتتاح شد، اما فاضلاب با دبی روزانه ۳۵۰۰۰۰ مترمکعب توسط سیستم حذف و پس از آن دوباره بیرون، با فاضلاب شهری ترکیب شده و ریخته می شود.

کنترل آب در قالیشویی

شستن فرش و موکت یکی از دغدغه های خانواده هاست و مهم ترین نکته در شستشوی فرش میزان آب مصرفی ساعت هاست.

در زندگی آپارتمان نشینی رشد بالای قالیشویی ها به ویژه قالیشویی های غیرمجاز و حفر چاه های انحصاری و غیرمجاز باعث استفاده از مقدار قابل توجهی آب شده است که البته شستشوی فرش کاهش یافته و اغلب به مراکز قالیشویی واگذار می شود. منابع زیرزمینی بدون افزایش میزان مصرف ثبت شده

استفاده از آب شرب در ساختمان سازی!

آب زیادی در سازه ها هدر می رود و این امر خسارات قابل توجهی به منابع آبی وارد کرده است بنابراین باید نظارت میدانی بر سازه ها به ویژه سازه های غیرمجاز بیشتر شود.

نوع مصرف آب در این خصوص به صورت پاشیدن آب برای کاهش گرد و غبار و سطح ساختمان، تهیه ماسه و سیمان و ساخت بتن، بهداشت کارگران و ابزار شستشو، مخازن و تجهیزات می باشد که به دلیل کنترل نادرست، روزانه ده ها هزار لیتر آب آشامیدنی مصرف می شود

بر اساس مبحث ۴-۵۷ آیین نامه بهره برداری و تعرفه آب و فاضلاب، شرکت مسئولیتی در قبال تامین آب احداث ساختمان ندارد و در صورت وجود امکانات فنی می تواند نسبت به احداث واحدهای مسکونی با قرارداد تاسیس شعبه دادن

به نظر می رسد قوانین و تعرفه قیمت آب مصرفی در مسکن و ساختمان نیاز به بازنگری داشته باشد تا با تدوین تعرفه های غیرقابل استفاده، آب کمتری در خطوط لوله برای ساخت و ساز ساختمان ها مصرف شود.

محدودیت کلی منابع آب، کاهش نزولات جوی، حفر چاه های غیرمجاز، استفاده نادرست از منابع آب جایگزین در آبیاری درختان و مناطق سبز، عدم کنترل شیرها و لوله های آبیاری در بلوارها، افزایش مصرف خانوارها در فصل گرما، مصرف آب نوشیدنی در کارهای ساختمانی، شستشوی خودرو در حاشیه خیابان و کوچه و یا در حیاط منازل با استفاده از آب آشامیدنی، مسدود نکردن چاه اختصاصی قالیشویی، عدم تجهیز واحدهای صنعتی و شهرها به تصفیه خانه فاضلاب، شستشوی حیاط با فشار آب عدم کنترل به موقع میزان مصرف آب در منازل، ادارات، مراکز تفریحی و پارک ها، هدر رفتن آب در کارواش ها و عدم بازگشت و بازیافت از مصادیق هدر رفت و استفاده نادرست از آب در جامعه است.

به نظر می رسد علاوه بر اجرای سیاست های کلان در کشور، تصفیه مناسب فاضلاب و استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز، نصب و استفاده از کنتورهای هوشمند، جلوگیری از حفر چاه های غیر مجاز، افزایش بازدید و کنترل میزان مصرف از دانش و فناوری روز مردم نیز در مقابله با بحران کم آبی سهم دارند که باید رعایت شود.

استفاده شهروندان از دستگاه های مدیریت آب از جمله کلید و سر افشان، تغییر الگوی مصرف، استفاده از سیستم های نوین، روش های آبیاری خودکنترلی و الکترونیکی، استفاده از دوش های کم مصرف در هنگام استحمام و کنترل نشت آب در کارواش ها و قالیشویی ها، استفاده از سیستم های بازیافت آب. و نانو ترکیبات برای پاکسازی می توانند این منبع مهم انرژی را بهبود بخشند، از هدر رفتن آن جلوگیری کنند و نقش مهمی در مصرف بی رویه و حفاظت از منابع آب ایفا کنند.

انتهای پیام/