اسکوالن، لانولین، روغن کرچک و ویتامین E ترکیبی – درمانی منحصر به فرد برای پوست، مو و ناخن

این مقاله چهار ماده طبیعی را توضیح می‌دهد که وقتی با هم ترکیب شوند، فرمول غیر چرب ایجاد می‌شود که پوست، ناخن، مو را مرطوب می‌کند و ممکن است برای پاک کردن آرایش استفاده شود. بسیاری از مواد تشکیل دهنده، به جز یکی، قرن هاست که در اطراف و به خوبی شناخته شده اند. هر کدام کمکی به یک روغن منحصر به فرد با بسیاری از خواص مفید برای پوست و سلامتی می کنند.

اسکوالن (برخلاف سه ماده دیگر که قرن ها مورد استفاده، مطالعه و آزمایش قرار گرفته اند، تحقیقات با Squalene به تازگی در اوایل دهه ۱۹۰۰ در ژاپن آغاز شده است) روغنی است که از چندین منبع بدست می آید. جالب ترین منبع استخراج از جگر کوسه های اعماق دریا است که در آب های اقیانوس از عمق ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ متری (حدود ۱۹۷۰ فوت تا ۳۲۸۰ فوت) زندگی می کنند. در آن عمق، نور خورشید کم و بدون فشار زیاد و اکسیژن کم وجود دارد. موفقیت آنها در زندگی و شکوفایی در آن عمق ناشی از کبد آنها است که تقریباً یک چهارم وزن کل بدن آنها را تشکیل می دهد. این کوسه‌های اعماق دریا، در میان چیزهای دیگر، در برابر سرطان و برخی بیماری‌های دیگر مصون هستند که وقتی در سطح اقیانوس با چنین محتوای اکسیژن ضعیفی در آب زندگی می‌کنند، شگفت‌آور است.

در اوایل دهه ۱۹۰۰، محققان ژاپنی فواید اولیه عصاره کبد کوسه را کشف کردند و شروع به آزمایش برخی از کاربردها کردند. از دیدگاه شیمیایی، اسکوالن یک هیدروکربن غیر اشباع است که در ترکیب با آب اکسیژن تولید می کند. اسکوالن به عنوان یک حامل اکسیژن، نقش کلیدی در حفظ سلامت دارد. یکی دیگر از منابع اسکوالن روغن زیتون است. محققان برای چندین دهه اثرات مثبت روغن زیتون بر سلامتی را تایید کرده اند. نتایج مستندی از کاهش بروز سرطان های داخلی در فرهنگ هایی با رژیم های غذایی سرشار از روغن زیتون وجود دارد.

مطالعات اخیر اسکوالن را به عنوان یک عامل محافظ طبیعی در سبوم انسان شناسایی کرده است. سبوم روان کننده معمولی پوست های مودار و غیر مودار است. پوست را انعطاف پذیر نگه می دارد و یک پوشش باکتریایی و قارچ کش محافظ روی پوست ایجاد می کند که به حفظ رطوبت روی سطح پوست کمک می کند. این یافته ها استفاده از اسکوالن را در کاربردهای پوستی ترویج می کند. Squalene ثابت کرده است که در استفاده از داروهای شفابخش موضعی مفید است. به آسانی با سایر مواد ترکیب می شود و سرعت نفوذ ترکیب اسکوالن/دارو را از طریق اپیدرم افزایش می دهد.

لانولین از پشم گوسفند به دست می آید. در حالت خالص، مومی با کاربردهای مختلف، صنعتی و پزشکی است. برای این نوشته ما به مصارف صنعتی نمی پردازیم، بلکه به کاربردهای لانولین درجه پزشکی می پردازیم. قرن هاست که به صورت کرم برای صاف کردن پوست استفاده می شود. این یک ضد حساسیت و باکتری است. لانولین به عنوان یک مرهم، در سراسر جهان توسط مادران شیرده در نوک سینه های زخمی و ترک خورده شناخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، فواید ثابت شده آن به عنوان مومیایی برای لب های ترک خورده، درمان بثورات پوشک، مرطوب کردن پوست خشک و خارش دار، نرم کننده پینه، درمان مو، درمان بریدگی های جزئی، آفتاب سوختگی و ساییدگی است.

لانولین مانند اسکوالن به راحتی از طریق پوست جذب می شود. این ویژگی با خواص دارویی ذاتی لانولین عمل سریعی را ارائه می دهد. از زمانی که گله داران برای اولین بار یاد گرفتند که چگونه آن را از پشم گوسفند پرس کنند، لانولین به شکلی یا دیگری برای درمان های بهداشتی و زیبایی مورد استفاده قرار گرفته است.

روغن کرچک از دانه کرچک استخراج می شود. این لوبیا عمدتاً در هند، برزیل و چین کشت می شود. روغن کرچک به دلیل فواید دارویی نیز مورد توجه قرار گرفته است. همچنین به عنوان یک ماده اولیه شیمیایی یا افزودنی استفاده می شود که به راحتی با سایر مواد ترکیب می شود و خاصیت دارویی خود را از دست نمی دهد. استفاده از آن بر روی پوست به دلیل وزن مولکولی خود به سرعت و عمیق نفوذ می کند. این اجازه می دهد تا اجزای روغن کرچک در نرم کننده های پوست، شامپوها، رژ لب ها و بالم لب ها استفاده شود. کاربردهای اضافی آن عبارتند از آن به عنوان یک عامل ضد التهابی، مسکن درد در طول سونوگرافی، در کرم های ضد قارچ تجویزی، شیمی درمانی و موارد دیگر. روغن کرچک به قدری به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد که بر اساس فروش و توزیع آن، بازار جهانی کالایی قوی وجود دارد.

ویتامین E چهارمین عنصر مخلوط ما است. ویتامین E نام جمعی گروهی از ترکیبات محلول در چربی با فعالیت های آنتی اکسیدانی مشخص است. آنتی اکسیدان ها از سلول ها در برابر اثرات مخرب رادیکال های آزاد محافظت می کنند. رادیکال های آزاد به سلول ها آسیب می رسانند و ممکن است در ایجاد بیماری های قلبی عروقی و سرطان نقش داشته باشند. بدن ما از طریق محیطی که در آن زندگی می کنیم در معرض رادیکال های آزاد قرار می گیرد، یعنی دود سیگار، آلودگی هوا، اشعه UV خورشید و غیره.

بسیاری از غذاها ویتامین E را به شکل طبیعی آن از جمله مغزها، دانه ها، روغن های گیاهی، سبزیجات برگ سبز و غلات غنی شده تامین می کنند. موفقیت آن با رادیکال های آزاد و سهولت ترکیب با سایر مواد، آن را برای یک روغن موضعی پوست طبیعی می کند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر