اعتبارات دامپزشکی اصفهان کافی نیست/ کنترل آفات در حیات وحش – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر ، شهرام محدی در نشست خبری که به مناسبت هفته دامپزشکی برگزار شد، اعتبارات اداره کل دامپزشکی استان اصفهان را کافی نیست و اظهار داشت: باید به دامپزشکی استان به عنوان یک دامپزشکی سلامت محور نگاه کنیم. نهاد، اما مشکل ما این است.» این است که بسیاری از مردم متوجه نمی شوند تا زمانی که اتفاق بدی در زمینه سلامت رخ دهد.

وی با اشاره به اینکه حوزه دامپزشکی توجه ویژه دولتمردان را می طلبد، افزود: طرح تحول سلامت در کشور اجرا شد اما یک ریال به دامپزشکی اختصاص پیدا نکرد. اگر سلامت کلمه رایجی است، باید به خاطر داشت که افراد زیادی در این زمینه فعالیت می کنند و سایر نهادها نیز باید از آن بهره مند شوند.

مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان ادامه داد: متاسفانه حقوق همکاران دامپزشکی ما با مدرک دکترا و ۲۰ سال سابقه کاری حدود ۶.۵ تا ۷ میلیون تومان و بسیار ناچیز است و باید به فکر معیشت بود. توسط همکاران دامپزشکی ما

موحدی با اشاره به کمبود اعتبارات دامپزشکی در اصفهان گفت: اعتبارات استانی کم است و سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید این اعتبار را بین ادارات تقسیم کند. اعتبارات دامپزشکی اصفهان کم است و سهم آن از اعتبارات املاک استان نسبت به تمام ادارات یک سوم است. بنابراین، برای ارائه خدمات و تضمین امنیت غذایی مردم به شدت به بودجه کافی نیاز داریم.

وی میزان اعتبارات اداره کل دامپزشکی از محل تملک و دارایی استان در سال ۱۴۰۱ را ۱۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: اعتبار مورد نیاز دامپزشکی استان برای ارائه خدمات باید ۳.۵ برابر این میزان باشد، یعنی حدودا. ۳۵ میلیارد تومان.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به اینکه این استان معادل ۱۶ استان کشور شیر و مواد پروتئینی تولید می کند، تصریح کرد: استان اصفهان رکن امنیت غذایی کشور است و به همین دلیل همواره گفته می شود. اینکه آب زاینده رود باید جاری باشد زیرا بیشترین لبنیات را تولید می کند و پروتئین موجود در کشور در اصفهان است و وقتی از جریان زاینده رود صحبت می کنیم در واقع به تامین امنیت غذایی می پردازیم. کشور.

۵۰ درصد پست های سازمانی دامپزشکی خالی است

موحدی گفت: ۵۰ درصد پست های سازمان دامپزشکی استان اصفهان خالی است.

وی کمبود نیرو در دامپزشکی استان را مشکل سهمیه استخدامی این سازمان دانست و افزود: اگر فردی در روستاهای دورافتاده استان مریض شود به مراکز درمانی مراجعه می کند اما در مورد اینگونه نیست. حوزه دامپزشکی چرا که در آنجا باید دامپزشکان برای ارائه خدمات به دورافتاده ترین مناطق و مناطق به کار گرفته شوند.» راه رفتن برایشان سخت است و حضور همکاران ما در مناطق خودروی عملیاتی ضروری است.

مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان افزود: این سازمان از کمبود حداقل ۴۰ واحد در حال فعالیت رنج می برد و این مشکل باعث کاهش ارائه خدمات می شود.

آنفولانزای فوق حاد پرندگان در سه سال گذشته در اصفهان مشاهده نشده است

موحدی در سه سال گذشته به بیان آن ادامه داد آنفولانزا در استان اصفهان آنفولانزای فوق حاد پرندگان نداشتیم، خاطرنشان کرد: این به معنای عدم وجود این بیماری در بین حیوانات وحشی نیست، زیرا این ویروس در حیات وحش و محیط زیست وجود دارد، بلکه تلاش ما حفظ سلامت طیور است.

وی افزود: طی سال گذشته واکسیناسیون طیور محلی علیه بیماری نیوکاسل در ۵۶۳ روستا انجام شد و ۹۴۲ هزار قطعه طیور علیه این بیماری واکسینه شدند.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه در سال گذشته ۸۶۲ میلیون دوز واکسن علیه بیماری های طیور تزریق شده است، اظهار داشت: در ۶ ماه گذشته هیچ گونه آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان اصفهان گزارش نشده است.

موحدی با بیان اینکه طی سال گذشته در ۵۳۰ مزرعه پرورش آبزیان استان مشکلی نداشتیم، ادامه داد: در ۴ هزار و ۶۵۰ واحد زنبورستان بیماری های زنبور عسل کنترل می شود و هیچ اپیدمی در بین زنبورها وجود ندارد.

کاهش ۳۰ درصدی مراکز FMD

وی با بیان اینکه کانون های آلوده به ویروس ppr یا طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سال ۱۴۰۰ مبارزه شد و اکنون گزارشی از کانون این بیماری نداریم، گفت: در ماه های اخیر گزارشی از این بیماری در بین حیوانات وحشی اصفهان نداشته ایم. “

موحدی با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی مراکز بیماری تب برفکی و عدم گزارش ابتلا به بیماری لمپری اسکن کنیدبیان کرد: در سال گذشته بیش از ۱۷ میلیون و ۴۹۰ هزار واکسیناسیون در استان اصفهان انجام شده است.

مبارزه با طاعون نشخوارکنندگان کوچک در اصفهان

وی با بیان اینکه سه میلیون دام واکسیناسیون علیه PPR یا طاعون نشخوارکنندگان کوچک انجام شده است، گفت: این بیماری در حال حاضر در مناطق زیست محیطی کنترل شده و چیزی به نام اپیدمی در استان وجود ندارد.

موحدی با اشاره به ۶۶۰ هزار واکسیناسیون تب مالت، یک میلیون و ۳۰۰ هزار واکسن این بیماری و ۳.۵ میلیون واکسن تب برفکی، گفت: در سال گذشته ۳۲ هزار و ۱۳۶ قلاده سگ انجام شده است. آقا آنها در برابر هاری واکسینه شدند.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان در باره وی با مشاهده سه مورد هاری در گربه ها در استان، خاطرنشان کرد: آستانه تحریک برای دامپزشکی بسیار پایین است و به همین دلیل در برابر بروز بیماری نوری وجود ندارد. کار این نشان می دهد که شاید برای برخی مراکز بهداشتی، دیدن سه نمونه در یک بیماری جای نگرانی نداشته باشد، اما آستانه تحریک دامپزشکی پایین است، زیرا نگاه ما پیشگیرانه است.

وزارت محیط زیست باید هاری در حیات وحش را جدی بگیرد

وی با بیان اینکه وضعیت هاری گربه در استان بحرانی نیست، گفت: نسبت به بروز این بیماری هشدار دادیم اما واقعیت این است که بیماری هاری که وارد جوامع انسانی و دامداری ها می شود از سگ های ولگرد و حیات وحش است. ، که وظیفه مبارزه با بیماری های حیات وحش را بر عهده دارد. این سازمان محیط زیست است که سال گذشته چندین مکاتبه با دوستان محیط زیست انجام شد اما پروتکل اجرایی اداره کل محیط زیست برای مبارزه با بیماری هاری در مناطق رعایت نشد.

مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان تصریح کرد: دوستان ما در اداره کل محیط زیست موضوع بیماری هاری را جدی بگیرند زیرا مواردی بوده که روباه و آثار او مظنون به هاری و حمله به دام بود.

موحدی با بیان اینکه واکسیناسیون سگ ها آقا در کلینیک های دامپزشکی صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: مبارزه با سگ های بی صاحب در سطح شهر بر عهده شهرداری هاست که صراحتاً کارهای خوبی انجام می دهند اما نیاز به تشدید و تسریع این اقدامات وجود دارد.

به گزارش مهر، چهاردهم مهرماه به عنوان روز ملی دامپزشکی در ایران نامگذاری شده است.