اعتراف نخست وزیر سابق انگلیس: دوران سلطه غرب به پایان رسیده است


به گزارش خبرگزاری پدر، تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس اعتراف کرد که دوران سلطه غرب بر جهان رو به پایان است.

بلر طی یک سخنرانی سالانه در رویداد بنیاد دیچلی توضیح داد: «دوران تسلط سیاسی و اقتصادی غرب رو به پایان است و جهان به سمت مفهومی دوقطبی و احتمالاً چندقطبی پیش می‌رود.

به گزارش سایت «ریانوفستی»، وی گفت: بزرگترین تغییر ژئوپلیتیک قرن حاضر از چین خواهد بود نه روسیه، ما به پایان سیطره سیاسی و اقتصادی غرب نزدیک شده ایم.

نخست وزیر سابق و قدرت نظامی در انگلیس، چین را “دومین ابرقدرت جهان” خواند و اظهار داشت که جهان حداقل دو قطبی و احتمالا چند قطبی خواهد شد.

به گفته بلر، رئیس جمهور چین شی جین پینگ قصد خود را برای بازگرداندن تایوان به کنترل پکن پنهان نکرده است.

بر اساس این گزارش، وی مدعی شد که چین تحت رهبری شی برای نفوذ می‌جنگد و این کار را «تهاجمی» انجام می‌دهد، اما غرب باید هزینه‌های دفاعی را افزایش دهد و برتری نظامی خود را حفظ کند.

این سیاستمدار انگلیسی بر اهمیت «قدرت نرم» در رویارویی با چین تاکید کرد و گفت: روسیه و احتمالا ایران به متحدان اصلی پکن در دنیای چندقطبی جدید تبدیل خواهند شد.

بلر خواستار سیاست «قدرت به اضافه تعهد» در قبال چین شد و افزود که این کشور باید «به اندازه کافی قوی» باشد تا بتواند با مواضع آینده چین مقابله کند، اما به دنبال «خروج کامل» یا خطوط نزدیک نباشد. از تعامل و نزدیک شدن به آن خودداری کنید.

در گذشته، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، از سیاست غرب انتقاد کرده و هشدار داده است که چنین سیاستی جهان را به آستانه یک جنگ بزرگ نزدیک می کند که هیچ برنده ای نخواهد داشت. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید