افتتاحیه هنر ماندگار در لامرد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانخبرگزاری مهر – گروه استان ها: شهرستان لامرد در بحث تعزیه یکی از شهرهای جنوبی و آباد کشور به شمار می رود که ۲۲ گروه هنری تعزیه فعال این هنر آیینی که سنگر فرهنگی و مذهبی برای از ارزش های قیام امام حسین (ع) پاسداری کنید، تلاش فراوان کنید. .

تعزیه خوانی در شهرستان لامرد قدمتی ۷۳۰ ساله دارد و تعزیه شهرستان نیز حدود ۱۸۰ سال قدمت دارد و نسل های زیادی در این زمینه تربیت شده اند. هنر عامیانه تعزیه خوانی برخاسته از بطن جامعه است و از ویژگی خاصی در ارائه تصویری زنده از نهضت حسینی و عاشورا برخوردار است. این هنر آیینی یکی از عواملی است که می تواند در تداوم و تداوم واقعه عظیم کربلا به ویژه در نسل جوان نقش داشته باشد.

تعزیه خوانی به عنوان نماد فرهنگی، هنری، مذهبی و مذهبی در این منطقه به ویژه در لامرد که با تجسم صحنه های واقعه عاشورا و رساندن رشادت ها، فداکاری ها و پیام آزادگی اباعبدالله الحسین (علیه السلام) می باشد. برای نسل های آینده، نقش مهمی در تامین اهداف قیام دارد. عاشورا در حال پخش است.

حجت الاسلام موسوی مسئول تعزیه روستای کوره موچی لامرد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مراسم تدفین سیدالشهدا باید به خوبی انجام شود و با وجود اینکه درآمدی برای این عزیزان نداریم. خرج می کنیم، وام می گیریم و مجلس سیدالشهداء را نمی بندیم و تأسیس می کنیم». .

حجت الاسلام موسوی تصریح کرد: نظر ما این است که چنین مراسمی برگزار شود و افراد زیادی در این محافل نیاز به کمک داشتند و مشکلاتشان برطرف شد.

وی افزود: تعداد تعزیه های کوره موچی در برخی روزها به حدود ۷ هزار نفر می رسد که نشان از درک صحیح و اشتیاق مردم نسبت به تعزیه دارد.

موسوی گفت: تعزیه کوره موچی یک تعزیه عمومی است که نظم خاصی در آن حاکم است و تعزیه توسط خود مردم اداره می شود.

وی بیان کرد: در این ایام تعزیه زائرانی از شهرها و شهرستان های همجوار داریم که خانه هایی اجاره می کنند و گاهی در حسینیه اسکان می یابند.

فرزانه که دستی در امر تعزیه دارد نیز گفت: از قدیم الایام اکثر گردان های تعزیه سادات بودند و مردم نیز در این مجالس خدمت می کردند.

وی افزود: نزدیک به ۴۰ سال است که در این جماعات خدمت کرده ام و هر سال نسبت به سال قبل بهتر، گرمتر و باشکوهتر است.

فرزانه افزود: این افراد در مقام ولایتمداری ثابت قدم هستند.