اقدام واشنگتن برای سفت کردن تیغه تحریم ها؛ ایجاد دفتر جدید در خزانه داری


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت خزانه داری آمریکا در اقدامی که گمان می رود با هدف تشدید ورقه تحریم ها پس از احساس کاهش اثربخشی این ابزار تنبیهی صورت می گیرد، دفتری را برای بررسی آنچه «اثرات نامطلوب تحریم ها» می نامد تأسیس کرده است. تحریم ها”.

وب سایت شبکه خبری بلومبرگ به قلم وزارت خزانه داری آمریکا در آگهی ای که پیش از انتشار توسط این رسانه دیده شد، خواستار جذب «اقتصاددان تحریم» شد. این اقتصاددان قرار است رئیس «اداره تحلیل اقتصاد تحریم ها» باشد.

به گزارش بلومبرگ، این اقدام بخشی از تلاش‌های دولت جو بایدن برای محدود کردن «پیامدهای ناخواسته» تحریم‌ها با توجه به استفاده روزافزون و پیچیدگی فزاینده آنهاست.

با وجود این، این تلاش در سایه آگاهی واشنگتن از کند شدن تحریم ها به دلیل استفاده بیش از حد از آن در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» از سوی دولت بایدن پذیرفته شده است. به نظر می رسد واشنگتن قصد دارد روند کاهشی تحریم ها را متوقف کند.

«ولی آدیمو» معاون وزیر خزانه داری آمریکا نیز در بیانیه ای به این موضوع اشاره کرده است. وی گفت: این ستاد جدید تحلیل تحریم‌ها به ما این امکان را می‌دهد که در اجرای برنامه‌های فعلی و آینده خود کارآمدتر باشیم.

لغو تحریم ها توسط ترامپ

دونالد ترامپ پس از به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۶، از تحریم ها به گونه ای استفاده کرد که به وضوح با دولت های قبلی متفاوت بود. شرکت حقوقی گیبسون دان مستقر در لس آنجلس در سال ۲۰۲۱ گزارش داد که طبق داده های گردآوری شده توسط این شرکت، دولت ترامپ بیش از ۳۹۰۰ تحریم جداگانه علیه احزاب مختلف در طول ۴ سال تصدی خود در کاخ سفید صادر کرده است.

بر اساس این گزارش، مقایسه میانگین تعداد افراد و نهادهایی که هر ساله در دوره جورج بوش، باراک اوباما و دونالد ترامپ به فهرست تحریم‌ها اضافه می‌شوند، نشان می‌دهد که ترامپ رکورد جدیدی را در تعداد دفعات اعمال تحریم‌ها ثبت کرده است. به طور مشخص، بوش و اوباما هر سال به طور متوسط ​​۴۳۵ و ۵۳۳ نام شخص یا نهاد را به فهرست تحریم ها اضافه کرده اند، در حالی که این تعداد برای ترامپ ۱۰۲۷.۵ بوده است. (به نقل از گزارش موسسه گیبسون دان، ۵ فوریه ۲۰۲۱)

بسیاری از اقدامات تحریمی دولت ترامپ علیه ایران پس از خروج آمریکا از برجام اجرا شده است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در توییتر خود نوشت که دولت ترامپ بیش از ۱۵۰۰ فرد و نهاد در ایران را هدف قرار داده و ۷۰ میلیارد دلار از ایران سلب کرده است. (پمپئو، ۱۲ ژانویه ۲۰۲۱)

اما در مورد ایران، تنها زیاده‌روی موارد استفاده از تحریم‌ها نبود که رویکرد متفاوت ترامپ را نشان داد، بلکه دولت وی با بی‌توجهی به هشدارهای بسیاری از کارشناسان و متخصصان، در شدت این تحریم‌ها افراط کرد. تحریم‌ها و در مدت کوتاهی حداکثر قدرت تحریم‌های آمریکا را علیه ایران بسیج کرد و به میدان آورد.

رویکرد ترامپ، علاوه بر پیامدهای او در قبال ایران، به عنوان یک شرط اساسی برای جایگاه تحریم ها در سیاست خارجی آمریکا و نظم بین المللی تلقی می شد. شرط بندی که پیروزی آن فرضیه او را ثابت کرد که منافع آمریکا را فقط با فشار و زور می توان مدعی شد و شکست آن تحریم ها را شکسته و با نشان دادن علنی نقاط ضعف خود، فعالان بین المللی را به مخالفت برانگیخت. ابزارهای قهری را آغاز کردند و روندی را آغاز کردند که در نهایت می‌تواند به فروپاشی نظام تحریم‌ها منجر شود.

کاخ سفید ترامپ با بازی با تمام کارت های تحریمی خود و تشدید فشارهای اقتصادی، شرایط را به جایی رساند که دیگر گزینه ای که شامل آثار عملی علیه ایران باشد، نداشت و به همین دلیل مجبور به اعمال برخی مجازات های نمادین شد. که سلاحی که خشابش خالی است هنوز پر است.

تحریم کشتی غرق شده در سانچی، تحریم موسوم به «تروریستی» سپاه پاسداران و سپس تحریم تعدادی از سران سپاه، تحریم رهبر انقلاب و تعدادی دیگر مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی، تلاش نافرجام برای بازگرداندن محدودیت های تسلیحاتی و اصرار بر اعمال تحریم های شورای امنیت علیرغم خروج از برجام، تنها گوشه ای از اقدامات زرق و برق دار بود که دولت ترامپ قصد داشت از طریق آن ها خالی بودن دست هایش را پنهان کند. از تحریم ها

بایدن و تلاش برای بازگرداندن تحریم ها

بایدن با آگاهی از واقعیت های جدیدی که پیرامون تحریم ها شکل گرفته شروع به کار کرد و به همین دلیل به وزارت خزانه داری آمریکا دستور داد تا درباره وضعیت تحریم ها تحقیق کند. نتیجه این تحقیق که خلاصه آن در اکتبر ۲۰۲۱ منتشر شد، نشان داد که استفاده از تحریم ها از سال ۲۰۰۰ تا کنون ۹۳۳ درصد افزایش یافته است و به ویژه در دوره ترامپ، استفاده از دلار را حتی توسط آمریکا کاهش داده است. متحدان دولت ها (گزارش خزانه داری ایالات متحده، ۱۸ اکتبر ۲۰۲۱)

در گزارش وزارت خزانه‌داری آمده است: «دشمنان آمریکا – و برخی از متحدان ما – در حال کاهش استفاده از دلار و قرار گرفتن در معرض سیستم مالی ایالات متحده در معاملات برون مرزی هستند. اگرچه چنین تغییراتی دلایل زیادی فراتر از تحریم های اقتصادی آمریکا دارد، اما باید آگاه باشیم که چنین روندهایی می تواند اثربخشی تحریم های ما را تضعیف کند. (همان منبع، ص ۲)

بر اساس چنین واقعیت هایی، خزانه داری آمریکا تاکید کرد که حفظ ویژگی تحریم ها مستلزم «نوسازی» آنها و اتخاذ سیاست هایی برای بهبود اجرای آن است. نکته جالب این است که یکی از روش های پیشنهادی وزارت خزانه داری آمریکا در این زمینه کاهش «تأثیر انسانی تحریم ها» به منظور افزایش حمایت آن ها در بین طرف های مجری است. سوالی که هم نگاه ابزاری و تبلیغاتی آمریکایی ها به مقوله ای از حقوق بشر را نشان می دهد و هم ضرورت تحلیل اهداف و مقاصد اصلی دولت بایدن را در هر اقدام تحریمی به ویژه در رابطه با ایران و در جریان مذاکرات وین.

وب سایت شبکه خبری بلومبرگ نیز تایید کرد که ایجاد دفتر جدیدی در وزارت خزانه داری آمریکا برگرفته از این حقایق است. این گزارش می‌گوید: «اقدام امروز ناشی از بررسی تحریم‌های اقتصادی دولت بایدن در سال گذشته بود. این مطالعه نشان داد که استفاده آمریکا از تحریم‌ها در دهه‌های پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۹۳۳ درصد افزایش یافته است و این رقم به دلیل افزایش است. تحریم های آمریکا علیه روسیه.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید