«اقیانوس آرام» یک جریان رسانه ای آموزشی متوسط ​​است/ بزرگسالان هم مخاطب «اقیانوس آرام» شده اند!


خبرگزاری پدر – گروه صدا و سیما: فصل چهارم سریال «اقیانوس آرام» به کارگردانی هادی نعمت الهی و رضا محبی از ۲۰ تیرماه از شبکه دو سیما پخش می شود. برنامه ای ترکیبی متشکل از استندآپ، گروه متمرکز و کارگاه های آموزشی فضایی دوستانه را برای مخاطبان جوان تلویزیون ایجاد کرده است. «اقیانوس آرام» با تمرکز بر نوجوانان به دنبال پاسخگویی به نگرانی های هویتی آنهاست و با بیان تجربیات نوجوانان افراد موفق به انتقال تجربیات کمک می کند. احسان عبدی پور، کوروش سلیمانی، سید امیر موسوی، احسان رضایی، وحید فرجی و منصوره مصطفی زاده تاکنون مهمان برنامه «آکیانوس آرام» بوده اند. گفتگوی مهمانان و نوجوانان در استودیو «اقیانوس آرام» در فضایی آرام انجام می شود و مهمانان درباره لحظات مهم و نقاط عطف زندگی کودکان با آنها صحبت می کنند و تجربیات خود را با آنها در میان می گذارند. به بهانه پخش ۶ قسمت از «اقیانوس آرام» با هادی نعمت الهی تهیه کننده و کارگردان این برنامه به گفت وگو نشستیم.

از حال و هوای طراحی شده در فصل جدید برنامه «اقیانوس آرام» بگویید.

فصل اول سریال اقیانوس آرام رویکردی مذهبی داشت و در حال و هوای اربعین مورد استفاده قرار گرفت. در فصول بعدی این برنامه در راستای اهداف طراحان برنامه در موضوعاتی مانند سبک زندگی، انتخاب ها، آینده نوجوانان و… قرار گرفت و رویکردی اجتماعی داشت. به طور کلی «اقیانوس آرام» برنامه‌ای است که هدف آن انتقال تجربیات به نوجوانانی است که عمداً افراد و چهره‌ها را در فضایی ساده، صمیمانه و بی تکلف به کودکان معرفی می‌کنند که مسیر زندگی آنها را هدف قرار می‌دهد و این هدف با اجرا همراه شده است. . این دستاوردها لزوما موفقیت آمیز نیست و مهم ترین نکته در مورد مهمانان ما این است که از نظر اخلاقی در دسته افراد به اصطلاح افراد قرار دارند و مسیر پیروزی ها و شکست ها و تجربیات را طی کرده اند و حالا برای نوجوانان حرفی برای گفتن دارند. این کلمه می تواند چراغی برای نوجوانان باشد تا مسیر آینده خود را بهتر طراحی کنند که به محیط جدی تری می رود.

فصل های قبلی این برنامه با استقبال مخاطبان به ویژه نوجوانان مواجه شد. بازخوردها، نقدها و پیشنهادهایی که در فصل قبل از مخاطبان دریافت کردید چقدر برای ساخت سری جدید این برنامه موثر بود؟

سعی کردیم در طراحی ساختار فصل جدید خلاقیت بیشتری داشته باشیم. ما از ترکیبی از استندآپ، گروه متمرکز و کارگاه ها استفاده کردیم و به فضایی دوستانه و غیر آکادمیک رسیدیم. گفتگوهای برنامه در فضایی کاملا غیر رسمی انجام می شود و مهمانان از لحظات مهم زندگی خود برای بچه ها می گویند و تجربیات خود را با آنها در میان می گذارند و مجریان برنامه می توانند سوالات خود را در مورد آن لحظات و موفقیت ها بپرسند. نوجوانان می توانند انتخاب های مهمانان را بررسی کنند تا ببینند آیا آنها انتخاب های خوبی بوده اند یا خیر. و موفقیت ها و میانبرهایی که داشته اند را بدانند. طراحی کلی برنامه در فصل چهارم اینگونه بوده است و خوشبختانه مخاطبان برنامه را پسندیده اند و حتی مخاطب از محدوده مخاطبی که ما تعریف کرده بودیم فراتر رفته و بزرگسالان نیز بخشی از “اقیانوس آرام” شده اند. ” حضار.

ما از خواسته‌های نوجوانانی که می‌خواهند پیشرفت کنند و رشد کنند و سرآمد باشند، آگاه بودیم. این رشد و توسعه هم جنبه کیفی دارد و هم جنبه کمی، اعم از مادی و معنوی. نوجوانان مشتاقند بدانند یک کارخانه دار، استاد فلسفه، جهانگرد، کشیش، دانشجوی موفق و… چگونه به این موفقیت ها دست یافته است. فرم جذاب و تازه ای بود که در فصل چهارم متوجه آن شدیم. البته این را هم لازم به ذکر است که وقتی ترکیب برنده و فرم موفقی دارید فقط آن را روتوش کنید و نقاط ضعفش را اصلاح کنید و این کاری بود که ما در این فصل انجام دادیم.

«اقیانوس آرام» برنامه ای شبیه به برنامه های تاک شو است و مهمان برنامه در آن نقش اصلی را ایفا می کند. از نحوه انتخاب میهمانان برنامه بگویید و مبنای انتخاب آنها چه بوده است؟

مهمان‌ها در تحریریه انتخاب می‌شوند و قبل از ضبط با آن‌ها درباره داستان زندگی‌شان صحبت می‌کنیم و فراز و نشیب‌ها و همچنین نقاط هیجان‌انگیز برای مطرح‌کردن در برنامه انتخاب می‌شوند. از مهمانان می خواهیم که لحن صمیمانه ای داشته باشند و خود واقعی خود باشند. طبیعی است که خلاصه کردن تجربیات و اتفاقات یک عمر در یک برنامه ۴۵ دقیقه ای کار ساده ای نیست. در طول ضبط برنامه، برنامه به طور مکرر قطع می شود و بحث ها روتوش یا کارگردانی می شود. برای ما مهم است که موضوعات و تجربیاتی که در برنامه مطرح می شود مورد علاقه و نیاز نوجوانان باشد.

دکور فصل چهارم نسبت به فصل قبل کوچکتر است و تعداد نوجوانان نسبت به فصل قبل کمتر شده است. دلیل این کار چه بود؟

در رابطه با شرایطی که کرونا در جامعه ایجاد کرده است، باید با احتیاط بیشتری عمل کرد. به همین دلیل تعداد نوجوانان را کاهش داده ایم. در عین حال با چالش های بودجه ای نیز مواجه بودیم. بودجه ما مشابه فصل های قبل بود اما هزینه ها چند برابر شد. البته اینطور نیست که اگر بودجه بالاتری داشتیم، برنامه را با تجمل می ساختیم و مثلاً یک دکوراسیون باشکوه و به اصطلاح بیگ پروداکشن را انتخاب می کردیم. روح کلی این برنامه با سادگی و صمیمیت همراه است و دکور برنامه نیز باید به همین شکل باشد. نوجوانان برنامه در واقع مجری برنامه هستند و باید در گفتگو با مهمانان شرکت کنند و سوال بپرسند و از این رو حضور بیش از بیست نوجوان ضروری نبود زیرا امکان حضور بیشتر افراد وجود نداشت. درگیر بحث

افراد اتاق فکر “اقیانوس آرام” چه کسانی هستند؟

اتاق فکر برنامه متشکل از گروهی از افراد است که به نوجوانان کمک می کنند تا در مسیر سعادت، رشد مادی و معنوی زندگی خود قرار گیرند. به همین دلیل است که در این اتاق فکر از اساتید اخلاق، اساتید دانشگاه، کارشناسان رسانه، روانشناسان اجتماعی و فردی، دوستان و همکارانی که دغدغه نوجوانان و حتی خود نوجوانان را دارند استفاده می کنیم.

ملاک انتخاب نوجوانان حاضر در برنامه که به نوعی مجری هستند چه بود؟

در این فصل با بیش از ۲۰۰ نوجوان مصاحبه داشتیم تا اینکه به ۳۰ نفری که می بینید رسیدیم. در حین گفتگو متوجه شدیم که آیا این نوجوان دغدغه ای دارد یا خیر. چقدر به آینده فکر می کند و چقدر حاضر است برای رسیدن به خواسته هایش تلاش کند؟ یا فقط به این فکر می کند که در تلویزیون دیده شود؟ با آنها در مورد نگرش آنها به زندگی و فلسفه آن، اعتقادات و اعتقاداتشان و کشور، خودشان و خانواده هایشان صحبت می کنیم و در نهایت نوجوانانی را انتخاب می کنیم که برای آینده خود برنامه دارند و حاضرند از تجربیات دیگران استفاده کنند و موفقیت را بدانند و بدانند. افراد کارآمد

لطفا آخرین سخنرانی خود را بیان کنید.

“اقیانوس آرام” یک جریان آموزشی / رسانه ای متوسط ​​است که احساس می کند از نوجوانان بسیار خالی است. این شکاف در خانواده هایی که این روزها تنها با یک فرزند و فشار مالی درگیر هستند، مدرسه که خانه دوم نوجوانان است اما نقش عمده ای در معرفی الگوها و چهره ها ندارد و رسانه ملی که به تدریج با از دست دادن نقش خود در مقایسه با جذابیت شبکه های اجتماعی. باید جایی باشد که دست نوجوان را بگیرد و به او بگوید که تو آدم بسیار مهمی هستی و آینده تو برای ما و جامعه بسیار مهم است و باید چیزهایی را یاد بگیری و برای آینده خود بسیار مهم باشی و مسئولیت پذیر باش. . اگر «اقیانوس آرام» به همین کارکرد دست یابد، جای تشکر و قدردانی دارد. اگر به شعر انتهای برنامه دقت کنید می بینید که ما در حالی که در محیطی با اعتقادات مذهبی و معنوی برنامه را تبلیغ می کنیم، متوجه بازیگوشی نوجوانان و علایق نوجوانان شده ایم. امیدواریم در میان میلیون ها نوجوان کشور جایگاهی داشته باشیم و با لحنی صمیمانه و آرام به آنها کمک کنیم تا مسیر درست زندگی را پیدا کنند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید