انتشار کتاب جامعه اسماعیلیه آقاخانی سیرجان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، انتشارات زمزم سحر (ناشر فعال در شهر کرمان) کتاب «درباره جماعت اسماعیلی آقاخانیه: مطالعه موردی شهر سیرجان» نوشته حسین حسینی نژاد را در ۴۶ صفحه و با قیمت گذاری منتشر کرده است. . در ۳۰۰۰۰ تومان

آقاخانیه نام یکی از فرقه های مهم اسماعیلیه است که بقایای اسماعیلیه شاخه نزاری شاخه الموت را تشکیل می دهند. از آنجایی که ائمه در این فرقه لقب آقاخان دارند به آنها آقاخان می گویند. امامش کریم آقاخان بود.

مستنصرالله هشتمین خلیفه در زمان اسماعیلیه فاطمیون در مصر پسر بزرگ خود نزار را به امامت برگزید. پس از مرگ مستنصر در سال ۴۸۷ ه. افضل جمالی، فرمانده لشکر، نزار را عزل کرد و برادرش مستعلی را به خلافت رساند، اما نزار نپذیرفت و به اسکندریه گریخت و در همان سال به دست افضل کشته شد. در این هنگام بین اسماعیلیان نزاع در گرفت; گروهی نزار را خلیفه می دانستند که نزاریه نامیده می شد و سایر فرقه هایی که مستعلی را برگزیدند مستعلی نامیده می شدند.

در زمان مستنصر، حسن صباح به مذهب اسماعیلیه گروید. در سال ۴۷۱ هجری قمری به مصر رفت و از طرفداران خلافت نزار شد. او به دستور مستعلی از مصر اخراج شد، به ایران بازگشت و در سال ۴۹۴ ه. مصر (گامل دعوت). بعدها پیروان نزاریه به دو دسته تقسیم شدند.

چهل و پنجمین امام اسماعیلی نزاری به نام شاه خلیل الله در سال ۱۱۵۳ هجری قمری در کرمان متولد شد. وی پس از پدرش در سال ۱۱۹۴ هجری قمری به امامت رسید. پس از سفر به یزد، به یزد سفر کرد و دو سال در آنجا اقامت گزید و در جنگی که بین پیروانش و شیعیان دوازده گانه در سال ۱۲۳۳ ه.ق رخ داد، کشته شد. فتحعلی شاه قاجار برای دلجویی از پسرش با یکی از دخترانش حسنعلی شاه ازدواج کرد و به او لقب افتخاری «آقاخان» داد. حسنعلی شاه مقر فرماندهی خود را به زادگاهش محلات منتقل کرد و آن شهر مرکز امامت اسماعیلیه بود که به عنوان اولین آقاخان از اطراف اکناف خمس و زکات به آن فرستاده می شد.

اما ماجرای حضور آقاخان اسماعیلی در کرمان به دوران صفویه برمی گردد که گروهی از پیروان این فرقه از استان مرکزی و شهرهای انجدان و محلات به ویژه شهرهای شهربابک و محلات به کرمان مهاجرت کردند. سیرجان. در دوره قاجار نیز آقاخان محلاتی شورش های عجیبی انجام داد. به همین دلیل حضور فرقه آقاخانی در کرمان باعث درگیری های مذهبی شده است. عقاید این فرقه در علم کلام و نبوت همان اعتقادات اسماعیلیان سابق است، اما معتقدند که امام باید حضور داشته باشد و ظهور کند وگرنه به پیروان خود ظلم کرده است.

نویسنده کتاب «درباره جماعت اسماعیلیه آقاخانیه» ابتدا تاریخچه مختصر و مفیدی از حکومت فاطمیان در مصر و اسماعیلیان آورده و سپس به معرفی عبادت این فرقه و تاریخچه حضور این فرقه می پردازد. در کرمان فصل مهم این کتاب مهاجرت اسماعیلیان افغان به سیرجان کرمان است.