انتقال آب چه ضرری برای اصفهان داشت؟ آب دوباره منتقل می شود! از زاینده رود و اصفهان چیزی باقی مانده است؟ (فیلم)


انتقال و برداشت آب از زاینده رود به معنای مرگ نهایی این رودخانه در پایین دست است. همانطور که رودخانه اکنون مرده است. انتقال آب از تونل کوهرنگ ۳ که هنوز راه اندازی نشده کمکی به این وضعیت نمی کند.

کیفیت پایین

کیفیت خوب

عصر ایران; حسن ظاهری – تا به امروز هر چقدر آب به زاینده رود منتقل شده، به نفع اصفهان نبوده و نه تنها زاینده رود هر روز خشک تر شده، بلکه تالاب های دامداری و کشاورزی شرق اصفهان از بین رفته است. اکنون سد زاینده رود دیگر نمی تواند تمام نیاز آبی رودخانه تعریف شده از بالادست تا پایین دست را تامین کند. اما تصور کنید این بار به جای انتقال آب به زاینده رود، آب را از آن بگیرند. مثل اتفاقی که برای انتقال آب به یزد افتاد و هر ساله تقریبا ۶۰ میلیون مترمکعب آب از زاینده رود از اصفهان به یزد می رود.

مناقشه اصفهان و چهارمحال بختیاری بر سر آب زاینده رود دو دهه است که ادامه دارد. اصفهانی ها معتقدند که آب در بالادست یعنی . در منطقه پر پیچ و خم زاینده رود با لوله کشی آب به باغ های چهارمحال بختیاری ها منتقل می شود و چهارمحال و بختیاری ها همواره این موضوع را تکذیب کرده اند و می گویند بر اساس نیازهای تعریف شده برای این استان از زاینده رود گرفته شده است. اما حالا چهارمحال و بختیاری ها نگران اتفاق جدیدی هستند. آنها می گویند تونل گلاب دو مسیر رودخانه را تغییر می دهد. یعنی به جای عبور آب زاینده رود از مسیر ۱۸ میلیون ساله، باید از طریق تونلی خارج از چهارمحال و بختیتری به سد چم آسمان در استان اصفهان منتقل شود و بحران آب در استان اصفهان در تاریخ ۲۰۱۶/۰۷/۱۳ حل شود. بدین ترتیب . در واقع با این اقدام احتمال قطع شدن آب در بالادست رودخانه وجود دارد. البته این ادعای چهارمحال و بختیاری همواره از سوی استان اصفهان رد شده و گفته شده هرگز به مسیر طبیعی زاینده رود تعرض نخواهد شد. اصفهان می گوید وظیفه گلاب دو آبرسانی به بخش هایی از استان اصفهان است. این یعنی برداشت مجدد آب های حاصلخیز زاینده رود.

صرف نظر از تغییر یا عدم تغییر مسیر رودخانه، انتقال و برداشت آب از زاینده رود به معنای مرگ نهایی این رودخانه در پایین دست است. همانطور که رودخانه اکنون مرده است. انتقال آب از تونل کوهرنگ ۳ که هنوز راه اندازی نشده کمکی به این وضعیت نمی کند. از آنجایی که تونل های انتقال قبلی کمکی نکردند. حال اگر هنوز آب در پایین دست رودخانه نباشد چه اتفاقی می افتد و چه عواقبی را می توان نگران کرد. یکی از این پیامدها تشدید فرونشست و فروچاله در اصفهان است که احتمالاً در زیر شهر رخ داده است. اما عواقب این امر بسیار بدتر خواهد بود.

این گزارش را تماشا کنید تا از آینده یکی از مهم ترین شهرهای ایران که با مشکل آب دست و پنجه نرم می کند بیشتر بدانید.

پیشنهاد می کنیم این گزارش ها را نیز مشاهده کنید

زمین اصفهان را می بلعد: احتمال تخلیه کامل شهر تا ۹ سال آینده / فروچاله ها همه جا را فرا گرفته است / ترک های خطرناک میراث جهانی اصفهان (فیلم)

تصاویری وحشتناک از اصفهان که مسئولان باور نمی کنند/ وقتی تصمیمات احساسی رهبران در دو دهه تلاش ۱۸ میلیون ساله طبیعت را نابود می کند (فیلم)

در همان مسیر زاینده رود تا خشک شدن/ چه کسی و به چه منظور بزرگترین رودخانه مرکز ایران را خشک کرد؟ (فیلم)