اگر کی یف به توافقات مینسک عمل می کرد، نیازی به عملیات نظامی نبود – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم روسیه، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد گفت: رژیم کیف با بمباران غیرنظامیان در دونباس ماهیت جنایتکارانه خود را ثابت کرد.

بر اساس این گزارش، «واسیلی نبنزیا» افزود: نیروهای کی یف عمدا زیرساخت های غیرنظامی را تخریب می کنند و حتی به شهرهای دونباس که تا مدتی پیش تحت کنترل آنها بود، رحم نمی کنند. شرکای غربی سابق ما به جای محکوم کردن اوکراین، آن را به سلاح های جدیدی مجهز می کنند که کی یف قبلاً قادر به دستیابی به آنها نبود و در نتیجه در جنایات علیه غیرنظامیان شریک می شوند.

این دیپلمات روس ادامه داد: جنگی که به مدت هشت سال منجر به کشته شدن غیرنظامیان شد، اگر کی یف به اجرای توافقات مینسک پایبند بود، می توانست پایان یابد، اما نه مقامات اوکراینی و نه اربابان خارجی آنها این را نمی خواستند.

نبنزیا گفت: در ابتدای سال جاری بار دیگر آشکارا اعلام کردند که از وضعیت عاری از سلاح هسته ای دست می کشند.

وی افزود: در این شرایط و برای بازگرداندن صلح در دونباس و جلوگیری از تهدیدهای آشکار روسیه از سوی اوکراین، چاره ای جز انجام عملیات نظامی ویژه در اوکراین نداشتیم که اهداف آن با موفقیت محقق خواهد شد.

همزمان نماینده روسیه در سازمان ملل متحد گفت که مسکو خواهان یک راه حل مذاکره برای بحران اوکراین است.