اینترنت چقدر قطع است؟ -تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، آخرین اخبار قطعی اینترنت در ایران را در این خبر بخوانید.

قطعی اینترنت همچنان ادامه دارد

به گزارش برنا، پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان نوشت: اینترنت از شب گذشته قطع شده و این قطع همچنان ادامه دارد.

اینترنت از شب گذشته با قطعی سراسری مواجه بوده و این قطعی همچنان ادامه دارد. گفته می شود این قطعی در اینترنت موبایل رخ داده و اینترنت خانگی قطعی ندارد.

ظاهرا حوادث و خشونت های دو روز اخیر در کشور باعث قطعی اینترنت در برخی مناطق و سپس در سطح کشور شد و این قطع همچنان ادامه دارد.

شبکه های اجتماعی فیلتر شدند

از ساعتی پیش امکان دسترسی به اینستاگرام با آی پی ایرانی وجود ندارد و اینستاگرام تنها با استفاده از سوئیچ فیلتر باز می شود. این سوال فیلتر اینستاگرام را مطرح می کند.

همچنین مشاهدات خبرنگار تجارت نیوز حاکی از آن است که در اکثر نقاط مرکزی شهر تهران از جمله خیابان جمهوری، تقاطع خیابان حافظ و خیابان انقلاب اسلامی، چهارراه ولی عصر (عج) و … اینترنت قطع است.

این کاهش سرعت و قطع شدن اینترنت مربوط به شهر یا اپراتور خاصی نیست. در بسیاری از نقاط کشور و همچنین در شبکه اکثر اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی، اختلالات و مشکلاتی در اینترنت وجود دارد. اختلالات در این شبکه اجتماعی از مدت ها قبل شروع شده و بسیاری از کاربران گاهی مجبور به استفاده از VPN برای اتصال به اینستاگرام می شدند.

وزیر ارتباطات احتمال محدودیت را تایید کرد!

امروز ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ عیسی زارع پور در حاشیه هیئت دولت به تشریح علت محدودیت های جدید پرداخت و گفت: پهنای باند کاهش نیافته است. ما این موضوع را به صورت مستمر رصد می کنیم. به دلیل مسائل امنیتی و بحث هایی که این روزها در جریان است، گاهی ممکن است محدودیت هایی توسط نهادهای امنیتی اتخاذ و اعمال شود، اما به طور کلی هیچ کاهشی در پهنای باند نداشته ایم و پهنای باند مورد نیاز کشور را به صورت روتین تامین می کنیم.

هرچند وزیر ارتباطات از محدودیت اینترنت خبر داده است، اما توضیح بیشتری مبنی بر اینکه این محدودیت به معنای قطع اینترنت در قالب روزهای گذشته است، ارائه نکرده است. این بدان معناست که برخی از مناطق ایران ساعاتی از شبانه روز اینترنت نخواهند داشت یا تجربه آبان ماه ۱۳۹۵ که اینترنت قطع شد و تلگرام برای همیشه فیلتر شد، تکرار می شود.

تکذیب اظهارات وزیر

در پی انتشار خبری مبنی بر تایید احتمال محدودیت اینترنت توسط وزیر ارتباطات و روابط عمومی، این وزارتخانه اعلام کرد ظهر امروز برخی خبرگزاری ها نقل قول نادرستی از سخنان وزیر ارتباطات و اطلاعات در حاشیه شورای دولت را منتشر کردند. جلسه که پس از پیگیری های مرکز روابط عمومی حذف شد.

اختلال در شبکه های اجتماعی

حامد بیدی کارشناس فناوری اطلاعات در گفتگو با تجارت نیوز پیش از این از وجود اغتشاشات مبهم در شبکه اجتماعی اینستاگرام خبر داده بود. این کارشناس معتقد است اینترنت کاربران هک شده است.

NetBlocks فیلتر اینستاگرام را تایید کرد

نت بلاکز نیز در توییتی فیلتر شدن شبکه اجتماعی اینستاگرام را برای کاربران ایرانی تایید کرد.