بدن سازی و رژیم غذایی مدیترانه ای

هفت مزیت اصلی رژیم مدیترانه ای در بدن سازی

معرفی

همانطور که به سمت قرن بیست و یکم پیش می رویم، مردان و زنان بیشتری درگیر بدن سازی هستند. برای موفقیت در بدنسازی، فرد باید یک برنامه ورزشی جاه طلبانه را با یک رژیم غذایی مناسب هماهنگ کند. در نهایت، موفقیت در بدنسازی به همان اندازه به آنچه که در خانه با بدن خود انجام می دهید بستگی دارد.

ثابت شده است که برخی روال ها و برنامه های رژیم غذایی مستقیماً برای اهداف بدن سازان مفید هستند. رژیم غذایی مدیترانه ای یکی از رژیم هایی است که حاوی عناصر تغذیه سالم است که برای یک بدنساز اختصاصی ضروری است.

رژیم مدیترانه ای به هفت دلیل اساسی برای بدنسازان مشتاق یک انتخاب عالی است.

۱. بدن سازی و میوه ها و سبزیجات

متخصصان تغذیه معتقدند که یک رژیم غذایی معمولی باید حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات در طول یک روز معین داشته باشد. یک بدنساز باید بیش از دو برابر این مقدار میوه و سبزیجات مصرف کند. از این نظر رژیم مدیترانه ای ایده آل است. در رژیم مدیترانه ای، فرد معمولاً بیش از ده وعده سخاوتمندانه میوه و سبزیجات در طول روز مصرف می کند.

در بدن سازی توصیه می شود که میوه ها و سبزیجات موجود در رژیم غذایی به صورت خام مصرف شوند. (سبزیجات بخارپز شده قابل قبول هستند. با این حال، بخارپز کردن بیش از حد می تواند منجر به از دست رفتن برخی از مواد مغذی که به طور طبیعی در میوه ها و سبزیجات وجود دارد، شود.)

۲. بدن سازی و غذاهای خام

غذاهای خام مختلف از جمله میوه ها و سبزیجات نیز سرشار از آنتی اکسیدان هستند. آنتی اکسیدان ها اکسیدان هایی را که می توانند در بدن تشکیل شوند، “پاکسازی” می کنند. اکسیدان ها محصول جانبی منفی اکسیژن سوزانده شده در بدن برای انرژی هستند. آنتی اکسیدان ها در بسیاری از زمینه ها به بدن ساز کمک می کنند، از جمله کاهش آتروفی عضلانی که می تواند مشکل مهمی در بدن ساز با افزایش سن باشد.

۳. فواید پروتئین برای بدن ساز

پروتئین ماده ضروری لازم برای ایجاد توده بدن است – که هدف نهایی بدن سازی در تمرین است. از طریق رژیم مدیترانه ای، فردی که علاقه مند به دنبال کردن یک دوره سالم بدنسازی است، می تواند پروتئین را از طریق گوشت بدون چربی و غلات کامل دریافت کند.

۴. پذیرش رژیم غذایی با چربی اشباع شده کم

چربی های اشباع شده برای هر روال معقول بدن سازی مخرب هستند. بدیهی است که یکی از اهداف نهایی بدنسازی، از بین بردن چربی های غیر ضروری و ناخواسته از بدن است.

در حالی که ورزش کردن یک راه مطمئن برای از بین بردن چربی است، برای بدنسازان نیز مهم است که یک دوره رژیم غذایی را انتخاب کند که چربی اشباع کمی داشته باشد. رژیم غذایی مدیترانه ای کاملاً با این لایحه مطابقت دارد. اگرچه فردی که از رژیم مدیترانه‌ای استفاده می‌کند، کالری دریافتی از چربی – عمدتاً از روغن زیتون که به طور گسترده در رژیم غذایی استفاده می‌شود – دریافت می‌کند – چربی مصرف شده اشباع نشده است.

۵. ارضای نیازهای انرژی بدن ساز فعال

فردی که از رژیم مدیترانه ای پیروی می کند کالری و “غذای انرژی” را از سه منبع اصلی دریافت می کند:

— کربوهیدرات ها

— پروتئین

چربی غیر اشباع

فایده اصلی رژیم مدیترانه ای در این واقعیت ریشه دارد که متعادل است و انرژی را به نسبت مناسب از این سه منبع غذایی می گیرد. از آنجایی که رژیم غذایی طبق تعریف متعادل است، بدن شما در نهایت به عملکرد “خارجی” نمی رسد. از طریق رژیم مدیترانه‌ای می‌توانید انرژی اضافی لازم برای بدنسازی را به دست آورید بدون اینکه باعث شود سطح کلی کالری و انرژی شما از تعادل خارج شود.

۶. بدن سازی و اندازه متوسط

کلید ایجاد یک رژیم غذایی مفید برای پیشبرد اهداف بدنسازی، خوردن متعادل در هر وعده غذایی است. علاوه بر این، یک بدنساز باید انتخاب کند که در طول روز وعده های غذایی کمتری بخورد. به جای سه وعده غذای مربعی استاندارد در روز، یک بدنساز بهتر است با خوردن شش وعده غذایی کوچکتر و با فواصل مساوی در طول روز سروکار داشته باشد.

۷. تعادل رژیم غذایی همیشه کلید است

در پایان، دلیل اینکه رژیم مدیترانه ای برای بدن سازان بسیار مفید است، دقیقاً به همان دلیل است که یک برنامه عالی برای تغذیه سالم برای “مردم متوسط” است. رژیم مدیترانه ای یک برنامه جامد است زیرا شامل مواد غذایی سالمی است که در طول روز به نسبت های متعادل و مناسب خورده می شوند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر