برخی از مسئولان بی ادبی را شروع کردند، اول احمدی نژاد بود


قرن نو نوشت: هاشمی طبا با اشاره به سنگینی سیاستمداران و فراخوان رئیس قوه قضائیه برای سخنرانی گفت: شرایط سخنرانی فراهم نیست. چند سالی می شود که رهبر انقلاب می گویند باید کرسی آزاد دانشگاه برگزار شود اما هیچکس اعتمادی به ایشان ندارد که بیاید صحبت کند. چون می ترسد از حد خود فراتر بروند و دانش آموزان ستاره شوند یا اخراج شوند.

مصطفی هاشمی طبا، فعال سیاسی اصلاح طلب درباره ریشه اعتراضات اخیر گفت: گروه های مختلف اعتراضات متفاوتی دارند. نمی توان گفت همه گروه ها معترض هستند. بسیاری از افرادی که در تظاهرات شرکت نکردند و اکنون سکوت کرده اند، نوعی اعتراض دارند. اما با توجه به اینکه گروه های مختلف نمی توانند مشکلات خود را اعلام کنند، همچنان نوعی هرج و مرج و درگیری وجود دارد و اصل مطلب روشن نشده است.

براندازان بر موج اعتراضات سوار شدند

وی ادامه داد: مشکل اصلی این است که در کشور ما محدودیت بیان وجود دارد و به همین دلیل نمی توان گفت ریشه اعتراضات چیست، اما تلفیقی از اعتراضات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی وجود دارد. همچنین نمی توان فراموش کرد که گروه های برانداز نیز سوء استفاده می کنند. با این تفاوت که در شبکه های بین المللی خیلی شفاف به این مشکل پاسخ دادند. من قبول ندارم که این اعتراضات را راه انداختند، بلکه سوار بر موج اعتراضات شدند و می خواهند بیانیه بدهند.

شرایط تماس برقرار نشده است

این فعال سیاسی با اشاره به تاکید سیاسیون و دعوت قاضی برای سخنرانی گفت: شرایط برای سخنرانی فراهم نیست. چند سالی می شود که رهبر انقلاب می گویند باید کرسی آزاد دانشگاه برگزار شود اما هیچکس اعتمادی به ایشان ندارد که بیاید صحبت کند. چون می ترسد از حد خود فراتر بروند و دانش آموزان ستاره شوند یا اخراج شوند.

وی ادامه داد: کرسی آزاداندیشی یعنی اینکه مرد آزاد باشد و حرف خودش را بزند. سپس به زندگی عادی خود ادامه دهند. اما به دلیل عدم اعتماد به این موضوع، این کرسی ها شکل نگرفت. بنابراین این صحبت ها هم محقق نمی شود. حکومت یک سری خطوط قرمز دارد که می گوید از آنها عبور نمی کند. هیچ کس در این شرایط صحبت نمی کند. در این خطوط قرمز هیچ کلمه خاصی به جز افراد خاص وجود ندارد.

احمدی نژاد آغازگر بی ادبی در فضای سیاسی بود

هاشمی طبا با اشاره به اظهارات تند و توهین آمیز برخی سیاسیون گفت: به عنوان مثال این بی ادبی ها و توهین ها ریشه در رفتار مسئولان دارد. وقتی مجلس علیه رئیس جمهور یا وزیر امور خارجه یا سازمان انرژی اتمی فحاشی می کند، به برخی روزنامه های وابسته به نظام تهمت و دروغ می گویند. مردم هم یاد گرفتند. برخی می گویند چرا در دانشگاه ها از فحاشی استفاده می کنند. بدیهی است که فحاشی چیز بدی است، اما از برخی مسئولان یاد گرفتند.

وی گفت: یا آقای لاریجانی که برای سخنرانی به قم رفته بود به ایشان توهین کرد یا به آقای هاشمی رفسنجانی و سید حسن خمینی فحاشی می کنند. در راس این کار مجلس است یا تریبونی که دارند. برخی از مسئولین بی ادبی را شروع کردند و اولین آنها آقای. احمدی نژاد. دیگران هم دیده می شوند که فحش می دهند، فحش می دهند. باید گفت چرا برخی از مسئولان و افراد مسن فحاشی می کنند.

اعتراضات بدون رهبر خطرناک است

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به خالی بودن صندلی احزاب در اعتراضات اخیر گفت: صندلی های احزاب خالی بود، در اعتراضات اخیر کسانی که در ابتدا اعتراض کردند مشخص نبود چه کسانی هستند و به همین دلیل ممکن است برخی بوده باشند. تصادفا دستگیر شد ما باید احزاب، گروه ها و سازمان ها را به وجود و مسئولیت پذیری تشویق کنیم. ما با همه اینها مبارزه می کنیم و نتیجه آن اعتراضات بدون رهبر است که بسیار خطرناک است.

ملیت توسط میکروفون نادیده گرفته می شود

وی در خصوص پسابرجام و نقش احزاب و مسئولان گفت: آنها نمی توانند نقشی داشته باشند، غیر از تصمیم گیرندگان در حکومت داری، افراد دیگر نقشی ندارند. اخیراً موضوعاتی مانند حجاب یا گفتگو مطرح شده است که در مقایسه با مسائل اصلی کشور بسیار ناچیز است. برای پایدار ماندن ایران، مسائل بزرگتر باید حل شود.

هاشمی طبا گفت: شعار ایران، ایران می گوییم، اما سال هاست که برای وحدت ایران تلاش نکرده ایم و ملیت در میکروفن نادیده گرفته شده است. در این چند روز ملیت قوی شده است اما باید به ملیت توجه کرد. ما نژادها و عقاید مختلفی داریم. ما باید در میان کثرت به وحدت برسیم و این وحدت با زور و زور و تبلیغات حاصل نمی شود. باید همدلی و رفاقت ایجاد شود.