برندگان قلم زرین معرفی شدند/ زبان ما ریشه در تفکر شیعی ما دارد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، مراسم اهدای جوایز برندگان بیستمین دوره جایزه قلم زرین امروز ۲۳ تیرماه با حضور یاسر احمدوند معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. مهدی رمضانی دبیر نهاد کتابخانه های عمومی کشور، محسن پرویز رئیس انجمن قلم ایران و محمدرضا سرشار در مجتمع فرهنگی هنری شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم محسن پرویز، رئیس انجمن قلم ایران گفت: چند سالی بود که به دلیل محدودیت های ناشی از ویروس کرونا و امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، امکان برگزاری این نشست به صورت حضوری وجود نداشت. ستاد ویروس اجازه برگزاری آن را داد، امروز جمع شده بودیم.»

وی افزود: جشنواره قلم زرین بیستمین دوره خود را برگزار کرد. این جشنواره در ابتدا در سه بخش شعر و داستان بزرگسالان، نقد و پژوهش ادبی برگزار شد که به نظر می رسید باعث رشد فرهنگی و عمومی جامعه می شد.

رئیس انجمن قلم ایران گفت: داوران بارها تاکید کرده اند که قسمت کودک و نوجوان اضافه شود که در حال حاضر در بخش شعر و داستان کودک در حال بررسی است.

پرویز افزود: در این دوره ها از بین افرادی که تجربه داوری جشنواره های مختلف را دارند و سلبریتی هستند حضور داشتند و سعی کردیم از چهره های جدید برای دبیری جشنواره استفاده کنیم.

وی بیان کرد: برگزاری مناسب این جشنواره ها مستلزم مساعدت و همکاری است تا اتفاقات درست رخ دهد.

محمدرضا سرشار نیز در این مراسم گفت: انجمن قلم ایران از بدو تأسیس تا به امروز، تنها تشکل جامع ادبی است و همه نویسندگان در هر اعصار را در بر می گیرد، زیرا از آغاز تاریخ ایران تا امروز، ۲۳ سال است. از رشد این نهال و بیستمین سال آن می گذرد. سازماندهی می کند

وی با اشاره به همزمانی جشنواره قلم طلایی و روز قلم گفت: انجمن قلم ایران به هیچ حزب یا تشکل سیاسی و مذهبی غیردولتی خارجی یا داخلی وابسته نیست و درآمد ثابتی جز حق عضویت ناچیز ندارد. “

وی افزود: از جمله مهم ترین دستاوردهای انجمن می توان به انتشار ۱۶۰ عنوان کتاب پیشکسوتان و ۱۰۰ عصر نوقلمان، پیشنهاد تصویب روز قلم، برگزاری نشست نقد و بررسی کتاب های درسی و کتاب های برگزیده جایزه جلال آل احمد در سطح گرایش های ادبی و تأسیس شعب انجمن در لرستان، مازندران و فارس اشاره کرد.

یاسر احمدوند معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: پربرکت ترین جلسات در آموزه های دینی ما جلسات علمی است و حتی توصیه می شود جلسات علمی در شب های قدر برگزار شود. تکریم علم از اولویت های تمدن اسلامی ماست.

وی افزود: ماهیت و هویت یک ملت به زبان آن بستگی دارد و اگر جامعه ای دچار مشکل است، ناشی از مکان گفتار، اندیشه و زبان آن است. اهمیت زبان و حفظ آن فقط توجه به عدم ورود واژه های بیگانه که نگاه به حداقل هاست نیست. وقتی فردوسی می گوید من ملت ایران را با خرد زنده کردم، با بنیان فکری خود زنده کردم و حفظش کردم.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: زبان ما ریشه در تفکر شیعی ما دارد و تقویت هویت ملی و شیعی دست به دست هم می دهد. دست کم گرفتن هویت ملی و برهم زدن فرهنگ، مزاحمتی است که ناشی از پرداخت نکردن و مطالعه نکردن متون حقوقی و ادبی است.

وی افزود: امیدوارم با همت اهالی قلم شاهد توجه بیش از پیش به ساختار منظم زبان فارسی باشیم چرا که انجمن قلم رسالت مهمی بر عهده دارد و باید با برنامه ریزی صحیح دست اندرکاران گام های بلندتری بردارد. تا انتظارات موجود انجمن را برآورده کند.

اسامی برندگان بیستمین دوره جایزه “قلم طلا” به شرح زیر است:

بخش شعر کودک و نوجوان:

شعر سفارشی / افسانا شعبان زاده / لوپتو

بخش تاریخ کودکان و نوجوانان:

من و آقای همسایه / علیرضا متولی / بهناشر

ننه اربعین و گناه عجیب / سنا ثقفی / ابی رود

بخش نقد و پژوهش:

در این بخش هیچ اثری انتخاب و به عنوان شایسته تقدیر شناخته نشد.

بخش شعر بزرگسالان:

ارتداد / مهدی جهاندار / شهر ادب، گندم اول / عباس باقری / فصل پنجم

بخش تاریخچه بزرگسالان:

تصاویر سکوت / محمد قایم خانی / شهرستان ادب