برون سپاری ملاحظات تجهیزات پزشکی/ گرفتار بوروکراسی نشوید – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانمریم قاسمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از مهم ترین زیرساخت های حمایت از تولید ملی این است که دستگاه های اجرایی به بلوغ فعالان اقتصادی و تشکل های تخصصی و تشنگی آنان برای اشتغال باور داشته باشند. گری غلبه شود و این موضوع در تجهیزات پزشکی بسیار مهم است.

وی افزود: تجربیات ارزنده و گرانبهایی در چند دهه اخیر به ویژه در دوران تشدید تحریم ها در سازمان های تخصصی جمع آوری شده است و در این مدت فعالان اقتصادی با انواع بلاها و مشکلات مواجه شده و با درایت از آن عبور کرده اند. است. بنابراین بهتر است دولتمردان نیز مانند همه کشورهایی که در مسیر توسعه قرار دارند از این ظرفیت بی نظیر به درستی استفاده کنند و امور بخش خصوصی را به سازمان های ذیربط بسپارند.

قاسمی ادامه داد: در مواجهه با مشکلات و پیچ و خم های فراوان اداری و بروکراتیک راهبردی شایسته است. سلام فربا که انرژی فعالان اقتصادی و مجموعه های دانش بنیان را هدر می دهد به همین اصل اشاره می کند که دولت باید امور مردم نهاد خود را به سازمان های مربوطه بسپارد و از این طریق نقش نظارتی و سیاست گذاری خود را تقویت کند. بنابراین اگر واقعاً دولتمردان به دنبال حمایت از تولید داخلی هستند، بهتر است به جای نشانی پراکنده به سراغ یکی از تست شدگان بروند. اغلب اصول مدیریت به معنای برون سپاری و انتقال روابط استخدامی است گریآنها چرخیدند

وی افزود: البته برون سپاری نیز اصول و قواعد خاص خود را دارد و در دنیای مدرن نیز تجربه زیادی در این زمینه وجود دارد که سود می برد. تعداد کمی از آنها باید مسیر برون سپاری باید دنبال شود، در غیر این صورت برون سپاری خود تبدیل به چرخه تشدید کننده بوروکراسی و ایجاد قوانینی می شود که وضعیت را حتی از حالت قبلی ناکارآمدتر می کند.

قاسمی گفت: یکی از مهم ترین ملاحظات در این زمینه، رویه است برون سپاری به جای افزایش بی عدالتی، انحصار و نابرابری، باید بر انصاف استوار باشد و به تعادل بازار و تعادل جریان های اقتصادی منجر شود.

وی افزود: ملاحظه دوم این است که زیرساخت های لازم از سوی دولت فراهم شود نه اینکه منجر به موازی کاری و موازی کاری شود و فعالان اقتصادی را چاله به چاه بکشاند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی ادامه داد: نکته سوم این است که باید با وظایف و مأموریت های ذاتی سازمان غذا و دارو همخوانی داشته باشد. متأسفانه ما شاهد وضعیتی هستیم که سازمان ها به طور فزاینده ای در تلاش هستند تا دامنه و قلمرو خود را برای افزایش نفوذ خود گسترش دهند. به عنوان مثال سازمان غذا و دارو که فقط وظایف نظارتی دارد وارد حوزه های دیگر هم می شود. یک نکته بسیار مهم در این فرآیند برون سپاری لازم به ذکر است که سازمان ها در چارچوب وظایف و مأموریت های ذاتی خود فعالیت می کنند

وی افزود: بالاخره برون سپاری باید با بازخورد مداوم از طرف همراه باشد ز برای افزایش کارایی و کاهش عیوب مفید باشد.