بلینکن روسیه را مسئول ناآرامی های سریلانکا دانست – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد که پیامدهای جنگ اوکراین و روسیه می تواند به سایر نقاط جهان نیز سرایت کند و درگیری های سریلانکا از همین موضوع نشات می گیرد.

«آنتونی بلینکن» که در تایلند به سر می برد، روز یکشنبه در بیانیه ای در واکنش به ناآرامی های سریلانکا اعلام کرد که ایالات متحده هرگونه خشونت علیه معترضان در سریلانکا را محکوم می کند.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد: ما از نزدیک تحولات سریلانکا را زیر نظر داریم و مردم این کشور خواهان شفافیت و آینده ای بهتر هستند.

V در اظهارات مداخله جویانه وی افزود: آمریکا خواستار تحقیق و پیگرد همه جانبه حوادث خشونت آمیز در اعتراضات سریلانکا است.

بلینکن همچنین تلاش کرد روسیه و جنگ در اوکراین را عامل ناآرامی های اخیر در سریلانکا بداند. این مقام آمریکایی گفت: ما نگران پیامدهای تهاجم روسیه به اوکراین در جهان هستیم و ممکن است در بحران سریلانکا موثر باشد.

وزیر امور خارجه آمریکا در بخشی از بیانیه خود به تحولات میانمار اشاره کرد و گفت: ما با تایلند و آسه آن همکاری می کنیم تا از رژیم میانمار بخواهیم خشونت را متوقف کند و کشور را به مسیر دموکراسی بازگرداند.

بلینکن نسبت به وضعیت میانمار ابراز نگرانی کرد و به آن اشاره کرد رژیم میانمار همچنان به خشونت و سرکوب مخالفان خود ادامه می دهد و وضعیت انسانی بدتر شده است.

هزاران معترض روز شنبه به کلمبو پایتخت سریلانکا یورش بردند و به خانه راجاپاکسا یورش بردند. عکس های منتشر شده جمعیتی را در حال شنا در استخر اقامتگاه رئیس جمهور سریلانکا نشان می دهد و معترضان روز گذشته خانه نخست وزیر را به آتش کشیدند..