تبریز دروازه ایران به اروپاست – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، یعقوب هوشیار امشب در دیدار سفیر اتریش اظهار داشت: تبریز قدمتی طولانی دارد و در عرصه بین المللی تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه تبریز با دو میلیون جمعیت سومین شهر بزرگ ایران است، افزود: خوشبختانه بیکاری در این شهر کم است.

وی یادآور شد: تبریز در چندین دوره تاریخی و در عرصه های سیاسی و اجتماعی پایتخت بوده است.

شهردار تبریز با بیان اینکه دومین شاخص تبریز فرهنگ آن است، گفت: تبریز پایتخت فرهنگی و معنوی شهرهای ایران است. مشاهیر تبریز زبانزد عام و خاص هستند; مثلاً ۴۰۰ شاعر و عارف در مقبره الشعرا مدفون هستند.

وی ادامه داد: عارفان و دانشمندان بزرگی در تبریز زندگی کرده اند. علامه جعفری یکی از مشهورترین افراد جهان است. شاعران معاصری مانند شهریار نیز چهره ای بین المللی دارند.

وی سومین شاخص تبریز را مراکز علمی و دانشگاهی آن عنوان کرد و افزود: ۲۰ هزار دانشجوی دولتی در این شهر تحصیل می کنند و تعداد کل دانشجویان دانشگاه های تبریز ۱۰۰ هزار نفر است.

هوشیار همچنین تصریح کرد: چهارمین شاخص تبریز صنعتی بودن آن است و صنایع سنگین فولاد، شیرینی و شکلات سازی، خودروسازی و فعالیت در این شهر فعال است.

وی موقعیت استراتژیک و جغرافیایی تبریز را پنجمین شاخص آن عنوان کرد و گفت: تبریز با کشورهای مهمی مانند آذربایجان و ترکیه در ارتباط است و دروازه اروپا محسوب می شود.

شهردار تبریز ابراز امیدواری کرد که دیدار با سفیر اتریش منجر به تماس های بیشتر در آینده شود.

وی در پایان با استقبال از حضور سرمایه گذاران خارجی در اجرای پروژه های بزرگ عمرانی، گفت: با توجه به ظرفیت تبریز در حوزه های مختلف، با حضور سرمایه گذاری خارجی می توان از این ظرفیت ها به بهترین نحو ممکن استفاده کرد. شهر.”