تجارت خارجی ایران رو به رشد است/ ثبت سفارش واردات خودرو به صورت منظم انجام می شود – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر ، سید رضا فاطمی امین عصر جمعه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در هفت ماهه نخست سال جاری نزدیک به ۱۶۰ هزار شغل در حوزه صنعت و معدن ایجاد شده که رتبه نخست را در بین وزارتخانه های مختلف به خود اختصاص داده است، گفت: و اظهار داشت: برنامه اشتغال زایی باید تا پایان سال به حداقل ۳۰۰ هزار شغل برسد.

وی با بیان اینکه برنامه ای را تدوین کرده ایم که در همه استان ها اجرا می شود که به موجب آن واحدهای نیمه تعطیل و غیر فعال را احیا خواهیم کرد که شامل ۱۶ هزار واحد صنعتی تعطیل شده است. مانند سال گذشته دو هزار واحد در طول سال فعال کنید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه در حوزه تجارت خارجی رشد بسیار خوبی داشته ایم، افزود: در شش ماهه امسال نسبت به شش ماه پارسال ۱۳ درصد رشد تجارت خارجی داشته ایم. . عمل کنید.

فاطمی امین با اشاره به اینکه کارهای زیادی در حال انجام است از جمله ایجاد مراکز تجاری ایرانی در سایر کشورها که متعلق به شرکت ها و بنگاه ها است و نه بخش دولتی، گفت: در ارمنستان، امارات، روسیه و عمان. ، این مراکز تجاری تاسیس شده و به تجار ایرانی خدمات بازاریابی، مشاوره، لوازم التحریر و … ارائه می کنند.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف مهم توافقات منطقه ای است، تصریح کرد: اوراسیا را در پیش رو داریم که تا چند ماه آینده به آن ملحق می شویم و این کشورها ۱۸۰ میلیون نفر جمعیت و ۸۰۰ میلیارد حجم تجارت دارند. دلار . کشورهایی که رقیب ما هستند در این بازارها حضور ندارند و تعرفه ما با این کشورها صفر خواهد بود که می تواند کمک زیادی کند و جهش ایجاد کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: در ادامه این توافقات منطقه ای، مذاکراتی را نیز بین ایران و پاکستان انجام می دهیم تا تعرفه برخی کالاها و کالاها را به صفر برسانیم.

فاطمی امین از برگزاری نمایشگاه های مختلف معرفی محصولات و تولیدات ایرانی در سایر کشورها خبر داد و گفت: ۲۰ روش را در زمینه توسعه تجارت خارجی اتخاذ کرده ایم و روند تجارت خارجی ایران در حال رشد بسیار است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به نظارت بر کیفیت قطعات خودرو تصریح کرد: در این حوزه نیازمندی هایی ایجاد کرده ایم که ۵۵ قطعه قطعه خودرو باید دارای کد رهگیری باشد و بیش از ۳۰۰ میلیون کد رهگیری. تا به امروز صادر شده است. وقتی مردم می خواهند قطعات بخرند باید بررسی کنند که کد رهگیری دارد.

وزیر بازرگانی اظهار داشت: میزان عقب ماندگی خودروها یعنی خودروهایی که به موقع تحویل داده نشده اند در حال حاضر نسبت به سال قبل ۲۰ درصد کاهش یافته است. وی تصریح کرد: این هم نتیجه افزایش تولید است، البته این معوقات هم زیاد است و باید به جایی برسیم که معوقات صفر شود.

فاطمی امین تاکید کرد: دولت کارهایی که باید در زمینه واردات خودرو انجام شود را انجام داده است. باید آیین نامه را اجرا می کردیم که انجام شد و نواقص در مجلس اصلاح شد، فرآیند ثبت سفارش فعال شد و در کل تمام کارهایی که به عنوان دولت باید انجام می دادیم انجام شده است، افزود: کسانی که هستند. واردکنندگان باید جلو بروند و ما هم موانع را حل کنیم. البته کار ادامه دارد و با خارجی ها قرارداد می بندند و از شرکت های معتبر هم هستند.

وی با بیان اینکه الحمدلله سفارشات از واحدهای تولیدی مطمئن در حال انجام است، تصریح کرد: اکنون توپ در زمین واردکنندگان است و اگر در هر مقطعی کار به تعویق بیفتد آن را برطرف می کنیم.