تجاری سازی صنعت یکی از اهداف جهاد دانشگاهی در استان قزوین است


به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، فرشاد پیله چی ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه به مناسبت چهل و دومین سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی اظهار داشت: امروز روز بزرگی است.اغلب کاری که دشمن انجام می دهد این است که وضعیت کشور را نادرست معرفی می کند و نه تنها به دنبال اقناع افکار عمومی در سراسر جهان است، بلکه به دنبال اقناع افکار عمومی داخل کشور به نفع خود است.

وی ادامه داد: هدف از این کار ایجاد تصویری سیاه از کشور و ایجاد فضایی آرمان گرایانه و روشن از کشورهای پیشرفته است تا مردم را وادار به پیروی از سبک زندگی غربی برای پیشرفت یا دنبال فناوری یا بودن کند. ثروت، ارتباط با یکی از مراکز قدرت و ثروت در کشورهای خارجی.

پیله چی بابیان اینکه دشمنان اسلام و دشمنان کشور به دنبال استقلال از جمهوری اسلامی هستند، تصریح کرد: خوشبختانه با تولد نهادهای انقلابی مانند جهاد دانشگاهی، ایران به دستاوردهای علمی قابل تقدیری دست یافته است و پیشرفت علمی ۳۶ پله ای ایران در ۲۰ سال اخیر در برخی حوزه ها قابل تقدیر است.

وی بیان کرد: ایران در ۴۰ سال گذشته در علوم نانو از رتبه ۵۸ به رتبه ۱۶، در علوم بیوشیمیایی و بیومولکولی از رتبه ۵۲ به رتبه ۱۷، در هوافضا از رتبه ۴۵ به رتبه ۱۱، در رشته علوم فیزیکی از رتبه ۵۶ رسیده است. به رتبه ۱۴ و در علوم ژنتیک و سلول های بنیادی به رتبه ۲ در جهان رسیده است.

رئیس جهاد دانشگاهی قزوین همچنین ادامه داد: در رشته هایی مانند علوم ریاضی; ارتقای رتبه از ۴۷ به ۱۳ و در علوم دارویی ارتقای رتبه از ۴۹ به ۱۱ در جهان یکی از دستاوردهای جوانان و نخبگان این منطقه است.

وی تصریح کرد: بر اساس بیانات مقام معظم رهبری در مرحله اول انقلاب از ظرفیت کشور برای ایجاد زیرساخت ها در زمینه های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری استفاده شده است و در مرحله اول برای حرکت سریع در مرحله دوم انقلاب .

رهبر جهاد دانشگاهی قزوین گفت: جهاد دانشگاهی یکی از کارزارهای انقلاب اسلامی است و در سال های ابتدایی تاسیس، رویکرد مدیریت دانشگاه را مورد توجه قرار داد و در دهه ۶۰ و همچنین ادامه راه خود را ادامه داد. مسیر انقلاب اسلامی و اهداف آن با ورود به مباحث پژوهشی. در تولید علم در کشور موثر بوده است.

وی افزود: زمانی که الفبای فناوری مانند پارک های علم و فناوری در دنیا وجود داشت با خلاقیت امام راحل یک گروه انقلابی و جهادی برای ایجاد پیوند بین صنعت و دانشگاه ایجاد شد.

پیله چی گفت: ارتباط دانش، صنعت و اشتغال مهم استاغلب اهداف بلندمدت جهاد دانشگاهی است و اگر بخواهیم در این مسیر موفق باشیم باید به مسائل دانش بنیان توجه ویژه ای داشته باشیم.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در مرحله اول انقلاب موفق و در راستای آرمان های انقلاب بود، افزود: جهاد دانشگاهی در مرحله دوم انقلاب به دنبال ایجاد اکوسیستم نوآوری نخبگان در کشور است.

این مسئول افزود: ایجاد اکوسیستم نوآوری نخبگان فضایی برای زایش نخبگان و رفع مشکلات و معضلات کشور توسط فرزندان نخبه انقلاب است که می تواند در پیشبرد اهداف انقلاب و توسعه کشور موثر باشد. .

وی بیان کرد: در سال های اخیر شاهد تحولات ساختاری در جهاد دانشگاهی بوده ایم که امیدواریم با این تغییرات مثبت، اهداف کلان جهاد دانشگاهی از جمله ایجاد اکوسیستم نوآوری نخبگان تسریع شود.

پیله چی بابیان اینکه تکمیل چرخه نوآوری و فناوری در کشور از دیگر ماموریت های جهاد دانشگاهی است گفت: جهاد دانشگاهی به عنوان یک واحد علم و فناوری در کشور تکمیل این چرخه را در برنامه های خود برای ایجاد فضای امیدوارکننده و مثبتی در کشور وجود دارد و امیدواریم با استقرار حکومت مردمی، اهداف مرحله دوم انقلاب، باید با جدیت و سرعت هر چه بیشتر محقق شود.

وی بابیان اینکه بحث جوانی جمعیت از دیگر اهداف جهاد دانشگاهی قزوین است، افزود: بحث جوانی جمعیت در کشور مطلوب نیست و در این زمینه لازم است دستگاه های اجرایی روی این موضوع تمرکز کنید

پیله چی گفت: در این راستا جهاد دانشگاهی با ایجاد مرکز درمان ناباروری در استان توجه ویژه ای به این موضوع داشت و خدا را شاکریم که بیش از ۴ هزار نوزاد در مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی قزوین به دنیا آمدند.

وی گفت: امیدواریم در آینده خدمات بهتری ارائه کنیم. با سفر رئیس جمهور به استان اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال در اختیار جهاد دانشگاهی قرار گرفت که برای به روز رسانی فضا، تجهیزات و امکانات این مرکز استفاده می شود.

رئیس جهاد دانشگاهی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی قزوین در زمینه های پزشکی از جمله ناباروری و خدمات آزمایشگاهی نیز پیشرو است و با نرخ دولتی و ۵۰ درصد خصوصی خدمات خود را به شهروندان قزوینی و استان های همجوار ارائه می کند.

وی در ادامه تصریح کرد: اشتغال یکی از موضوعاتی است که کشور در سال های اخیر با آن دست به گریبان بوده است و پنجه تلطیف کننده است و جهاد دانشگاهی نیز وارد این عرصه شده و با ایجاد فضای گفتگو برای اقوام دارای طرح و ایده برای ورود به بازار کار و همچنین با آموزش و توانمندسازی افراد، اشتغالزایی در سطوح کوچک و بزرگ ایجاد کرده است.

این مسئول بابیان اینکه جهاد دانشگاهی موازی با دستگاه های اجرایی است، تصریح کرد: سالانه بیش از ۳۰۰۰ نفر از طریق جهاد دانشگاهی وارد چرخه کاری می شوند و در سال های اخیر بیش از ۵۰ هزار نفر از خدمات مختلف جهاد دانشگاهی استفاده کرده اند که ما این خدمات را انجام داده ایم. امیدواریم با هم افزایی دستگاه های اجرایی بتوانیم برنامه های خوبی برای ایجاد اشتغال در استان کلید بزنیم. چرا که به گفته استاندار جهاد دانشگاهی یک ماموریت منطقه ای دارد و آن حل مشکلات اساسی استان با کمک مردم و نخبگان است.

پیله چی در پایان گفت: قزوین یک استان صنعتی است و حوزه صنعتی یکی از مزیت های این استان است و جهاد دانشگاهی در این راستا ۲ هدف پیوند صنعت با دانشگاه و تجاری سازی صنعت را دنبال خواهد کرد.

انتهای، آخر پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید