ترکیه و روسیه روابط بسیار خوبی در حوزه انرژی دارند – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «اسکندر نواکمعاون نخست وزیر روسیه روز جمعه گفت که می توان مقدار قابل توجهی گاز طبیعی را از طریق ترکیه به اروپا صادر کرد.

نواک وی گفت: خط لوله گاز طبیعی استریم جنوبی که لغو شده و به ترکیش استریم تغییر نام داده است، در چهار خط با ظرفیت تقریبی ۶۳ میلیارد متر مکعب برنامه ریزی شده است. کوچک و در صورت وجود تقاضا می توان از این ظرفیت مازاد بالقوه برای رساندن گاز به مصرف کنندگان اروپایی از طریق دریای سیاه و ترکیه استفاده کرد.

نواک وی گفت: ترکیه و روسیه روابط بسیار خوبی در زمینه انرژی دارند.

معاون نخست وزیر روسیه درباره پیشنهاد روسیه برای تبدیل ترکیه به هاب انرژی هم گفت: ظرفیت ترکی جریان آب ۳۱.۵ میلیارد متر مکعب است و ایجاد مرکز گاز روسیه در ترکیه موضوعی است که باید بررسی شود. این مقام روسی همچنین افزود: اگر چنین نیازی وجود داشته باشد و همه طرف ها علاقه نشان دهند، فکر می کنم چنین پروژه ای قابل ارزیابی است.

نواک وی همچنین درباره ادعای خرابکاری خط لوله گاز گفت: بهره برداری از خط لوله بر عهده شرکت مربوطه است و خدمات امنیتی لازم را دارند و قطعا کار آنها برای بهره برداری ایمن و مطمئن خط لوله در سال جاری تقویت خواهد شد. وضعیت کنونی – وضعیت جاری.

اسکندر نواک وی درباره کاهش قیمت گاز صادراتی روسیه به ترکیه گفت: قیمت های فعلی در بازار به صورت مصنوعی ایجاد شده است و سیاستمداران اروپایی برای عرضه گاز طبیعی مصنوعی در بازارهای اروپایی مشکل ایجاد کرده اند. وی گفت: شاید مهمترین سوال این باشد که چگونه می توان منابع کافی در اروپا برای عادی سازی قیمت ها تامین کرد.

این مقام روسی با تاکید بر اینکه گرانی گاز طبیعی وضعیتی نیست که روسیه به دنبال آن باشد، افزود: ما خواهان گرانی نیستیم، اگر قیمت ها بالا باشد می توانیم از تلاش برای یافتن انرژی های جایگزین دست برداریم. قابل تکرار سریعتر استفاده می شود.

زودتر ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه با رجب دیدار کرد تمیز اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، برای تسهیل صادرات گاز به اروپا به او پیشنهاد داده بود در کشورش آ “هاب گاز ایجاد کند

این پیشنهاد در حالی مطرح می شود که صادرات گاز روسیه به اروپا تحت تاثیر تحریم های غرب علیه مسکو و نشت خط لوله گاز قرار گرفته است. جریان شمالی قرار گرفته اند

روسای جمهور دو کشور روز پنجشنبه در حاشیه ششمین نشست کنفرانس تعامل آسیایی و اعتماد سازیسیکا) در آستانه ملاقات کردند. پوتین در حاشیه این مجمع منطقه ای در قزاقستان به همتای ترک خود گفت: «ما می توانیم ایجاد یک هاب بیایید گاز ترکیه را بررسی کنیم تا به کشورهای دیگر به ویژه اروپا ارسال شود.

همچنین «رجب تمیز اردوغان رئیس جمهور ترکیه در هنگام بازگشت از قزاقستان به سوالات خبرنگاران در مورد هواپیما پاسخ داد و در خصوص اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مبنی بر ایجاد مرکز بزرگ گاز طبیعی در ترکیه گفت: آنکارا مهمترین مکان برای مرکز توزیع گاز در ترکیه است. شمرده می شود

رئیس جمهور ترکیه در این زمینه گفت: دستورالعمل های کاری مشترک با «پوتین» به نهادهای مربوطه ارائه شد. انشالله مرکز را در مناسب ترین مکان مستقر خواهیم کرد. ما یک مرکز توزیع ملی داریم اما جدید، بین بین المللی خواهد بود.

رئیس جمهور ترکیه افزود: وزارت انرژی ترکیه و طرف روسی تحقیقات خود را در خصوص ایجاد مرکز توزیع گاز در ترکیه انجام خواهند داد و نتایج را ارائه خواهند کرد، ما نیز در این زمینه اقدام خواهیم کرد.

اردوغان در باره ارائه اف – ۱۶ از آمریکا گفت: مخصوصا این دیرتوسعه نشان می دهد که برخی از شرایط تغییر کرده است.

رئیس جمهور ترکیه از رویکرد آمریکا و یونان انتقاد کرد و گفت: شاهد وقایع روز باشید خود بسوزانید و ما جزایر هستیم، مسلح هستیم، از اینها هیچ ترسی نداریم و کاملا آماده هستیم.