تفاوت بین کربوهیدرات های ساده و پیچیده چیست؟

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که “تفاوت بین کربوهیدرات های ساده و پیچیده چیست؟” من معتقدم این موضوع مهمی است زیرا وقتی می‌خواهید به برنامه تمرینی پایبند باشید باید بدانید چه می‌خورید. وقتی هر کربوهیدراتی را مصرف می کنید، بدن شما آن را به ساده ترین شکل گلوکز خود تجزیه می کند. اگر بدن به دلیل ورزش به گلوکز نیاز داشته باشد، به سرعت برای انرژی استفاده می شود. با این حال، اگر بدن به سرعت به آن نیاز نداشته باشد، به عنوان چربی ذخیره می شود. بنابراین چگونه می توانید این مفهوم بدن را برای تلاش های کاهش وزن خود به حداکثر برسانید؟

اول از همه باید بدانید که تفاوت بین کربوهیدرات های ساده و پیچیده در متابولیسم چیست. تفاوت بین کربوهیدرات های ساده و پیچیده در سرعتی است که بدن هر یک از آنها را برای انرژی استفاده می کند. کربوهیدرات های ساده مانند شکر و میوه ها به سرعت به انرژی تبدیل می شوند زیرا سریعتر متابولیزه می شوند. با این حال کربوهیدرات های پیچیده زمان بیشتری برای متابولیسم دارند که منجر به تامین پایدار انرژی می شود.

نحوه متابولیزه شدن کربوهیدرات های ساده و پیچیده به شما درک بهتری از نحوه دستکاری رژیم غذایی خود برای کاهش انرژی و کاهش وزن پایدار می دهد. هنگامی که شما یک کربوهیدرات ساده مصرف می کنید، بدن شما به راحتی کربوهیدرات را به ساده ترین شکل آن یعنی شکر تجزیه می کند. از آنجایی که این یک قند ساده است، مقدار زیادی برای تجزیه وجود ندارد و بنابراین هنگامی که شروع به متابولیزه شدن کرد، بدن شما می تواند بلافاصله از آن استفاده کند. به همین دلیل است که مصرف یک قند ساده قبل از وزنه برداری یا یک جلسه مقاومتی ایده خوبی است زیرا انرژی اضافی مورد نیاز برای بلند کردن وزنه های سنگین را به شما می دهد تا بتوانید عضلات خود را تا حد بیشتری کار کنید. برعکس، مصرف آن قبل از یک جلسه کاردیو ایده بدی است، زیرا می‌خواهید کاردیو را با معده خالی انجام دهید تا بدن شما بتواند انرژی را از ذخایر چربی دریافت کند و چربی بدنتان را بسوزاند.

وقتی نوبت به متابولیسم کربوهیدرات های پیچیده می رسد، بدن شما باید این کار را به صورت گام به گام انجام دهد و بنابراین فقط برای هضم کربوهیدرات مقداری کالری می سوزاند. کربوهیدرات پیچیده اساساً به این معنی است که بخش‌های پیچیده زیادی در غذا وجود دارد که بدن شما باید آنها را تجزیه کند. بنابراین، بدن شما زمان بیشتری می برد تا آن را تجزیه کند و سپس به آرامی گلوکز را به تدریج آزاد می کند. این مد، چیزی است که باعث آزاد شدن مداوم انرژی در طول روز می شود و احساس خستگی بعد از ظهر را کاهش می دهد.

اکنون به بهترین بخش از تفاوت بین کربوهیدرات های ساده و پیچیده می پردازیم. در کربوهیدرات های پیچیده تفاوت وجود دارد!!! بله درست است. کربوهیدرات‌های پیچیده‌ای وجود دارند که نه‌تنها تجزیه آن‌ها زمان می‌برد، بلکه می‌توانند باعث شوند سریع‌تر احساس سیری کنید و در نتیجه کالری کمتری مصرف کنید. این کربوهیدرات های پیچیده معمولاً کربوهیدرات های پیچیده گیاهی هستند که فیبر زیادی دارند. مثلا کلم بروکلی، هویج، اسفناج، نخود و غیره… به همین دلیل است که من معمولاً به جای سیب زمینی برای شام، سبزیجات برگ سبز را توصیه می کنم. درک تفاوت بین کربوهیدرات های ساده و پیچیده و نحوه متابولیسم بدن شما به شما این توانایی را می دهد که رژیم غذایی خود را بسته به فعالیت خود تنظیم کنید و کاهش وزن خود را افزایش دهید.

این یک موضوع عالی است و باید به طور کامل آن را درک کنید تا بتوانید رژیم غذایی خود را بر اساس آن تنظیم کنید. خیلی اوقات افراد رژیم غذایی درستی ندارند و تعجب می کنند که چرا برای رسیدن به اهداف تناسب اندام خود دست و پنجه نرم می کنند. اگر بتوانید به این نکته غذایی تسلط داشته باشید و یک برنامه تمرینی عالی پیدا کنید، در این صورت به سرعت به اهداف تناسب اندام خود خواهید رسید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر