تلاش دشمن برای انزوای ایران ناکام ماند – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی که صبح روز شنبه از سفر سه روزه به ازبکستان بازگشته بود با تشریح یافته ها و نتایج این سفر، سفر به سمرقند را در راستای تقویت ایران انجام داد. سیاست همسایگی و جامع مالی است و گفت: در همین راستا. ابتدا با رئیس جمهور و مقامات ارشد ازبکستان دیداری دوجانبه داشتیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در ۲۰ سال گذشته مقامات عالی رتبه ایران و ازبکستان به کشورهای یکدیگر سفر نکرده اند، افزود: موضوعات مورد علاقه طرفین در زمینه های تمدنی و فرهنگی و همکاری های اقتصادی و تجاری در حوزه ها ترانزیت و انرژی در دیدار با مقامات ازبکستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. طرف ازبکستانی اعلام کرد که می خواهد همکاری با ایران را در اولویت سیاست های خود قرار دهد و این فرصت خوبی برای هر دو کشور است.

دکتر. رئیسی جلسه بعدی سفر خود به ازبکستان را دیدار با سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که در اجلاس سمرقند حضور داشتند، عنوان کرد و اظهار داشت: در این راستا بیش از ۱۰ جلسه داشتیم. و مسائل دوجانبه و روابط اقتصادی و تجاری را بررسی کردیم و بررسی کردیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در این دیدارها عزم جدی جمهوری اسلامی برای توسعه روابط همسایگی دو طرف و تصمیمات خوبی برای گسترش همکاری ها اتخاذ شد، تصریح کرد: سران کشورهای چین، پاکستان، هند و سایر کشورها رسما دعوت کرده اند. من برای بازدید شما متوجه شدید که این سفرها در زمان مناسب برای پیگیری توافقات انجام شده در این جلسات انجام خواهد شد.

آیت الله رئیسی به بخشی دیگر از برنامه های سفر خود به عنوان سخنرانی در بیست و دومین اجلاس سران سازمان شانگهای پرداخت و خاطرنشان کرد: در این سخنرانی ظرفیت های مختلف جمهوری اسلامی برای توسعه همکاری ها با سازمان شانگهای و کشورهای عضو تشریح شد.

رئیس جمهور با اشاره به اعلام ارتقای عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان شانگهای در نشست سمرقند، گفت: عضویت رسمی ایران در سازمان شانگهای زمینه مناسبی برای ارتباط فعالان با زیرساخت های اقتصادی منطقه است. سرنوشت کشور ما تحویل می دهد و از همه فعالان اقتصادی و شرکت های تولیدی می خواهم با توجه به اقبال کشورهای منطقه برای همکاری با ایران و استفاده از کالاهای تولیدی کشورمان، کار و تلاش خود را برای استفاده از این فرصت مضاعف کنند.

دکتر. رئیسی افزود: آنچه در نتیجه این سفر حاصل شد و رایزنی های انجام شده در آن نشان می دهد که تلاش های دشمن برای انزوای جمهوری اسلامی ایران با تهدید و تحریم شکست خورده است و امروز همه کشورها علاقمند به گسترش همکاری هستند و شما با ایران.