توسعه صادرات و بازاریابی صنعت فرش کشور مغفول مانده است ☀️ فرش فیروزه ای


معاون امور اقتصادی و بازاریابی مرکز ملی فرش ایران گفت: توسعه صادرات، بازاریابی و تبلیغات صنعت فرش در چند سال گذشته مغفول مانده است و نتوانسته ایم آنطور که باید در این حوزه فعالیت کنیم. .

توسعه صادرات و بازاریابی صنعت فرش کشور مغفول مانده است

به گزارش فرش فیروزه به نقل از ایرنا، سید حسین گلستانی شامگاه پنجشنبه در مراسم رونمایی از سند ثبت جهانی قلتوق و ثبت ملی فرش خمسه و بیدغینه نشان های جغرافیایی با بیان اینکه ثبت سند جهانی بسیار است. وی افزود: برنامه تجاری سازی صنعت فرش با حضور اساتید و صاحب نظران این حوزه در حال تهیه است.

وی ایجاد پایانه صادراتی فرش را بسیار مهم و یکی از دغدغه های مسئولان در این حوزه خواند و یادآور شد: این پایانه به زودی راه اندازی می شود و برای این امر نیازمند همکاری فعالان حوزه فرش زنجان هستیم زیرا این استان دارای صادرات فرش است. پایانه.

گلستانی فرد تصریح کرد: تلاش خواهیم کرد با اقدامات در دست طراحی و اجرا، صنعت فرش را به جایگاه واقعی خود برسانیم.

اوی خاطرنشان کرد: کار اداری ثبت جهانی فرش قلتوق زنجان نیز به پایان رسیده و تا سه ماه آینده این مهم محقق خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز گفت: با پیگیری و همکاری وزارت امور خارجه، فرش دستباف قلتوق زنجان به ثبت جهانی می رسد.

به گزارش ایرنا، قدمت قالی قلتوق زنجان به چهار دهه گذشته بازمی گردد، آغاز قالی بافی ابریشم از این استان آغاز شد و به تدریج به روستاهای شمالی استان زنجان راه یافت. این پیشرفت مهم و قابل مطالعه است زیرا تعداد زیادی از بافندگان سبک قدیمی خود را در بافتن رها کرده و به ابریشم بافی پرداختند. در این سال‌ها تولیدکنندگان غیرمتمرکز داخلی و غیر بومی، تولید این نوع فرش را مدیریت می‌کنند و محصولات را در بازارهای زنجان، قم، تهران و … عرضه می‌کنند.

روستای قلتون در ۷۰ کیلومتری غرب استان زنجان و در دهستان ایجرود این روستا در مسیر جاده دندی قرار دارد و از آب و هوای معتدل و سردی برخوردار است، این روستای تاریخی بر فراز تپه های ناهموار قرار گرفته و چشم انداز زیبایی را ایجاد کرده است. انجام داده اند. حدود ۱۰۰۰ خانوار در این روستای زیبا زندگی می کنند که گویش آن آذری است. همچنین وجود برج دیدبانی، حمام و آسیاب به نوعی بیانگر پیشینه تاریخی آن است. بخشی از ساکنان آن بومی و بخشی دیگر از تیره های افشاری (محمدلو، پیرلو و اجاکلو) هستند.

تاریخچه قالی بافی در قلتوق و روستاهای اطراف آن مانند بوگدا کندی، خاتون کندی، شهرک و … فراز و نشیب هایی داشته است. قالی‌های قلتوق در قدیم با ابعاد بزرگ (۱۸ متر) تولید می‌شد، اما در این سال‌ها دو گونه از آن‌ها شهرت یافته است. ابعاد دیگری مانند زارع و نیم، زارع و چارک، خارک، پشتی، پادری و به ویژه «کناره» نیز در این منطقه بافته می شود.

این مقاله چطور بود؟