ثبت و ایجاد شرکتهای رسمی در شهریور ۱۴۰۱


به گزارش تجارت نیوز، حسین تاجمیر ریاحی، مدیرکل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در گفتگو با اینتا با بیان اینکه اخیراً پدیده تابلو برای اجاره در شرکت های مجازی فراگیر شده است، اظهار داشت: در در سالهای اخیر برخی افراد سودجو و فرصت طلب با پرداخت مبالغ ناچیز به فقرا، کارتن خواب ها، دستفروشان و امثال اینها و اساساً فاقد صلاحیت و دانش لازم، آنان را به عضویت بنگاه های تجاری درآورد. و سمت های مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره، نایب رئیس و عضو هیئت مدیره را بر عهده داشته است که اکثر آنها از این مشکل اطلاعی ندارند.

وی با اشاره به اینکه افراد سودجو با هویت این افراد بی بضاعت اقدام به ثبت و تاسیس شرکت می کنند و با نام این گونه شرکت ها معاملات خود را انجام می دهند که عمدتاً مجازی، غیر واقعی یا کاغذی هستند، گفت: این افراد نیز که هستند. ایفای نقش در وقوع جرایمی مانند پولشویی، کلاهبرداری، اخلال در نظام اقتصادی و … نیز دلایل فرار مالیاتی گسترده را فراهم می کند.

تاجمیر ریاحی افزود: بررسی فعالیت این گونه شرکت ها در سال های گذشته حاکی از آن است که سود جویان و سوداگران به نام این گونه شرکت ها فعالیت های گسترده ای را انجام داده اند و با رعایت مقررات قانونی و با توجه به اینکه اسناد مربوط به فعالیت متعلق است. به این گونه شرکت ها در سیستم های مالیاتی ثبت می شوند و مالیات متعلق به نام این شرکت ها شناسایی و تعیین می شود.

وی خاطرنشان کرد: این شرکت‌ها اغلب در اماکن استیجاری یا فقط روی کاغذ بوده و اموال آنها اعم از منقول و غیرمنقول به نام آنها ثبت نشده است و در زمان مطالبه مالیات فاقد اموال و مدیران و مالکان ذی‌نفع بوده‌اند. از این قبیل شرکت ها اعضای هیئت مدیره آن را رها کردند و با این اقدام باعث انباشت معوقات مالیاتی شدند.

مدیرکل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی هشدار داد: با وجود اینکه برخی از اعضای این هیات مدعی هستند هیچگونه اشاره ای به ثبت و تاسیس شرکت نداشته اند و حتی به کسی وکالت نداده اند. این شرکت را تأسیس کرده و بدون اطلاع آنان، این گونه افراد به عضویت هیئت مدیره مدیریت شرکت های مجازی درآمدند، اما لازم است نظارت کافی با استفاده از بانک های اطلاعاتی و هویت افراد، در زمان ثبت و تأسیس شرکت ها انجام شود.

تاجمیر ریاحی با تاکید بر اینکه ثبت و تأسیس شرکت های غیرواقعی و صوری برای جلوگیری از شناسایی فعالیت های اقتصادی و فرار مالیاتی جرم است و عاملان آن اعم از مدیر یا معاون به مراجع قضایی معرفی می شوند، افزود: شهروندان مراقب باشند از این کار جلوگیری کنند. گرفتار شدن در دام سودجویان و عدم عضویت در این گونه شرکت ها؛ زیرا طبق بند (۱۹۸) قانون مالیات های مستقیم و سایر قوانین مربوط، در صورتی که مالیات متعلق به شرکت های مذکور باشد، امکان مصادره اموال شخصی اعضای هیئت مدیره وجود دارد.

وی همچنین به سودجویان هشدار داد: از اختفا و استخدام دیگران برای ثبت و تأسیس شرکت های جعلی خودداری کنند زیرا مسئولیت قانونی آنها در پرداخت مالیات متعلقه همچنان پابرجاست و با شناسایی این افراد (ذینفعان واقعی یا افراد پشت پرده) مسئولیت پرداخت می شود. مالیات بر آنها تعلق می گیرد و به مراجع قضایی معرفی می شوند.