جزئیات جدید از واگذاری وظایف دولت به مردم


سیداحمد عبودیان دستیار ویژه رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت در گفت وگو با خبرنگار گروه اجتماعی بهزیستی خبرگزاری فارس، در تشریح اهمیت مردمی شدن دولت اظهار داشت: این موضوع به قدری مهم است که اگر این کار را نکنیم. اگر این اتفاق بیفتد، اساساً به انقلاب اسلامی منتهی می‌شود، ما به این واقعیت عمل نکرده‌ایم که الگوی شکل‌گیری انقلاب اسلامی الگوی مردمی بود، امام (ره) بدون حمایت دیگران انقلاب کردند. دولت ها و بدون جنگ مسلحانه یا کودتا.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت درباره پیروزی مردم ایران در جنگ تحمیلی گفت: دفاع مقدس با همین اراده، عزم و اراده و حضور مردم و جوانان و با کمک و همراهی انقلاب را مدیریت کرد. .

وی با وجود اینکه در برخی جاها نتوانستیم الگوی عمومی سازی را اجرا کنیم، تاکید کرد: از آنجایی که نسبت به این موضوع غافل بوده ایم، با مشکلات جدی مواجه شده ایم.

دستیار ویژه رئیس جمهور در موضوع مردمی‌سازی دولت با تمجید از دستاوردهای گروه‌های مردمی در مقابله با کرونا، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با اتکا به نیروهای مردمی در مقابله با کرونا موفق شد. می تواند در برخی موارد که در آن زمان ضروری بود، مانند ماسک و الکل، خودکفا باشد. در این مدت همچنین شاهد حضور گروه های مردمی و جهادی در بیمارستان ها و خشکشویی ها برای مداوای و دفن بیماران مبتلا به کرونا بودیم.

وی یادآور شد: موضوع آسایش و کمک های مومنانه مردم در ایام کرونا نیز یکی از فعالیت های گروه های جهادی بود که در آن روزها شاهد آن بودیم.

عبودیان خاطرنشان کرد: یکی از تاکیدات اصلی رهبر معظم انقلاب این است که مردم در تصمیم گیری و اجرا و نظارت بر دولت به میدان بیایند که دستورالعمل آن در بیانیه ای در دیدار با دانشجویان در سال ۱۳۹۷ تشریح شد.

وی حضور مردم در کنار دولت را مهم دانست و تصریح کرد: در امر آموزش و پرورش تا زمانی که مردم در صحنه هستند آموزش و پرورش صورت می گیرد اما زمانی که مدیریت در قلب سازمان قرار گیرد و رهبر آموزش و پرورش می شود، ما عقب هستیم بله، در دانشگاه ها و حوزه های اقتصادی هم همین طور است.

دستیار ویژه رئیس جمهور ادامه داد: امروز اولویت اصلی ما حوزه اقتصادی است تا مردم بتوانند در بخش های مختلف از مصرف کالای ایرانی گرفته تا تولیدی حضور داشته باشند، باید بتوانیم اقشار مختلف مردم را در این زمینه تسهیل کنیم. برای آمدن به میدان

عبودیان با اشاره به وظیفه دولت برای مردمی سازی دولت تصریح کرد: ما در دولت وظیفه داریم گفتمان سازی کنیم که در این راستا باید رویکرد مردمی سازی در همه نهادها و دستگاه های اجرایی شکل بگیرد. به استانداران، استانداران، وزرای کشور و رؤسای سازمان ها.

وی وظایف یاوران برای مردمی شدن دولت را تشریح کرد و گفت: وظیفه این دستیاران احصای مسئولیت ها و ماموریت های سازمان ها و نهادهای قابل واگذاری به مردم و اندیشیدن راهکارهایی برای واگذاری این ادارات است. به مردم باید بپذیرند و بدانند که مسئولیت دارند، از طرفی باید حلقه‌های نظارتی میانی متشکل از جوانان تشکیل شود و مسئولان با آگاهی از ظرفیت‌ها، میدان را باز نگه دارند و میدان را باز کنند.

عبودیان تصریح کرد: دستیاران مردمی سازی دولت باید قوانینی را که مانع از واگذاری دستگاه های دولتی به مردم می شود شناسایی و با همکاری مجلس در تغییر آن ها تلاش کنند تا حوزه مشارکت مردم در اجرا، اقدام، نظارت و تصمیم گیری شود. بازتر می شود

دستیار رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت به آمار اقوام فعال شناسایی شده اشاره کرد و گفت: گروه هایی که در این چند سال توانسته ایم شناسایی کنیم نزدیک به ۱۰۰ هزار قوم هستند، اما چه تعداد از آنها می توانند در تاریخ حضور پیدا کنند. حوزه‌های تخصصی تردید وجود دارد که آیا آنها نقشی خواهند داشت. به طور کلی یک میلیون نفر در گروه های مردمی فعال هستند.

پیام پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید