جمهوری چک دولت ترکیه را به سوء استفاده از بحران پناهجویان متهم کرد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، “ویتنام راکوسان، معاون اول نخست وزیر جمهوری چک، ترکیه را به عدم همکاری در سیاست مهاجرت اروپا و سوء استفاده از بحران پناهجویان متهم کرد.

این مقام از جمهوری چک گفت: ترکیه دروازه های اروپا را به روی آوارگان سوری باز کرده و همین موضوع باعث افزایش آن شده است. تنوع تعداد مهاجران غیرقانونی بازداشت شده در جمهوری چک و کشورهای همسایه افزایش یافته است.

راکوسان وی در رابطه با موضوع مهاجران گفت: از سمت ترکیه دروازه های عریضی داریم آه تو ما به اروپا می رویم. از این رو تعداد مهاجران غیرقانونی سوری به جمهوری چک و کشورهای اروپایی همسایه است قادر بودن آینده این خیلی است این مهاجران از کشور خودشان وارد اروپا نمی شوند، بلکه از طریق ترکیه وارد اروپا می شوند و ترکیه مانع از عبور آنها به اروپا نمی شود.

وزیر کشور چک همچنین خاطرنشان کرد که دولت رومانی نیز پذیرش پناهجویان را متوقف کرده است. راکوسان وی گفت: رومانی به توافقنامه بازگشت مهاجران غیرقانونی پایبند نیست.

بر اساس اعلام وزارت کشور جمهوری چک، از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون بیش از ۳۶۰۰ مهاجر غیرقانونی در این کشور بازداشت شده اند که ۹۰ درصد آنها شهروندان سوری بوده اند. است. گفته می شود که اکثریت پناهجویان تلاش کرده اند است از طریق اسلواکی به آلمان و سپس جمهوری چک بروید. این در حالی است که مرزبانان چک در سال ۲۰۲۱ ۱۳۰۰ مهاجر غیرقانونی را دستگیر کردند و حتی در سال های گذشته تنها ۲۰۰ تا ۴۰۰ نفر دستگیر شدند.

راجب گفت که ترکیه همیشه از کارت پناهندگی برای ترویج سیاست خود علیه اروپا و در اوج بحران پناهجویان سوری استفاده کرده است. تمیز اردوغان رئیس جمهور ترکیه در نشست سیاسی در بروکسل اروپایی ها را تهدید کرد که اگر اروپا هر چه زودتر به خواسته های ترکیه از جمله مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا و لغو روادید برای شهروندان ترکیه پاسخ ندهد، هزاران نفر به این خواسته های ترکیه پاسخ خواهند داد. پناهندگان و آوارگان را به اروپا خواهد فرستاد.