حرکت در آمریکا برای شناسایی روسیه به عنوان “دولت حامی تروریسم”


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، این روزها سیاستمداران آمریکایی در ادامه تلاش های خود علیه روسیه اقدام به معرفی روسیه به عنوان «حامی تروریسم دولتی» کرده اند.

نیویورک تایمز در گزارشی که روز جمعه توسط سنا نوشته شده است، از چنین اقدامی علیه روسیه حمایت می کند. «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز حمایت خود را از این موضوع اعلام کرده است.

به گزارش نیویورک تایمز، با این حال، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، هنوز در انجام این اقدام که شامل تحریم متحدان آمریکا به دلیل تجارت با روسیه است، مردد است.

روز چهارشنبه، سنای آمریکا قطعنامه ای الزام آور را تصویب کرد که در آن از بلینکن خواسته شد تا روسیه را به همراه ایران، کره شمالی، سوریه و کوبا در فهرست به اصطلاح «دولت حامی تروریسم» قرار دهد.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا و یکی از حامیان این قطعنامه گفت: «به من، [ولادیمیر] پوتین (رئیس جمهور روسیه) اکنون رئیس یک دولت تروریستی است.

این سناتور تندرو آمریکایی مدعی شد که تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا و کشورهای غربی علیه روسیه موثر بوده است، اما ما باید اقدامات بیشتری انجام دهیم.

بلینکن روز پنجشنبه در پاسخ به سوالی درباره این موضوع گفت که با توجه به تحریم های زیادی که علیه روسیه اعمال شده است، چنین اقدامی ضروری نیست.

او گفت: «هزینه‌هایی که ما و سایر کشورها به روسیه تحمیل می‌کنند دقیقاً مشابه عواقب قرار گرفتن روسیه در فهرست کشورهای حامی تروریسم است». بنابراین، آثار عملی کاری که ما انجام داده‌ایم یکسان است».

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (۵ مارس ۱۴۰۰) پس از به رسمیت شناختن استقلال جمهوری های لوهانسک و دونتسک از اوکراین، نیروهای خود را به این منطقه اعزام کرد و آغاز “عملیات نظامی ویژه در اوکراین” را اعلام کرد.

روسیه هدف خود را از این اقدام نازی‌زدایی اوکراین، خلع سلاح این کشور، حل مشکلات امنیتی و پاسخ به درخواست کمک لوهانسک و دونتسک اعلام کرده و اعلام کرده است که قصد تصرف اراضی اوکراین را ندارد.

با این حال، دولت اوکراین استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی این کشور» خوانده است.

پس از آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکومیت مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت همه جانبه سیاسی، مالی و تسلیحاتی از کی یف را در دستور کار قرار دادند.

روسیه علیرغم حمایت های غرب، در میدان عمل توانسته لوهانسک در شرق منطقه دونباس اوکراین را تحت کنترل خود درآورد و سعی دارد بر تمام مناطق دونتسک تسلط یابد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید