حزب الجزایر: فرانسه باید بابت کشتار ۱۹۶۱ عذرخواهی کند


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، حزب «جبهه تحریر الوطنی» (جبهه آزادیبخش ملی) الجزایر که بزرگترین حزب این کشور محسوب می شود، به شدت از استعمار فرانسه در این کشور انتقاد کرده است.

روزنامه رای الیوم به نقل از این حزب گزارش داد که جبهه آزادیبخش ملی الجزایر اصرار دارد که فرانسه از الجزایر به دلیل جنایت ۱۷ اکتبر ۱۹۶۱ عذرخواهی کند.

در آن تاریخ، پلیس فرانسه در پاریس به تظاهرات مسالمت آمیز هزاران الجزایری حمله کرد. مردم الجزایر در تظاهرات خود خواستار استقلال کشور خود شدند.

مورخان می گویند پلیس فرانسه صدها شهروند الجزایری را در تظاهرات فوق کشت و تعدادی مجروح را از روی پل به رودخانه سن در پاریس پرتاب کرد که به کشتار پاریس در سال ۱۹۶۱ معروف شد.

این حزب الجزایری تاکید کرد که مقامات فرانسوی باید این کشتار تاریخی را بپذیرند این حزب که حزب حاکم الجزایر بود بیشترین نماینده را در پارلمان فعلی این کشور دارد.

در همین راستا، وب سایت فرانسوی «مدیا پارت» تخصصی در زمینه تحقیقات در ژوئن گذشته در گزارشی فاش کرد که «شارل دوگل» رئیس جمهور سابق فرانسه در کشتار مردم الجزایر در ۱۷ اکتبر ۱۹۶۱ دست داشته است. توسط نیروهای پلیس این کشور؛ اما “موریس پپن” رئیس پلیس پاریس و سایر وزرای مسئول را در سمت های خود نگه داشته و آنها را مجازات نکرده است.

در اکتبر ۲۰۲۱، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، برای اولین بار اعتراف کرد که در آن سال ها حدود ۱۲۰۰۰ شهروند الجزایری دستگیر شدند و پس از کشته شدن ده ها نفر از آنها، اجساد آنها به رودخانه سن پرتاب شد و بسیاری از آنها مجروح شدند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید