حضور فعال ایران در کنفرانس بین المللی JIAS – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کنفرانس بین المللی جایاس در استان ژجیانگ کشور چین از ۱۷ تا ۱۹ تیرماه به موازات ۲۶ تا ۲۸ تیرماه به صورت عملی – حضوری و با حضور معاون نخست وزیر، وزیر کشاورزی و امور روستایی و سایر مقامات ارشد. چین و مشارکت بیش از ۲۰۰ عضو ارشد کشورها از جمله وزرای مربوطه، سفرا و نمایندگان کشورهای دارای وب سایت های ثبت شده در سامانه جایاس فائو برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه این همایش، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی ایران در باره جایاس به عنوان الگوهای قابل اجرا برای کشاورزی پایدار توسط معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین قرائت شد که بازخورد مثبت شرکت کنندگان را در پی داشت.

در دومین روز این همایش، علی کیانی راد، رئیس پژوهشکده برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه دهیار و دبیر کمیته روستا جایاس ایران ساخته شده است وی به دعوت برگزارکنندگان همایش به ایراد سخنرانی پرداخت.

کشورمان ایران در نمایشگاه جنبی همایش بین المللی جایاس با مشارکت فعال مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان های کاشان، ملایر و گناباد به عنوان سه سایت ثبت شده در جمهوری اسلامی ایران در سامانه جایاسحضور فعال داشت.

بنابراین گزارش، ابتکار سیستم میراث کشاورزی مهم جهانی (جایاس) در سال ۲۰۰۲ توسط فائو مانند یک فرآیند برای شناسایی، ثبت، حفاظت و توسعه سیستم های جهانی میراث کشاورزی به دنیا معرفی شد که هدف آن حفاظت و توسعه این سیستم های قدیمی و در عین حال منافعی که برای جوامع محلی و کشاورزان و روستاییان به همراه دارد از مزایای این فرآیند است.

باید بگویم؛ تاکنون ۶۷ سامانه میراث فرهنگی از ۲۲ کشور جهان به ثبت رسیده است فائو با سه نظام «کشاورزی» به جمهوری اسلامی ایران رسیده است بر اساس قنات در کاشان (۱۳۹۳) “” تولید انگور و فرآورده های آن در دره Jozan Melair (2018) “و” کشت سنتی زعفران بر اساس قنات گناباد (۲۰۱۸) «و سه سامانه در آستانه ثبت به عنوان سومین کشور با بیشترین سامانه های ثبت شده شناخته می شوند.