حقایقی که باید در مورد بیماری های مرتبط با سیگار در نظر گرفت


بیماری های ناشی از سیگار کشیدن

شناخته شده است که سیگار به سلامت فرد آسیب می رساند و باعث سرطان می شود، اما تعداد کمی از مردم می دانند که می تواند به نخاع نیز آسیب برساند. دولت تلاش زیادی برای حل این موضوع انجام می دهد. سالانه هزاران نفر به دلیل سرطان ریه و سایر بیماری های تنفسی در نتیجه سیگار می میرند.
به گفته دکتر آرویند کولکارنی، رئیس مرکز تعویض ستون فقرات و ستون فقرات بمبئی در بمبئی، اعتیاد به نیکوتین، شانس بالاتر ابتلا به سرطان ریه و سایر انواع سرطان، تصلب شرایین (آترواسکلروز) و بیماری قلبی و همچنین طول عمر کوتاه‌تر، همگی هستند. عوارض سیگار کشیدن سیگار حاوی نزدیک به ۴۰۰۰ ترکیب به شکل تنباکوی خشک و بی بو است. برخی از این ترکیبات تا زمان سوختن و استنشاق کاملا بی خطر هستند.
دو نوع ذرات در دود سیگار وجود دارد: ذرات معلق و گازهای ساکن. سیگاری ها این واقعیت را نادیده می گیرند که ستون فقرات آنها تغییر شکل می دهد که منجر به یک بیماری طولانی مدت می شود.

توانایی بدنی تحت تأثیر قرار می گیرد:

بیماری های ناشی از سیگار کشیدن

همانطور که همه ما می دانیم، افراد سیگاری به دلیل فعالیت ضعیف ریه، ظرفیت فیزیکی کمتری نسبت به افراد غیر سیگاری دارند. سیگار باعث کاهش حجم خون در بدن و افزایش مواد شیمیایی خطرناک مانند مونوکسید کربن می شود. این عوامل به همراه اثرات سیگار بر قلب و عروق خونی ممکن است فعالیت بدنی را مختل کند. استخوان ها موجودات زنده ای هستند که برای پشتیبانی و عملکرد به سایر سیستم های بدن وابسته هستند.
اگر این سیستم ها به درستی عمل نکنند، استخوان ها نمی توانند خود را بازسازی کنند. فعالیت بدنی و فعالیت هورمونی که هر دو تحت تأثیر سیگار کشیدن قرار می گیرند، تأثیر قابل توجهی بر رشد استخوان دارند. هم مردان و هم زنان تحت تأثیر تأثیر سیگار بر عملکرد هورمونی قرار دارند. سیگار باعث کاهش سطح استروژن در زنان، کاهش تراکم استخوان و افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان می شود.
پوکی استخوان استخوان ها را ضعیف می کند و آنها را مستعد شکستگی می کند. در نتیجه بسیاری از استخوان های ستون فقرات و محور تحت تأثیر این بیماری خاموش قرار می گیرند. مواد سمی موجود در سیگار به شدت بر استخوان ها و بافت های نرم تأثیر می گذارد. وقتی در مورد نخاع صحبت می کنیم، در مورد مهره ها و دیسک های بی مهرگان پر از غضروف، بافت همبند، ماهیچه های ظریف و اعصاب صحبت می کنیم. ما در حال یادگیری بیشتر در مورد این هستیم که چگونه سیگار می تواند عملکرد نخاع ما را مختل کند. سیگار بر هر ناحیه از نخاع تأثیر می گذارد.

سرطان ریه:

بیماری های ناشی از سیگار کشیدن

مطالعات در هند نشان داده است که موارد سرطان ریه در متروها و شهرهای بزرگ کشور مانند دهلی، چنای و بنگلور به سرعت در حال افزایش است. بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) گاهی اوقات با سرطان ریه (COPD) همراه است. COPD به گفته دکتر نبی دریا ولی یک بیماری ریوی است که در آن توانایی بازدم بیمار مختل می شود. در نتیجه بیمار دچار مشکلات تنفسی می شود. این بیماری در اثر سیگار کشیدن طولانی مدت ایجاد می شود. احتمال ابتلا به سرطان ریه در بیماران COPD دو برابر بیشتر است و احتمال بروز همزمان این دو بیماری بیشتر است.
در واقع سرطان ریه یکی از شایع ترین انواع سرطان در جهان است. به گفته دکتر والی، سرطان ریه به یک بیماری شایع تبدیل شده است و هنوز هم یکی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است. هنگامی که سرطان ریه در سراسر بدن پخش می شود، اکثر مردم درمان را شروع می کنند. از آنجایی که سرطان در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود، تحقیقات بالینی اکنون بر شناسایی گزینه های درمانی جدید متمرکز شده است.

علائم و نشانه های سرطان ریه:

اگرچه COPD و سرطان ریه علائمی مانند سرفه و مشکل در تنفس دارند، اما تفاوت‌های کلیدی وجود دارد. خستگی، از دست دادن اشتها، کاهش وزن سریع، سرفه همراه با درد قفسه سینه، گلودرد، ذات الریه، سرفه و سرفه خونی، سرفه خشک منظم همراه با خون، همه علائمی هستند که باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. سردرد، بی حسی، سرگیجه، ناراحتی شکمی، یرقان و درد استخوان می تواند از علائم سرطان متاستاتیک باشد.
بیماری های ناشی از سیگار کشیدن

تشخیص و درمان سرطان ریه:

برای تعیین مرحله سرطان از سی تی اسکن، ام آر آی، اسکن PET و اسکن استخوان استفاده می شود. رادیوگرافی قفسه سینه، سی تی اسکن، آزمایش خلط، بیوپسی بافتی (بافتی) و برونکوسکوپی همگی از آزمایشات تشخیصی هستند. شیمی درمانی برای درمان سرطان ریه، صرف نظر از اینکه بیمار مبتلا به COPD است یا خیر، استفاده می شود. ترکیبی از درمان ها مانند جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی می تواند برای درمان COPD و سرطان در مراحل اولیه استفاده شود. ایمونوتراپی و داروهای مناسب نمونه هایی از درمان های جدید موثر هستند.

پیشگیری از سرطان ریه:

به گفته دکتر والی، شما می توانید از این اقدامات برای محافظت از خود در برابر بیماری های ریوی استفاده کنید: به طور منظم ورزش کنید، ترجیحاً ورزش های هوازی که ضربان قلب شما را افزایش می دهند. غذای غنی از مواد مغذی مفید است. حتما آب فراوان بنوشید. برای جلوگیری از بیماری، دست های خود را مرتب بشویید. دست ها را نباید نزدیک دهان قرار دهید (سعی کنید تا حد امکان کمتر لمس کنید). فاصله ایمن را با بیماران حفظ کنید. به طور منظم به پزشک مراجعه کنید. هر گونه علائم و نشانه های بیماری ریوی را نباید نادیده گرفت.
سیگاری ها باید تلاش کنند تا هر چه زودتر سیگار را ترک کنند. از افراد سیگاری و دود آنها دوری کنید و هوای آلوده یا آلوده را در خانه یا بیرون تنفس نکنید. همچنین می توان برای جلوگیری از عفونت ریه از استفاده از تجهیزات حفاظتی مختلف مانند ماسک چشم پوشی کرد. ترکیبات رادیواکتیو مانند گازهای رادون باعث ایجاد سرطان می شوند و تنها راه برای تشخیص اینکه آیا این اجزا هوای خانه شما را آلوده نمی کنند این است که سطح رادون را بررسی کنید. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض چنین داروهایی با افزایش خطر COPD و سرطان ریه مرتبط است. به عنوان مثال هیچ گونه مواد شیمیایی، گرد و غبار یا دود را استنشاق نکنید. اگر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستید، به پزشک خود مراجعه کرده و آزمایش دهید.

در اینجا برخی از خطرات اضافی وجود دارد که اکثر مردم از آنها آگاه نیستند:

دیسک های بی مهرگان:

بیماری های ناشی از سیگار کشیدن

جریان خون به دیسکی که مهره های مجاور را تقسیم می کند به شدت محدود است. سیگار کشیدن باعث کاهش بیشتر گردش خون می شود و دریافت مواد مغذی مورد نیاز برای سالم ماندن را برای این قرص ها دشوارتر می کند.

بیماری های ناشی از سیگار کشیدنپاراگراف ها:

سیگار باعث کاهش تراکم استخوان می شود که خطر ابتلا به پوکی استخوان، بیماری های صورت، آرتروز و سایر اختلالاتی که باعث بدشکلی مهره ها می شوند را افزایش می دهد.

بافت همبند:

بیماری های ناشی از سیگار کشیدن
نیکوتین با کاهش سطح کلاژن، خاصیت ارتجاعی بافت های نرم و غضروف را کاهش می دهد. تاندون ها و رباط ها شکننده و مستعد آسیب می شوند.

ماهیچه ها:

بیماری های ناشی از سیگار کشیدن

دخانیات بر ریه ها تأثیر می گذارد و ورزش بدنی را دشوار می کند، علاوه بر اثرات افسردگی کلی سیگار بر عضلات. در نتیجه عدم تحرک توده عضلانی خود را از دست می دهید.

اعصاب:

بیماری های ناشی از سیگار کشیدن

هنگامی که دیسک بین غضروف، مهره ها و بی مهرگان تحلیل می رود، احتمال برآمدگی یا توسعه داخلی دیسک بیشتر است. در نتیجه، اعصاب نخاعی ممکن است فشرده شوند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/