خبرنگار گلوبال تایمز: چین در واکنش به سفر پلوسی اقدام نظامی را در نظر می گیرد


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، هو شیجین، مفسر روزنامه چینی «گلوبال تایمز» در توئیتی از واکنش چین به سفر احتمالی نانسی پلوسی مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان خبر داد. اقدام نظامی در هر پکن

وی در همین رابطه نوشت: بر اساس اطلاعاتی که من دارم، پکن در واکنش به سفر احتمالی پلوسی به تایوان، مجموعه ای از اقدامات متقابل از جمله اقدامات نظامی را تدارک دیده است.

در روزهای اخیر گمانه زنی های زیادی درباره سفر پلوسی رئیس جمهور آمریکا به مجلس نمایندگان آمریکا در تایوان و هشدارهای هولناک مقامات چینی درباره احتمال درگیری نظامی مطرح شده است. با وجود هشدارهای متعدد چین، گفته می شود پلوسی قصد دارد امشب وارد جزیره شود.

وزارت دفاع تایوان در واکنش به هشدارهای پکن در بیانیه ای اعلام کرد: تایوان مصمم است از خود در برابر تهدیدات چین دفاع کند.

رسانه های تایوانی روز دوشنبه (۱ اوت) گزارش دادند که پلوسی امروز بعدازظهر وارد تایوان می شود و احتمالا یک روز را در هتل های این شهر خواهد گذراند. پس از انتشار این خبر، منابع خبری از پرواز ۱۸ فروند هواپیمای نظامی چینی به منطقه شناسایی هوایی تایوان در دوشنبه شب خبر دادند.

اگر پلوسی در تایوان باشد، این اولین توقف یک رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در این جزیره در ۲۵ سال گذشته خواهد بود و در زمانی خواهد بود که روابط ایالات متحده و چین در سطح پایینی قرار دارد.

نماینده چین در سازمان ملل همچنین با بیان اینکه سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان امنیت و ثبات منطقه را تهدید می کند، هشدار داد که پکن برای حفظ حاکمیت ملی خود اقدامات قاطعی انجام خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا و سخنگوی کاخ سفید از چین خواستند در صورت سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، با این استدلال که رفتار عصبی مقامات پکن ضروری نیست، تنش ایجاد نکند.

چین تایوان را یک استان می داند و همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوانی و مقامات غربی، به ویژه مقامات ارشد سیاسی یا نظامی کشورهایی که پکن با آنها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف بوده است. پکن همواره با سفر مقامات خارجی به این جزیره مخالف بوده و می‌گوید این گونه بازدیدها اصل چین واحد را نقض می‌کند و سیگنال‌های اشتباهی را به نیروهای جدایی‌طلب تایوان ارسال می‌کند.

انتهای پیام/ها
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید