خبر خوب برای صاحبان سهام / سود سهام امسال دو برابر می شود


به گزارش تجارت نیوز، رئیس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه سود سهام عدالت در سال جاری نسبت به سال ۱۳۹۸ دو برابر شده است، اعلام کرد: در قانون آمده است که مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی باید سهامدار باشند اما حدودا. سه و نیم میلیون از آنها سهام ندارند.

به گزارش ایرنا، ˈحسین قربان زادهˈ در این برنامه درباره مهمترین دستاورد این سازمان در سال گذشته افزود: مهم ترین رویداد، رویداد بین المللی برگزار شده در اجلاس سران بود. این فرصت پیش آمد تا تمامی شرکت هایی که در ۲۰ سال گذشته واگذار شده اند یک بار برای همیشه در ۹ غرفه ارائه شوند.

وی ادامه داد: جزئیات نحوه انتشار این اطلاعات به سختی به دست مردم می رسد اما سامانه پاسخگویی باز شد تا تمامی اطلاعات در اختیار مردم این منطقه قرار گیرد و حدود ۹۸۰ شرکت آزاد شده اند.

قربان زاده درباره بازماندگان سهام عدالت توضیح داد: قانون می گوید افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی باید سهام عدالت داشته باشند اما حدود سه و نیم میلیون از آنها سهام عدالت ندارند. این افراد نباید جایی بروند و ریالی پرداخت کنند. ما آمادگی داریم به این افراد سهام عدالت اختصاص دهیم که پس از اعلام تصمیم دولت این اتفاق خواهد افتاد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به اینکه از سال ۱۳۹۷ تاکنون حدود ۶ هزار میلیارد تومان مازاد سهام عدالت توزیع نشده اعلام شده است، ادامه داد: بخشی از این مازاد برای افراد متوفی است که سازمان بورس برای آنها. باید یک سامانه پیاده سازی کنند، بخشی که شبا ندارند و بخشی از آن مربوط به ۱۳ شرکت غیر بورسی است.

وی افزود: در قانون بودجه امسال ۳۷۱ هزار میلیارد تومان مشمول فروش سهام شده است. جدول بورس ۱۸۶ هزار میلیارد تومان است که ۹۲ هزار میلیارد آن سهام دولت است. دولت در بورس سهام ندارد و در بخش غیر بورسی شرکت های زیان ده داریم. دولت باید برای افزایش دارایی ها به فکر این بخش باشد.

قربان زاده بیان کرد: شرکت های سهامی پارسال حدود ۲۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سود کسب کردند. این قول را می دهم که تاکنون با توجه به اینکه برخی شرکت ها مجامع خود را برگزار نکرده اند، سود تقریباً دو برابری و دو و نیم برابری نسبت سود ایجاد شده است. برای سود در سال ۲۰۱۹ پیش بینی شده است.

رئیس سازمان خصوصی سازی درباره وضعیت حسابرسی استقلال و پرسپولیس گفت: باز شدن جعبه سیاه سرخابی ها بعد از سه دهه اتفاق افتاده است. قراردادها را به ما و بورس داده اند و رای گیری شده است. مجموع قراردادهای بازیکنان ارزی و ریالی در سایت کدال منتشر شد، خطر کنسلی اعلام شد، انضباط مالی آغاز شده که قابل برگشت نیست.

وی یادآور شد: کمیته هزینه ها به صورت جزئی به همه موارد رسیدگی کرده است. من به ۷ شرکت بورسی نامه فرستادم تا رقم قرارداد خود را اعلام کنند تا رقابت عادلانه شکل بگیرد. این دو باشگاه ماهیانه حدود ۴ میلیارد تومان سود دریافت می کنند.