خطری که ورزشکاران ایران را پشت سر گذاشت / رفع موانع انتخاب دو فدراسیون – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر ، در طول چهار سالی که صالحی امیری ریاست کمیته ملی المپیک را برعهده دارد، دیدارهایی با «توماس باخ» رئیس کمیته بین المللی المپیک (IOC) و مسئولان فدراسیون های جهانی ورزش داشته است. .

در گذشته روسای قبلی کمیته ملی المپیک کمابیش جلسات مشابهی داشتند، اما دیدارهای اخیر مسئولان ورزش کشور، مدیر ارشد ورزشی جهان و مدیران دو فدراسیون جهانی از مثبت ترین و شاید بیشترین دیدارهاست. مثمر ثمر. در سالهای اخیر اینطور بوده است!

اصرار در سفر به لوزان برای جلوگیری از فاجعه

برای انجام این دیدارها وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک برای دیدار و گفتگو با «توماس باخ» به لوزان سوئیس سفر کردند. این اولین سفر مشترک سید حمید سجادی و سید رضا صالحی امیری بود که به نتیجه مطلوب رسیدند و در بهمن ماه سال گذشته همزمان با برگزاری المپیک زمستانی و به بهانه آن به چین سفر کردند. جلسه برگزار شد، اما به دلیل عدم برنامه ریزی و هماهنگی های لازم در سطح بین المللی، برگزاری جلسه لغو شد و مدیران ورزشی بدون انجام به کشور بازگشتند.

این بار سفر مسئولان ورزش ایران به مقر کمیته بین المللی المپیک در شرایطی انجام شد که نه لوزان میزبان یک رویداد ورزشی بود و نه کمیته بین المللی المپیک که میزبان اجلاس و کنفرانس بود. در واقع این مدیران ورزش ایران -البته بیشتر از کمیته ملی المپیک- بودند که اصرار داشتند این جلسه بدون چنین بهانه ای برگزار شود تا بتوانند از تکرار فاجعه جودو جلوگیری کنند.

چراغ سبز جهانی برای برگزاری انتخابات داخلی

«توماس باخ» رئیس و «جروم پووی» مدیر روابط بین‌الملل کمیته بین‌المللی المپیک، خانم «امینا مانیا» مدیر کل و «پاتریک ویلسون» رئیس کمیته حقوقی فدراسیون جهانی دوچرخه‌سواری هستند. و سیدحمید سجادی دبیر کل فدراسیون جهانی ژیمناستیک مقدماتی است و سید رضا صالحی امیری در سفر سه روزه خود به لوزان با آنها دیدار کرد.

محور همه این جلسات تشریح وضعیت درونی ورزش و در راس آنها رشته های مورد نظر (دوچرخه سواری و ژیمناستیک) است. رشته هایی که ماه هاست به دلیل اتفاقات بی سابقه به محل چالش ها و حواشی جدید ورزش تبدیل شده اند به طوری که امکان برگزاری انتخابات وجود نداشت و همین سوال این دو رشته را در آستانه تصمیمات دولتی از سوی مقامات جهانی قرار داده بود. همانطور که حتی ممکن بود دود آن به چشمان ورزش کل کشور سرایت کند.

در دیدارهای لوزان سوئیس اما بر اساس گزارش رویدادهای سال گذشته دوچرخه سواری و ژیمناستیک که از سوی مقامات ایرانی ارائه شد. فدراسیون های جهانی متبوع بر برگزاری هر چه سریعتر انتخابات خود تاکید کردند.

برگزاری انتخاب های ژیمناستیک و دوچرخه سواری به چه قیمت و معامله؟!

اتفاقاتی که باعث شد اعضای دو فدراسیون ژیمناستیک و دوچرخه سواری نتوانند انتخابات خود را برگزار کنند، در تاریخ این دو رشته و حتی ورزش ایران بی سابقه است تا جایی که مقامات جهانی را نسبت به آن حساس کرده است.

از نظر ژیمناستیک شروع اتفاقات به ثبت نام نامزدها (خرداد ۱۴۰۰) و تایید نشدن زهرا اینچه درگاهی رئیس وقت فدراسیون برمی گردد که معاون وقت وزارت ورزش شروع به کار کرد. ، در این شرایط اساسنامه فدراسیون که در آن بیش از هر موضوع دیگری منافع رئیس جمهور برای ماندن و ادامه ریاست برجسته شده بود به فدراسیون جهانی ارسال شد و موافقت لازم نیز اخذ شد.

به این ترتیب دوره مسئولیت وی در ۲۸ تیر ۱۴۰۰ به پایان رسید، وی ابتدا در دی ماه سال گذشته از کرسی استعفا داد، اما در نهایت فشارهای داخلی به استعفای وی منجر شد، هرچند نایب رئیسش به ریاست اتحادیه رسید. این انتقال مربوط به دی ماه سال گذشته است اما تا به امروز هیچ اقدامی برای شروع مراحل گزینش این رشته انجام نشده است.

مشکلات دوچرخه سواری از مجلس خرداد سال ۱۴۰۰ و رای گیری معاون وزیر ورزش (علی نژاد) آغاز شد و تا امروز ادامه دارد. محمود رشیدی پیروز آن گردهمایی انتخاباتی بود اما اعتراض سایر کاندیداها به رای معاون وزیر و نداشتن حق رای بر اساس قانون اساسی، رشیدی را بر آن داشت تا چهار ماه پس از تصدی ریاست جمهوری استعفای خود را اعلام کند. . دوره متصل نظارت شد. دقیقاً همین جابجایی و استعفای اجباری رئیس جمهور جدید، حساسیت مقامات جهانی را نسبت به مداخله دولت ایران در امور ورزشی افزایش داد.

در هر صورت اکنون ۱۰ ماه از شروع دوره نظارت در انجمن دوچرخه سواری می گذرد، با این حال نه برنامه ای برای برگزاری انتخابات وجود دارد و نه در صورت اتمام دوره ۶ ماهه به وضعیت سرپرست مربوط می شود.

نامشخص بودن قانون اساسی و عدم تایید فدراسیون جهانی بهانه ای برای عدم برگزاری انتخابات دوچرخه بود، در حالی که باز شدن پرونده دوپینگ دوچرخه ایران در این مدت به دنبال خسرو قمری، رئیس سابق فدراسیون بود. حساسیت جهانی به دوچرخه سواری موقعیتی ایران تشدید شد. .

با تمام این اوصاف نتیجه سفر دو سه روزه به سوئیس و جلسات چند ساعته، تاکید مسئولان ذیربط جهانی در این دو حوزه بر برگزاری سریع انتخابات شد. افرادی که سیگنال های خوبی به ایران در مورد پیگیری های خود ندادند و حتی تمایل به تهدید و اعمال قدرت داشتند.

قاعدتاً این تغییر نگرش در مقابل اهدای لوح، قالیچه، بادام هندی، پسته و … انجام نمی شود، زیرا اینها متعلق به دیپلماسی ورزشی امروزی نیست، اما مقامات جهانی بدون قید و شرط با انتخابات موافقت کردند و به اجرای آن کمک کردند. روند. در رابطه با اساسنامه) اگر گفته باشند قابل قبول نیست. قاعدتا شرایطی پشت این قراردادها وجود دارد که ورزش ایران موظف به رعایت آن است.

خطری که ورزش ایران نادیده گرفت

به گزارش خبرنگار مهر، اتفاقات و حواشی مربوط به ژیمناستیک و دوچرخه سواری در سال گذشته، این دو رشته را به باتلاق بلاتکلیفی داخلی و تهدید بیرونی تعلیق انداخت تا جایی که تعلیق این دو رشته محسوس بود. دسترسی محتاطانه مسئولان ورزش ایران مانع از علنی شدن این تهدید شد. شاید جودو و تعلیق این موضوع درسی برای رفع موانع به موقع و سر میز مذاکره شد. شاید اگر این مذاکرات انجام نمی شد با دو محرومیت دیگر کمر ورزش ایران ترک می خورد.