داستان بی پایان سگ های ولگرد در «بیرجند» / مجموعه سگ های ولگرد نیاز به همکاری عمومی دارد.


خبرگزاری فارس – خراسان جنوبی; دی ماه سال گذشته بود که خبر کشته شدن پسری در امیرآباد بیرجند توسط سگ های ولگرد بر دل و ذهن مردم جاری شد.

طبق این مصوبات قرار بود سگ های ولگرد زنده بمانند و هیچکس حق نابودی آنها را نداشت و حال سوال اینجاست که آیا هنوز هم می توان محله ها را برای آنها پاکسازی کرد؟

از آن زمان تا کنون دستگاه های آزادی راه اندازی و قسمت زیادی از آنها جمع آوری شده است، اما با همه تلاش ها همچنان در برخی نقاط بیرجند سگ دیده می شود. از زمان مرگ یاسین ۴.۵ ساله ترس از این حیوان در بین خانواده ها دوچندان شده است و آنها نیز این خطر را برای فرزندان خود احساس می کنند.

زهرا عباسی یکی از شهروندان بیرجندی ساکن محله سراب در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: سگ های ولگرد گاهی در این محله دیده می شوند.

او گفت: «بچه ها در این محله جایی برای بازی ندارند.

سگ ها صداهای وحشتناکی در اندام سراب ایجاد می کنند

این شهروند بیرجندی با بیان اینکه در این محله مزارع خالی زیادی وجود دارد، یادآور شد: سگ ها از کوهستان به این سمت می آیند و شب ها با صداهای مهیب خود باعث ترس و وحشت ما می شوند.

عباسی در ادامه با بیان اینکه برخی خانواده ها به سگ ها غذا می دهند گفت: این امر باعث تردد سگ های بیشتری در این محله می شود.

وی گفت: جمعیت سگ ها در چند ماه گذشته رو به کاهش بوده است.

رضا زنگوی یکی دیگر از شهروندان بیرجندی ساکن منطقه حاجی آباد در گفت وگو با فارس اظهار داشت: روستای حاجی آباد یکی از روستاهای حاشیه شهر است و سگ ها توسط دهیاری در حال جمع آوری هستند.

وی گفت: مردمی که در حاشیه شهرها زندگی می کنند بیشتر از اقشار فقیر هستند. این خانواده ها همچنین فرزندان زیادی دارند که نگهداری از آنها دشوار است».

این شهروند بیرجندی با بیان اینکه در این منطقه پارک و شهربازی مورد نیاز وجود ندارد، تصریح کرد: کودکان برای بازی و تفریح ​​از کوچه ها و زمین های باز استفاده می کنند.

زنگوی با بیان اینکه جمعیت سگ های این منطقه با حمایت دهیاری از گذشته کاهش یافته است، ادامه داد: با فعالیت این نهاد همچنان سگ های ولگرد در این منطقه دیده می شوند.

خانواده ها از ترس سگ ها آشفته می شوند

وی جمع آوری سگ های ولگرد را بسیار مهم دانست و افزود: تجربه تلخی که در امیرآباد رخ داد نباید تکرار شود و خانواده ها آرامش خاطر داشته باشند تا فرزندانشان با خیال راحت بازی کنند.

این شهروند بیرجندی با بیان اینکه سگ های ولگرد زنده می شوند، خاطرنشان کرد: حیواناتی که امنیت جان انسان ها را مختل می کنند باید نابود شوند تا از جمعیت آنها کاسته شود.

وی گفت: نتیجه تولد این حیوان تولید تعداد زیادی سگ در هر دوره است.

زنگویی گفت: برخی از مردم در منازل خود در حاشیه شهرها جوجه دارند. در برخی موارد سگ ها به مرغ و خروس ها حمله می کنند و آنها را از بین می برند، بنابراین مسئولان باید دستورات جدی برای این کار داشته باشند تا برای مردم مشکل ایجاد کنند.

۶۵۰ سگ نجات یافتند

«علی فاضلی فرد» فرماندار بیرجند در گفت وگو با خبرنگار فارس، اظهار داشت: بر اساس آخرین دستورالعمل وزارت کشور، کنترل حیوانات ناقل بیماری مشترک بین انسان و دام بر عهده شهرها است و شهرداری ها و دهیاری ها روستایی هستند. “

وی افزود: در کارگروه کنترل دام های ناقل بیماری های مشترک انسان و دام، دستگاه های مختلفی از جمله دامپزشکی، دادستانی، شهرداری، نیروی انتظامی و استانداری فعال هستند.

فرماندار بیرجند با بیان اینکه در سه ماهه چهارم سال گذشته پس از حادثه دلخراش امیرآباد یک هزار و ۴۵۸ قلاده سگ از شهرستان بیرجند که عمدتاً شهرستان بیرجند و حومه است، جمع آوری شد، اظهار داشت: در سه ماهه چهارم سال گذشته نیز تعداد یک هزار و ۴۵۸ قلاده سگ جمع آوری شد.

فاضلی فرد گفت: در سه ماهه نخست امسال ۶۵۰ قلاده سگ را نجات دادیم. و دو روستای اطراف توسط اهالی روستا احیا می شود.

وی با بیان اینکه اکنون جمعیت سگ در این شهر کاهش یافته است، اضافه کرد: شهرستان فرهیختگان نه روستا است و نه شهر و در حاشیه دانشگاه بیرجند قرار دارد که شهرداری با دانشگاه تفاهم نامه منعقد کرده و شهرداری در حال جمع آوری است.

فرماندار بیرجند با بیان اینکه زندگی اکنون با بیهوشی انجام می شود، خاطرنشان کرد: این روش مستلزم صرف زمان و هزینه زیادی است.

سگ های زنده مانده با تفنگ های بیهوشی

وی گفت: بیهوشی با تیر، تور و قفس زنده انجام می شود. اکنون آنها این کار را بیشتر با اسلحه های بیهوشی انجام می دهند.»

فرماندار بیرجند با بیان اینکه شهرداری برای خرید سلاح بیهوشی آمده است، تصریح کرد: هزینه آن را پرداخت کرده و به متقاضیان تحویل داده اند و اهالی روستا می توانند با شهرداری قرارداد ببندند و از آن برای تحویل گرفتن استفاده کنند. پرداخت هزینه

فاضلی فرد گفت: سگ ها در حال انتقال به پناهگاه رسمی در محل دفن زباله شهرداری در ابتدای جاده شوشود هستند. در آنجا واکسینه می‌شوند، برچسب‌گذاری می‌شوند و استریل می‌شوند.»

وی با بیان اینکه متقاضیان به عنوان سگ چوپان و سگ نگهبان با شرایط و تعهد خاصی به آنها تحویل داده می شود، ادامه داد: سگ های بیمار از سالم جدا و با روش های خاصی از چرخه خارج می شوند.

فرماندار بیرجند با بیان اینکه در حال حاضر ۷۵۰ قلاده سگ در پناهگاه رسمی ما نگهداری می شوند، افزود: پناهگاه غیررسمی یک بازداشتگاه غیرمجاز در حاشیه روستای حاجی آباد است.

فاضلی فرد با بیان اینکه در حاجی آباد از ما مجوز نگرفتند و جایی هست که سگ نگهداری می کنند و به پناهگاه رسمی می برند.

۳ دستگاه خودروی فعال در تغذیه نامناسب توقیف شد

او گفت: «این یک موضوع ملی است و به یک فوریت تبدیل شده است.

فرماندار بیرجند با بیان اینکه آنها را فراتر از ظرفیت تعریف شده وارد زندگی انسان کرده ایم، یادآور شد: اکنون خانه هایی را می بینیم که اقدام به پرورش سگ می کنند و در صورت اطلاع آنها را جمع آوری می کنیم.

وی گفت: برخی از افراد سگ را به عنوان حیوان خانگی در خانه نگهداری می کنند.

وی گفت: استخوان های پراکنده ای در حاشیه کشتارگاه حسین آباد داشتیم که اکنون جمع آوری شده است.

۳ تیم ماشین جمع آوری فعال هستند

فرماندار بیرجند با بیان اینکه مردم می توانند از نزدیک به پناهگاه رسمی مراجعه کنند، تصریح کرد: در آنجا می توانند به غذای دام ها کمک کنند زیرا غذا دادن به آنها گران است.

فاضلی فرد با بیان اینکه در صورت مشاهده سگ ها می توانند با شماره ۱۳۷ تماس بگیرند تا شهرداری آنها را تحویل بگیرد، خاطرنشان کرد: در صورت تماس با ۱۱۰ پلیس برای تحویل گرفتن آنها به شهرداری اطلاع می دهد.

«احمد لطیفی» رئیس مدیریت پسماند شهرداری بیرجند در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: سگ ها در داخل شهر توسط سه اکیپ خودرویی زنده نگه داشته می شوند و کارکنان خودرو به صورت شبانه روزی و ۲۴ ساعته مشغول به کار هستند و تیم گشت موتوری به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند. سر ساعت ۶. ” تا ساعت ۱۴ صبح سرویس دارند.

او گفت: «ما به طور متوسط ​​روزانه هفت قلاده سگ در شهر زندگی می کنیم.

مدیر پسماند شهرداری بیرجند با اشاره به اینکه این مکان ۳۰۰۰ متر مربع مساحت دارد و دارای امکاناتی از جمله اتاق قرنطینه، اتاق معاینه، آشپزخانه و ۷ محوطه است، افزود: در این مکان سگ ها سمپاشی، واکسینه، انگلی انجام می شود. و واکسینه شد.

لطیفی افزود: از شهروندان تقاضا داریم برای تحویل غذا به محل دفن زباله و بازدید از حیوانات غذا ندهند.

وی با اشاره به اینکه برای افرادی که برای پرورشگاه و باغ خود اقدام به خرید سگ می کنند با شرایط خاصی تحویل داده می شود، خاطرنشان کرد: سگ ها برای این منظور عقیم و مهر می شوند و با مجوز به متقاضیان تحویل داده می شود.

انتهای پیام/۶۹۰۷۱/ب