داستان ۵ رفت و برگشت موفق به مناسبت ۵ میلیونی شدن فارس من


خبرگزاری فارس – فارس من: اواسط سپتامبر ۱۴۰۰ بود که پدر من چهار میلیونمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت، اما اکنون در کمتر از یک سال، یک میلیون عضو جدید به این خانواده بزرگ اضافه شده است.

در اواسط سپتامبر ۱۴۰۰، تعداد اعضای پدر من به ۴ میلیون رسید

در این ۱۰ ماه هزاران کمپین جدید به ثبت رسیده که بر اساس تعداد فالوورها توسط خبرنگاران فارس پیگیری شده و برخی از آنها موفق بوده اند. به مناسبت اینکه پدرم ۵ میلیون نفر شده است، ۵ کمپین موفق در ماه های اخیر را مرور می کنیم:

اصلاح ۱ فیلم شهر گربه ها

در اوایل دسامبر ۱۴۰۰ با نزدیک شدن به تاریخ اکران فیلم «شهر گربه ها»، تیزر این فیلم دست به دست شد. آنچه در این تیزر خودنمایی کرد و باعث اعتراض مخاطبان شد، حجم بالای رقص و آهنگ در آن بود. به خصوص که برخی از شخصیت های این فیلم نیز زن بودند. تماشاگران معتقد بودند که این حجم از ابتذال نه شایسته فیلم ایرانی است و نه با فرهنگ اسلامی ما سازگار است. ماجرا از آنجایی تلخ شد که کودکان و نوجوانان باید پای این فیلم بنشینند.

رقص و آواز مختلط زنان در فیلم شهر گربه ها باعث اعتراض مردم شد

این مشکل باعث شد تا مردم در سامانه فارس من با جمع آوری امضا اعتراض خود را به مسئولان اعلام کنند. تعداد امضاها در کمتر از یک روز از ۱۰۰۰۰ فراتر رفت. خبرنگاران فارس بلافاصله پیگیر این کمپین شدند. نایب رئیس کمیسیون فرهنگ فولکتینگ با اشاره به این فیلم گفت: بیش از ۳۰ فیلم مشکل دار در دولت قبل پروانه ساخت گرفتند که در صورت انتشار این فیلم ها قطعا وزیر آموزش و پرورش را به فولکتینگ فرا خواهیم خواند.

خبرنگار پدر همچنین برای پیگیری موضوع با کارگردان این فیلم سینمایی «سید جواد هاشمی» تماس گرفت که وی با اذعان به وجود ایراداتی در این فیلم قول داد قبل از اکران آن را برطرف کند. به این ترتیب این کمپین با حمایت ۲۳ هزار نفر و با همکاری کارگردان سینما در کمتر از ۳ روز به نتیجه رسید.

توضیح سید جواد هاشمی از کمپین پدرم

۲. تصویب و اجرای لایحه رتبه بندی فرهنگیان

رتبه بندی فرهنگیان یک کمپین طولانی مدت با مخاطبان بسیار مداوم است که هر بار هزاران امضا دارد. این موضوع در سال های اخیر همواره در دستور کار خبرگزاری فارس قرار داشت و سرانجام پس از ده ها پیگیری خبرنگاران فارس در روزهای اخیر به نتیجه رسید و آیین نامه مدیریتی آن ابلاغ شد.


موضوع ارزشیابی معلمان ده ها بار توسط خبرگزاری فارس پیگیری شده است

تقاضای ارزشیابی معلمان اولین بار ۳ سال پیش توسط کاربران فارس من ایجاد شد. از آن زمان خبرنگار آموزش و پرورش پدر پیگیری های خود را با سعید عسگری معاون توسعه منابع آموزش و پرورش پیگیری کرده و در چند نوبت با صادق ستاری فرد، سخنگوی آموزش و پرورش و پروش به گفت وگو نشسته است. اما این موضوع تا دولت جدید ادامه داشت و با توجه به امضاهای فراوان مربوط به این کمپین ها، فارس برای پیگیری این کمپین با وزیر آموزش و پرورش آقای یوسف نوری نیز گفت وگو کرد. تعدادی از معلمان مطالبه گر نیز در خبرگزاری داد حضور یافتند و میزگرد سنجش معلمان برگزار شد.

میز گرد با معلمانی که می خواهند برای رتبه بندی مربیان برنامه ریزی کنند

زمان موفقیت این کمپین حداقل با پیگیری های مستمر خبرنگاران فرا رسیده است و طبق وعده وزیر آموزش و پرورش از ۳۱ شهریور ماه رتبه بندی معلمان در فیش های حقوقی فرهنگیان محاسبه می شود. سال قبل

۳. سربازی بازیکنان فوتبال

ماجرا از این قرار بود که مرادمند و یزدانی دو بازیکن استقلال به سربازی می رفتند و حاضران معتقد بودند قانون سربازی برای همه مردم است و این دو بازیکن باید بدون معافیت و در زمان توافق شده به سربازی بروند. این کمپین توسط بیش از ۱۳ هزار نفر امضا شد.


سیاوش یزدانی و حسین مرادمند دو بازیکن استقلالی که به اردو پیوستند.

خبرنگاران فارس ابتدا با سازمان خدمات عمومی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تماس گرفتند که تایید شد این دو بازیکن باید به سربازی بروند. در همان زمان زمزمه هایی مبنی بر کذب بودن فسخ کارت خدمت برخی بازیکنان به گوش می رسید. خبرنگار فارس از معاون حقوقی باشگاه استقلال پرسید.

برای پیگیری این کمپین به باشگاه استقلال و باشگاه ملوان (مقصد نظامی دو بازیکن استقلال) رفتیم که هر دو بر اجرای قانون تاکید داشتند. البته مسئولان باشگاه استقلال امیدوار بودند که بتوانند با استفاده از ظرفیت قانونی پذیرش این دو بازیکن را به تعویق بیندازند. اما سازمان نظام وظیفه اعلام کرد که این دو بازیکن از تمام قابلیت های موجود استفاده کرده اند و باید هر چه زودتر خود را به عنوان سرباز معرفی کنند. سرانجام در فاصله کمتر از ۲ هفته از ثبت نام، دو بازیکن استقلال برای انجام خدمت سربازی به باشگاه ملوان اعزام شدند.

۴. افزایش حقوق سربازان

بیش از ۲ سال از تقاضای افزایش حقوق سربازان می گذرد. ادعایی که همین چند ماه پیش و پس از پیگیری های فراوان برطرف شد.


در آغاز سال ۱۴۰۱ حقوق سربازان افزایش یافت

ماجرا از آنجا شروع شد که سربازان به حقوق کم خود اعتراض کردند و گفتند با دستمزد ۲۰۰ هزار تومانی نمی توانند زندگی کنند. اولین جایی که فارس پیگیری کرد، معاونت سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح بود که رئیس این اداره در طرح بودجه ۱۴۰۰ وعده افزایش حقوق سربازان را داد. پدر پیگیر تحقق این سوال شد و وعده افزایش ۳ برابری حقوق سربازان را دریافت کرد.

اما قضیه به اینجا ختم نشد. سربازان گفتند که حتی این تغییر نمی تواند آنها را حفظ کند. ماجرای سربازان به دولت جدید هم کشیده شد. در بودجه سال ۱۴۰۱ حقوق سربازان به شدت افزایش یافت و بیش از ۳ میلیون تومان تثبیت شد اما سربازان مدعی بودند که این مبلغ در فروردین ماه به حساب کسی واریز نشده است. با پیگیری های بعدی بالاخره پس از ۲ سال این کمپین جان گرفت و حقوق سربازان افزایش یافت. اما هنوز با میزان مصوب مجلس فاصله زیادی دارد و خبرگزاری پدر همچنان پیگیر اجرای کامل این قانون است.

۵. محاکمه فیضه هاشمی

اواخر فروردین ماه امسال بود که فائزه هاشمی در مصاحبه ای رسانه ای از تحریم های ظالمانه علیه ایران حمایت کرد. این موضوع با موج گسترده ای از واکنش های کاربران مواجه شد. کمپین محاکمه فائزه هاشمی در میان کاربران دست به دست شد و با حمایت مردمی در مدت کوتاهی به بیش از ۵۴ هزار امضا رسید.


بیش از ۵۴ هزار امضا در کمپین محاکمه فیضه هاشمی ثبت شده است.

به موازات مطالبه مردم، خبرنگاران فارس نیز پیگیری این کمپین را در دستور کار خود قرار دادند و از چند تن از فعالان سیاسی از طیف های مختلف جویای آن شدند. سخنان هاشمی به قدری خلاف منافع ملی بود که حتی حزب کارگزاران و برخی چهره های سیاسی اصلاح طلب از اظهارات فائزه هاشمی تبرئه و تاکید کردند که این اصلاح طلبان با سخنان فائزه هاشمی موافق نیستند.

با توجه به امضای فوق این کمپین، پیگیری موضوع در دستور کار مجلس قرار گرفت و از سوی برخی از نمایندگان مجلس و تعدادی از نمایندگان نیز موضع گیری شد. همزمان، اعتراضات مردمی و تجمعات آنها نیز پوشش داده شد. جالب است بدانید در کمتر از یک ماه بیش از ۲۰ قلم برای این تقاضا تولید شد!

البته ظاهراً فائزه هاشمی هم از این ظواهر بدش نمی‌آمد، چرا که در مصاحبه‌های بعدی به ادعای راه‌اندازی خود ادامه داد و علیه اسلام و انقلاب موضع گرفت تا همچنان مورد توجه و حمایت رسانه‌ها قرار گیرد. از ضد انقلاب اما سرانجام اعتراض مردم و مطالبات آنها نتیجه داد و اتهاماتی علیه او مطرح شد.

تمام اسکن های حد نصاب پیگیری می شود

نظرسنجی های پدرم پرسش های کاربران است و خبرگزاری پدر به جز تصحیح املا در آن دخالتی ندارد. بدیهی است فارس از انتشار مطالب توهین آمیز، ادعاهای غیرقانونی و علیه امنیت ملی خودداری می کند. همچنین در مواردی که به اشخاص حقیقی یا حقوقی اتهام وارد می شود، این الزام به سامانه «سوت زن» پدر ارجاع می شود تا به صورت محرمانه توسط خبرنگاران پدر پیگیری شود و تنها در صورت اثبات اتهام تبدیل به موضوعی رسانه ای می شود.

خبرگزاری فارس با توجه به تعهدی که به مخاطبان خود داده است، تلاش می کند تمامی کمپین هایی را که به مرز امضا رسیده اند، پیگیری کند. اینکه موفقیت یک کمپین چند روز طول بکشد یا چند سال، علاوه بر ماهیت مطالبات و شرایط اقتصادی و سیاسی جامعه، با میزان پاسخگویی مسئولان نیز ارتباط مستقیم دارد. اما پشتوانه پدر در همه این تلاش ها، تک تک شما مخاطبانی هستید که برای اصلاح کشورتان سکوت نمی کنند.

انتهای پیام