دبیرکل ناتو: ارسال سلاح به اوکراین متوقف نمی شود


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو بعدازظهر پنجشنبه در خصوص حمایت این سازمان از اوکراین مدعی شد که تجهیز این کشور به تسلیحات دفاع از خود در برابر روسیه است.

استولتنبرگ به الجزیره گفت: ما نسبت به کشور و ملتی که از حق تعیین سرنوشت خود دفاع می کند، تعهد اخلاقی داریم. روسیه همچنین در تلاش است تا به محموله های تسلیحاتی ارسال شده توسط شرکا حمله کند، اما حمایت متوقف نخواهد شد.

وی با بیان اینکه ناتو نمی تواند تهدیدات روسیه علیه کشورهای همسایه را بپذیرد، ادامه داد: اوکراین تهدیدی برای روسیه نیست. تصمیم فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو نیز تاریخی است. ما همچنین نگرانی های ترکیه را جدی می گیریم.»

وی با اشاره به اینکه آنها با فنلاند و سوئد برای رفع نگرانی ترکیه همکاری خواهند کرد، گفت: ما عمیقاً نگران افزایش قیمت مواد غذایی ناشی از رئیس جمهور پوتین و جنگ علیه اوکراین هستیم.

وی از تلاش های ترکیه برای حل بحران غلات در اوکراین قدردانی کرد و گفت که ساده ترین راه برای کاهش قیمت ها پایان دادن به جنگ علیه اوکراین است.

بان کی مون، دبیرکل ناتو روز چهارشنبه گفت که ارسال سلاح های سنگین و سامانه های دوربرد به اوکراین ادامه خواهد یافت.

استولتنبرگ ابراز امیدواری کرد که پس از نشست ناتو، «بسته کمکی جامع به اوکراین» تصویب شود تا «اوکراین بتواند برای مدت طولانی‌تری به جنگ ادامه دهد» و سلاح‌های دوران شوروی را به سلاح‌های استاندارد ناتو تبدیل کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره تهدید ترکیه مبنی بر تاخیر یک ساله در پیوستن فنلاند سوئد به ناتو، گفت: ترکیه به عنوان یک متحد مهم نگرانی هایی از جمله مبارزه با تروریسم را مطرح کرده است که نگرانی های مشروعی علیه این گروه تروریستی است. تروریست های ناتو و اتحادیه اروپا اعلام شده اند.

انتهای پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید