درخواست اردوغان از پوتین برای غلات اوکراینی


به گزارش خبرگزاری پدر، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه تلفنی گفتگو کردند.

اردوغان در این گفتگوی تلفنی بر لزوم جابجایی به منظور بازگشایی مسیر امن در دریای سیاه برای صادرات غلات اوکراینی تاکید کرد.

کرملین روسیه همچنین اعلام کرد که پوتین و اردوغان در مورد هماهنگی صادرات غلات به بازارهای جهانی و تامین امنیت حمل و نقل در دریای سیاه گفتگو کردند.

رسانه ها همچنین گزارش دادند که اردوغان از پوتین خواسته است که گذرگاه های مرزی ترکیه با سوریه را برای ارسال کمک های بشردوستانه باز نگه دارد.

روز جمعه بود که روسیه قطعنامه غرب سازمان ملل را در شورای امنیت سازمان ملل برای ارسال کمک به سوریه از طریق مرزهای ترکیه وتو کرد.

روسیه بر این باور است که ارسال کمک از طریق مرزهای ترکیه ناقض حاکمیت دمشق است و هرگونه ارسال و توزیع کمک باید از طریق دولت مرکزی سوریه انجام شود.

قطعنامه موسوم به شورای امنیت برای ارسال کمک از طریق گذرگاه مرزی ترکیه به مناطق تحت کنترل مخالفان و تروریست ها در شمال سوریه در ۱۹ جولای به پایان می رسد و برای تمدید آن نیاز به ۹ رای بدون حق وتو است.

روسیه معتقد است که این عملیات طولانی مدت، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را نقض می کند. مسکو اصرار دارد که کمک های بیشتری از داخل سوریه تحت نظارت دولت مرکزی این کشور ارسال شود.

با توجه به اینکه امکان ارائه کمک به بسیاری از مناطق نیازمند کمک های بشردوستانه از داخل سوریه وجود دارد، پیشنهاد مسکو این است که تنها یکی از گذرگاه های مرزی را در مناطق تحت کنترل شبه نظامیان در ۱۲ سال آینده باز کند. ماه ها

در سال ۲۰۱۴، زمانی که جنگ در سوریه به اوج خود رسیده بود، شورای امنیت قطعنامه ای را تصویب کرد که بر اساس آن امکان ارائه کمک های بشردوستانه به مناطق تحت کنترل گروه های مسلح مختلف وجود دارد. علاوه بر گذرگاه های ترکیه، گذرگاه های اردن و عراق نیز بخشی از این مکانیسم کمکی بودند که در ژانویه ۲۰۲۰ بسته شدند.

انتهای پیام.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید