درک تعریف تناسب اندام مرتبط با سلامت

به عنوان یک متخصص سلامت و تناسب اندام، وظیفه من این است که اصطلاحات و تعاریف رایج در این صنعت را درک کنم و همچنین در جریان روندهای در حال تحول باشم. از طریق تجربه‌ام، دریافته‌ام که تعدادی از اصطلاحات سزاوار توضیح کمی بیشتر از آن چیزی هستند که به آنها داده شده است.

جدای از توضیح تعریف تناسب اندام مرتبط با سلامت، این مقاله قصد دارد برخی از اصطلاحات مرتبط را روشن کند و تمایزات مربوط به آنها را نشان دهد.

آیا همه چیز در یک نام است؟

به نظر می رسد دنیای تناسب اندام از مفهوم تناسب اندام مرتبط با سلامتی مانند یک اصل تناسب اندام عمومی استفاده می کند – قابل تعویض با دیگران مانند “تناسب اندام بدنی”، “سلامت و تناسب اندام” یا به سادگی “تناسب اندام”.

در حالی که همه این اصطلاحات می توان تحت عنوان کلی سلامت و آمادگی جسمانی گنجانده شوند، آنها به صورت جداگانه به جنبه های مختلف – هم عمومی و هم خاص – اشاره می کنند. متأسفانه، ارجاع به این و سایر اصطلاحات مرتبط با تناسب اندام اغلب مبهم است، در حالی که ثبات در استفاده مورد نظر آنها در بهترین حالت معیار است. نوعی استفاده “به طور کلی پذیرفته شده” برای آنها وجود دارد، اما افراد اغلب بر تفسیر خود تکیه می کنند و این می تواند منجر به سردرگمی شود.

با این اوصاف، آیا تناسب اندام مرتبط با سلامت به سادگی تناسب اندام را از طریق سلامت خوب استنباط می کند؟ نه کاملا. به همین دلیل است که قبل از هضم تعریف باید کمی بیشتر پشت این کلمات را درک کنیم.

چگونه انجام داد اصطلاح آمادگی جسمانی مرتبط با سلامتی به وجود آمده است؟

سوال خوبیست. احتمالاً می توان پرسید این مفهوم در مورد چیست – آیا ما نمی توانیم به سادگی از اصطلاحات “تناسب اندام” یا “تناسب اندام بدنی” استفاده کنیم؟” چرا سلامت “مربوط”؟

دلیل اصلی از این واقعیت ناشی می شود که بیشتر اصطلاحات سلامت و تناسب اندام به طور متناقض استفاده می شوند و اغلب به مفاهیم یا مفاهیم متفاوتی اشاره می کنند. پس از گزارش ۱۹۹۶ جراح عمومی ایالات متحده (فعالیت بدنی و سلامت؛ گزارش جراح عمومی)، حرکتی برای رسیدگی به افزایش هشدار دهنده در سطح چاقی در میان عموم مردم آمریکا وجود داشت. مطالعات و ابتکارات مستلزم استانداردسازی در میان پزشکان، پزشکان سلامت و مربیان تناسب اندام برای مقابله با وظیفه در دست انجام است. “آمادگی جسمانی مرتبط با سلامتی” را وارد کنید، یک اصطلاح کاربردی برای پرداختن به وضعیت عمومی سلامت در بین عموم.

تعریف تناسب اندام مرتبط با سلامت

به گفته کالج آمریکایی پزشکی ورزشی (ACSM)، مرجع اصلی در این زمینه، تعاریف بی اثر با عبارات نامشخص و ذهنی، و همچنین تعاریف حاوی اصطلاحاتی که خود نیاز به تعریف دارند، باعث سردرگمی اصطلاح “آمادگی جسمانی” شده است.

هیچ راهنمای قابل اعتمادی برای متخصصان سلامت و تناسب اندام برای اندازه گیری “آمادگی جسمانی” وجود ندارد، زیرا این اصطلاح بسیار ضعیف و ناسازگار تعریف شده است. این است از این رو که باید مفهوم تناسب اندام مرتبط با سلامت را در نظر گرفت. بنابراین، تعریف بر آن متمرکز است ۵ مؤلفه آمادگی جسمانی که به “سلامتی خوب” مربوط می شود. این اجزا عبارتند از:

 • تناسب اندام قلبی تنفسی
 • ترکیب بدنی
 • انعطاف پذیری
 • قدرت عضلانی
 • استقامت عضلانی

از سوی دیگر، مولفه های تناسب اندام مرتبط با مهارت عبارتند از:

 • تعادل
 • زمان پاسخ
 • هماهنگی
 • چابکی
 • سرعت
 • قدرت

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، تعریف آمادگی جسمانی بر تفاوت بین آمادگی جسمانی مرتبط با سلامت و آمادگی جسمانی توانایی ورزشی. نقطه عزیمت آن “سلامت” ملت ایالات متحده است که اغلب از آن به عنوان “چشم انداز بهداشت عمومی” یاد می شود. از این نظر، ۵ مؤلفه تناسب اندام مرتبط با سلامتی مهمتر از مؤلفه های مربوط به توانایی ورزشی (یا مؤلفه های مرتبط با مهارت) هستند.

اگرچه مفهوم تناسب اندام مرتبط با سلامت با “سلامت خوب” ارتباطی جدایی ناپذیر دارد، اما به ۵ مؤلفه پرداخته شده است. شخصی توسط متخصصان بهداشتی تا امکان اندازه گیری آنها فراهم شود.

اکنون که درک عمیق تری از این اصطلاح داریم، چه هدفی را دنبال می کند؟

در ادامه از جایی که تعریف متوقف شد، هدف از اندازه‌گیری ۵ مؤلفه مشاوره دادن به مراجعان در مورد تناسب اندام مرتبط با سلامتی خاص آنها و استفاده از داده‌های به‌دست‌آمده از آزمایش‌ها برای طراحی برنامه‌های ورزشی مناسب است که می‌توان آن‌ها را ارزیابی کرد.

۵ مؤلفه به طور مساوی به ایجاد یک تناسب اندام مرتبط با سلامتی جامع کمک می کنند، که به طور مستقیم به سلامت شهروندان عادی علاقه مند است، زیرا این مفهوم هنجاری است. به عبارت دیگر، استانداردی است که اجازه می دهد استوار کاربرد.

بنابراین برای کسانی که در صنعت سلامت و تناسب اندام کار می کنند مهم است نه “آمادگی جسمانی کلی” را با “آمادگی جسمانی مرتبط با سلامت” اشتباه بگیرید.

برای نتیجه گیری، اجازه دهید این تمایز بین آمادگی جسمانی و تناسب اندام مرتبط با سلامت را در نظر بگیریم

باید در نظر داشت که ورزش منظم می تواند آمادگی جسمانی کلی و همچنین تناسب اندام مرتبط با سلامتی را بهبود بخشد. با این حال، تناسب اندام کلی یک اصطلاح عمومی است و به تفسیر ذهنی بستگی دارد، در حالی که تناسب اندام مرتبط با سلامت را می توان ارزیابی کرد.

بنابراین، تمایز بین این دو عبارت در این است که آمادگی جسمانی مرتبط با سلامت را می توان بر اساس مجموعه ای از هنجارهای مقایسه ای تعیین شده اندازه گیری کرد.

اینجاست که «لاستیک به جاده می خورد». دستورالعمل های تعیین شده توسط ACSM متخصصان سلامت را قادر می سازد تا با مشتریان برای ارزیابی و اندازه گیری پاسخ آنها به ورزش کار کنند و برنامه های ورزشی مناسب را تجویز کنند. سپس می توان پیشرفت مشتری را در صورت لزوم کنترل و تنظیم کرد تا به اهداف تناسب اندام مورد نظر دست یابد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر