در دو تیراندازی – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان – حداقل ۱۹ نفر کشته شدندبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، پلیس آفریقای جنوبی روز یکشنبه اعلام کرد که افراد مسلح در دو تیراندازی به فاصله چند ساعت در دو باشگاه جوانان در آفریقای جنوبی دست کم ۱۹ نفر را کشتند.

به گفته پلیس، مهاجمان مسلح به تفنگ و تپانچه در ساعات اولیه روز یکشنبه در باشگاه اورلاندو ایست در سووتو تیراندازی کردند که در نتیجه آن ۱۵ نفر کشته و ۹ نفر دیگر زخمی شدند.

در همین رابطه الیاس مولا، کمیسر پلیس در محل حادثه گفت: در نحوه پرتاب گلوله ها به اطراف می بینید که افراد مسلح به صورت تصادفی شلیک کردند.

پلیس همچنین تیراندازی دیگری را ساعاتی قبل از تیراندازی روز یکشنبه تایید کرده بود، در اواخر روز شنبه حوالی ساعت ۲۰:۳۰ به وقت محلی که حداقل چهار نفر کشته و هشت نفر دیگر زخمی شدند.

پلیس گفته است که معتقد نیست این دو تیراندازی به هم مرتبط هستند و قاتلان هر دو حادثه متواری هستند. همچنین گفته می شود که مشخص نیست چه تعداد مهاجم در هر دو تیراندازی دست داشته اند.

چند شب قبل از این دو تیراندازی، کمیسر پلیس پنجشنبه شب اعلام کرد که در جریان سرقت مشکوک در رستورانی در کاتلهونگ در خارج از شهر ژوهانسبورگ، تیراندازی دیگری رخ داد که در آن دو نفر کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

آفریقای جنوبی با جمعیتی حدود ۶۰ میلیون نفر یکی از خشن ترین کشورهای جهان است که سالانه ۲۰۰۰۰ نفر کشته می شوند و این آمار یکی از بالاترین آمار قتل در جهان است.

به گفته یک گروه حامی تسلیحات در آفریقای جنوبی، حدود ۳ میلیون سلاح در این کشور به ثبت رسیده است، اگرچه اعتقاد بر این است که تعداد زیادی سلاح در بازار سیاه در گردش است.