در پیروزی ما در اوکراین شکی نیست – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «دیمیتری پسکوفسخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه موسوم به کرملین روز چهارشنبه عملیات جنگی کشورش در اوکراین را امیدوارکننده و در مسیر پیروزی خواند و به خبرنگاران گفت: روسیه تردیدی ندارد که عملیات نظامی ویژه این کشور در اوکراین انجام خواهد شد. یک نتیجه موفق.»

از سخنگوی کرملین پرسیده شد که آیا موافق است که آینده سازمان پیمان امنیت جمعی به موفقیت عملیات ویژه روسیه در اوکراین بستگی دارد؟ وی گفت: می توان تاکید کرد که آینده و موفقیت عملیات ویژه در اوکراین به هیچ وجه مورد تردید نیست.

اعتماد به سخنگوی ریاست جمهوری روسیه برای پیروزی در اوکراین در عین حال است که پارلمان اروپا روز چهارشنبه روسیه را به عنوان کشور حامی تروریسم به رسمیت شناخت. بر اساس گزارش پارلمان اروپا، نیروهای روسیه به ارتکاب جنایات در طول جنگ با اوکراین متهم شدند.

اگرچه این اقدام پارلمان اروپا یک اقدام سیاسی نمادین و بدون عواقب قانونی است، اما نمایندگان پارلمان اروپا از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا خواستند این مسیر را طی کنند. در بخشی از قطعنامه تصویب شده توسط پارلمان اروپا، ادعا شده است که حملات و جنایات روسیه علیه غیرنظامیان در اوکراین، تخریب زیرساخت های غیرنظامی و سایر موارد نقض جدی حقوق بشر و قوانین بین بین المللی اقدام بشردوستانه یک اقدام تروریستی است.

بر اساس ادعاهای ذکر شده، پارلمان اروپا اعلام کرد که روسیه را به عنوان کشور حامی تروریسم و ​​کشوری که از ابزار تروریسم استفاده می کند، به رسمیت می شناسد.

از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ مارس ۱۴۰۰)، ایالات متحده و غرب تحریم های گسترده ای را علیه مسکو اعمال کردند و حدود نیمی از ذخایر طلا و ارز این کشور را مسدود کردند. به گفته دیمیتری پسکوفسخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، این دارایی ها “اساسا از روسیه به سرقت رفته است.”